АРМА: Нехай Дубневичі скажуть, що їхні менеджери з ТЕЦ з’їхали з глузду і діють автономно

15:30 8 Листопада 2018

АРМА: Нехай Дубневичі скажуть, що їхні менеджери з ТЕЦ з’їхали з глузду і діють автономно

ТЕЦ у Новому Роздолі. Фото з групи "Тепло в Новояворівську та Новому Роздолі" у Фейсбуку

Нашим співрозмовником є Віталій Різник, начальник управління з питань управління активами центрального апарату Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Говоримо з ним про ситуацію з ТЕЦ у Новому Роздолі та Новояворівську. В цих містах опалювальний сезон досі не розпочався. У чому причини цієї ситуації? Хто саботує рішення відповідних державних органів? Чому мовчать власники ТЕЦ? Чому в цю екстранеординарну ситуацію не втручається Президент України?! Про все це читайте в ексклюзивному інтерв’ю Leopolis.news.

Віталію Сергійовичу, що Вам удалося вирішити під час візиту на Львівщину в Новому Роздолі та Новояворівську?

У Новому Роздолі нам удалося досягти такого прогресу, що з сьогоднішнього дня (розмовляємо зранку 8 листопада – Авт.) управитель, фірма «Гарант Енерго М», розпочне подачу тепла і теплої води до будинків мешканців. Іще вчора це видавалося неможливим, але, вивчивши ситуацію, поспілкувавшись із керівництвом міста, врегулювавши певні розбіжності, зрозумівши проблеми, які там існували й існують, усе-таки маємо оптимістичну думку, що до кінця дня ми почнемо запускати тепло.

У Новояворівську ситуація складніша. Технологічно там усе готово, крім того, що частину контрольно-вимірювального обладнання вилучено зі своїх місць. А без цього обладнання фактично не можна розпочинати безпечно запуск теплопостачання. Йдеться про відсутність контролерів для обладнання, а саме: для котлів і для газотурбінних установок Новояворівської ТЕЦ. Це те саме, що купити автомобіль без спідометра, без жодних датчиків і пробувати ним керувати.

А яка ціна питання? Можливо, управитель міг би докупити це обладнання?

Ціна питання – 3-5 місяців налаштування. Тут питання не в грошах, а в тому, що люди не можуть стільки чекати. Власник стверджує, що вони і в нього пропали. Тоді це взагалі патова й катастрофічна історія. Ми надіємося, що все ж таки це їхня гра і вони, можливо, «забули», куди їх поклали. Сьогодні я знову спробую з’ясувати, де перебуває це майно. Можливо, це питання вдасться вирішити позитивно.

Пробували Ви з власниками ТЕЦ якось полюбовно розв’язати цю проблему? Вони ж люди відомі в Україні, депутати Верховної Ради, публічні особи. Згадані ТЕЦ асоціюють з єдиними особами – це брати Дубневичі.

Власниками цих об’єктів є юридичні особи, підконтрольні людям, яких ви згадали. З кінцевими бенефіціарами ми не можемо домовитися, бо маємо конфлікт інтересів з цими особами, оскільки один із власників ініціював конституційне подання проти АРМА.

Конституційний суд урешті-решт поставив крапку в цій справі. Хоча в будь-який момент може виникнути нове подання. Тому, уявіть, навіть з морально-етичного погляду говорити з цими людьми підозріло. Принаймні щодо мене з боку інших учасників процесу.

Є орган досудового розслідування, який ініціював передачу нам майна для управління. Ми можемо говорити з керівниками та менеджерами, які наразі є технічними директорами, оскільки вони не фігурують у кримінальному провадженні. І ми ведемо з ними діалог. Але їхня відповідь проста: «Ми нічого не брали, нічого не чули, нічого не знаємо. Ми прийшли на роботу і їх (контролерів для обладнання – Авт.) уже не було. Ви самі шукайте». Хоча з показів працівників випливає все навпаки: всі все знали, хтось давав команди.

Підкреслю, що не йдеться про крадіжку, бо власник не може в себе вкрасти. Я сам не можу в себе вкрасти свої гроші. Це нелогічно. Ми навіть ніколи не стверджували, що є якісь крадії. Це речі страшніші й інші. Вони називаються саботаж, диверсія і навіть підготовка до терористичного акту. Фактично, нас як орган державної влади цим шантажують: відступіться, відмовтеся, скажіть, що не можете управляти. А натомість суд зніме арешт і скасує право управління. На противагу ставлять таке: подумайте про людей, про їхнє життя, здоров’я. Та ми про нього думаємо і робимо все можливе! Але вестися на такі шантажі не будемо.

Чи є сприяння місцевої влади та облдержадміністрації у вирішенні цієї проблеми?

Скажу велике спасибі голові Львівської обласної державної адміністрації. Він утрутився на певному етапі в цю справу, посадив сторони за стіл перемовин, було підписано меморандум в одному й іншому місті. Його виконують з великими труднощами. Управитель зазнає величезних збитків. Це теж, до речі, як нам повідомляють наші інсайди з боку опонентів, їхня стратегія. Вимотати фінансово управителя, щоб він сказав: «Шановна державо! Ви нас підставили, запхали в невідому історію. Нам це нецікаво, тому ми з цієї історії виходимо».

Але я думаю, що, тільки-но ми вирішимо питання з теплом принаймні в Новому Роздолі, більше зусиль та часу матимемо для роботи в Новояворівську. АРМА не управляє. Наша агенція здійснює лише державний контроль і сприяє управителю. Все-таки в цьому економіка є. Тут виконують і державну функцію, і приватну. Ринок сам вирішує, як з цим бути. Завжди знайдеться людина, яка готова ризикувати вкладати інвестиції, щоб отримувати прибуток.

Між іншим, чи є ліміти газу для Нового Роздолу та Новояворівська? І чи вдалося знайти робітників для ТЕЦ?

Є ліміти. Нині тривають технологічні процедури з підключення газу до ТЕЦ. Виходять метрологи, звіряють показники обладнання, перевіряють справність пломб. Сьогодні зранку в Новому Роздолі пломби вже повірили. У Новояворівську цього не було зроблено, бо немає під що підключати. Це обладнання невелике, як записна книжечка. Його просто треба вмонтувати в комп’ютер, і на моніторі замість знаків запитання повинні появитися відповідні цифри. Тоді управитель зможе почати процес. У Новояворівську ТЕЦ автоматизовано. Там впроваджено передові технології, і її запуск – це питання однієї доби. На відміну від Нового Роздолу, де потрібно наповнити систему водою, багато функцій виконують уручну і потрібно значно більше осіб. Й обладнання там старіше. Але виявляється, що інколи старе обладнання надійніше. Бо якщо там щось красти, то треба розпиляти півстанції. А це не так просто зробити.

Питання робітників знято. Це не є проблемою. Люди отримуватимуть нормальні й адекватні зарплати. До речі, раніше це теж була проблема. Але не управителя, а власника, що він фактично, оскільки був монополістом у цій сфері, диктував фінансові умови, і ця картина, яку нам спочатку представили, не відповідала дійсності. Платили багато лише окремим особам. У Стародавньому Римі був принцип: «Розділяй і володарюй!». Ось цей принцип там і застосовували. Були люди, які отримували дуже хорошу фінансову винагороду, а більшість мала мізер.

Проблема тепла в Новому Роздолі та Новояворівську вже перестала бути чисто технічно-комунальною, а поволі стає політичною. Люди не вірять владі. Чи не простіше, щоб власників цих ТЕЦ публічно присоромив Президент України? Вони ж входять до його фракції в парламенті. Для порятунку людей усі методи добрі, а основна функція глави держави – гарантувати своїм громадянам право на безпечне життя. Що скажете на це?

Президент України – гарант Конституції. І якщо зараз є порушення прав, свобод та інтересів громадян, то я думаю, що він міг би якось відреагувати на цю ситуацію. Нам відомо, що і власник, й управитель, й органи місцевого самоврядування зверталися до Президента, до РНБОУ щодо цієї проблеми. Але про реакцію нам не відомо. Хіба що повертають униз: «Розбирайтеся там!». Можна ж зібрати якийсь круглий стіл та запросити власників. Їх прописано в реєстраційних даних, вони могли б утрутитися, щось пояснити. Або в іншому разі заявити: «Наші менеджери нам не підконтрольні. Вони з’їхали з глузду і діють автономно й самостійно, ми за них не відповідаємо». І це теж була б відповідь. Ми теж тоді знали б, що далі робити і як діяти.

Ця ситуація безпрецедентна для України?

Вона є унікальною для України. Ніколи чогось подібного не виникало. До того, як було запроваджено механізм управління арештованими активами, ними ніхто не управляв. На арештовані активи накладали арешт, і до них ніхто не підходив. Траплялися інші ситуації, коли власник був несвідомий: він плював на всі ці арешти, користувався і розпоряджався цим майном далі. І нікого до відповідальності за це не притягували. Був третій варіант, коли передавали на відповідальне зберігання цьому ж власнику, який далі робив з цим майном усе, що хотів. Або його опонентам чи конкурентам, якщо це рейдерські розбірки були.

А пізніше в державі врегулювали цей процес. Ми не будь-якими арештованим активами управляємо, а лише тими, які підлягають конфіскації або стягненню в дохід держави. Для держави немає сенсу управляти не своїм майном заради забезпечення інтересів власника. АРМА лише цього року розпочало діяльність. І ТЕЦ ще нікому не передавали. Це вперше. Компетенція одного з керівників, з власників ставить під сумніви його розуміння рівня значимості цієї ситуації. Він навіть не розуміє, що таке ТЕЦ і як нею управляти. А «вчить» наразі всіх інших. Ми таку ситуацію не прогнозували. Виходили з того, що люди не вчинятимуть такі дрібні диверсійні речі, вийматимуть обладнання, пошкоджуватимуть щось. Я звик довіряти людям.

Усе ж таки, що буде, якщо до холодів ТЕЦ у Новояворівську не вдасться запустити? Дякувати Богу, погода наразі нам сприяє.

Ми таке питання навіть не розглядаємо. Усе запустимо.

Як ви це зробите, якщо не маєте цього контрольно-вимірювального обладнання?!

Буде вчинено дії, які поставлять це обладнання під величезний ризик і загрозу пошкодження. Але його буде ввімкнено. Ми не маємо наміру вестися на шантаж і сприймати його. Прийде час, і будемо сідати на розмову: хтось у судах, хтось у СІЗО. Ми не знаємо, хто куди попаде. Але це вже краще робити влітку наступного року. Розберемося, хто мав рацію, а хто ні.

Точно краще розбиратися після опалювального сезону. Тим паче, що це вже буде після президентських виборів, а виборці свої висновки зроблять. Дякую за цікаву розмову і цю непросту роботу, яку ви виконуєте в Новому Роздолі та Новояворівську.

Розмовляв Андрій БОЛКУН, Leopolis.news

Довідково

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (скорочено – Агентство з розшуку та менеджменту активів або АРМА), є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноваженим на формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, які можуть бути арештовані у кримінальному провадженні, а також управління активами, які арештовано у кримінальному провадженні.

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Реклама

Стрічка новин