Економічні підсумки тижня: Прискорення інфляції, зміцнення гривні та розтрати рефінансування банків

11:25 12 Червня 2017

Економічні підсумки тижня: Прискорення інфляції, зміцнення гривні та розтрати рефінансування банків

фото: sylnaukraina.com.ua

Скорочений післясвятковий тиждень 6–9 червня для економіки України запам’ятається прискоренням інфляції на тлі зміцнення гривні, рекордним хабарем у 5 мільйонів доларів готівкою, гучною справою про виведення за кордон 12 мільярдів гривень, призначених на рефінансування банків, та черговою валютною лібералізацією.

За інформацією Державної служби статистики, у травні інфляція в Україні прискорилася на 1,3%, а в річному вимірі – до 13,5% з 12,2% у квітні. Національний банк України пояснює прискорення інфляції подорожчанням продуктів харчування, тютюнових виробів та житлово-комунальних послуг. Фактична інфляція в травні як у місячному, так і в річному вимірі виявилася вищою за прогноз Нацбанку.

За інформацією НБУ, вагомий внесок у прискорення інфляції зробило зростання адміністративно регульованих цін і тарифів, яке прискорилося до 28,1% порівняно з минулим роком завдяки підвищенню на 11,4% тарифів на водопостачання у травні. Пришвидшення росту цін на тютюнові вироби до 40,8% порівняно з минулим роком було пов’язане з проблемами з їхньою дистрибуцією. Враховуючи тенденцію, Нацбанк уже попередив, що за результатами 2017 року інфляція в Україні перевищить прогнозні рівні. Цікаво, що інфляція зростає, незважаючи на зміцнення національної валюти: за минулий тиждень на міжбанківському валютному ринку котирування долара США знизились із 26,27 до 26,1 гривні за долар, а курс купівлі готівкового долара впав нижче від позначки в 26 гривень.

Зміцненню української національної валюти могла непрямо «посприяти» вдала спеціальна операція Генеральної прокуратури та Служби безпеки України, під час якої 7 червня було вилучено рекордну суму хабара – 5 мільйонів доларів США готівкою. Цю велику як за обсягом, так і вагою купюр суму отримала тимчасовий адміністратор одного з українських банків-банкрутів, яка вимагала ці гроші від колишніх власників банку за те, що вилучить з банку деякі «незручні» документи, а також не перешкоджатиме їм виводити з банку цінні активи через продаж за заниженими цінами. Трохи пізніше українські медіа з’ясували особу затриманої – нею виявилася працівниця Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноважена Фондом на ліквідацію банку «Форум», яка до призначення в цей банк ліквідувала ще 4 невеликі банки.

Викриття такого великого хабара у сфері очищення банківської системи України від проблемних банків стало яскравим наочним поясненням того, чому більшість неплатоспроможних банків передавали на ліквідацію фактично порожніми, внаслідок чого весь тягар виплат гарантованого державою відшкодування вкладів ліг на державний бюджет через спецоблігації внутрішньої державної позики для кредитування Фонду гарантування вкладів фізосіб та аналогічних за ціллю кредитів Нацбанку, а клієнти-юридичні особи назавжди попрощалися із залишками на рахунках у банках-банкрутах.

За поданням слідства суд уже обрав підозрюваній ліквідаторці запобіжний захід у вигляді взяття під варту та визначив їй заставу в 130 мільйонів гривень, що вище за заставу в справі голови Державної фіскальної служби Романа Насірова. Але, на жаль, це не вирішує питання наповнення бюджету Фонду гарантування вкладів фізосіб, який і так уже отримав чимало кредитів від Нацбанку – 8 червня регулятору навіть довелося суттєво пом’якшити умови видачі кредитів для фонду, згідно з якими фонд може за 15 днів до спливання терміну кредиту внести подання про зміну його умов і тим самим збільшити термін користування кредитом.

До речі, у самого Національного банку також з’явилися проблеми. 9 червня українська газета «Дзеркало тижня» опублікувала матеріал про масштабне виведення коштів з українських банків через кореспондентські рахунки в австрійських банках, згідно з яким лише через Meinl Bank AG протягом 2011-2015 років за межі України було виведено більш як 400 мільярдів гривень. Трохи раніше, 6 червня, міжнародний проект з розслідування корупції та організованої злочинності OCCRP опублікував інше журналістське розслідування, яке засвідчує, що у 2015-2016 роках «Приватбанк» видав більш як 1 мільярд доларів харківським компаніям, які контролювали особи, пов’язані з попереднім власником банку Ігорем Коломойським, причому на 185 млн доларів з цієї суми банку не було надано застави, а всі ці компанії було ліквідовано в січні 2017 року.

Офіційно претензії до Нацбанку наразі скромніші – за інформацією Інтернет-видання «Фінбаланс» із посиланням на постанову Солом’янського райсуду Києва від 31 травня 2017 року, Національне антикорупційне бюро України підозрює Нацбанк у співучасті в розтраті 12 мільярдів гривень рефінансування. За матеріалами суду, бюро встановило цей факт у рамках розслідування виведення 87 млн доларів з ліквідованого «Дельта-банку». За даними слідства, у шахрайстві взяли участь 9 банків-банкрутів, а виведення коштів під виглядом погашення кредитних боргів відбулося через уже згаданий Meinl Bank AG, а також банківські установи Австрії, Ліхтенштейну та Люксембургу. Є питання і до голови НБУ Валерії Гонтаревої – Національне агентство з питань запобігання корупції вирішило провести повну перевірку її майнових декларацій за 2015 та 2016 роки.

На завершення цього огляду – кілька позитивних новин. Золотовалютні резерви українського Нацбанку протягом травня 2017 року збільшилися на 3% – до 17,618 мільярда доларів порівняно з квітнем. Зростання резервів відбулося без зовнішнього фінансування завдяки сприятливій ситуації на світових сировинних ринках, що дозволило Нацбанку купувати валюту в експортерів – так, протягом травня чиста купівля валюти НБУ становила 521,2 млн доларів. Притік валюти дозволив без проблем для резервів обслуговувати платежі за зовнішніми боргами. Спрощено умови інвестування українського бізнесу за кордон – відтепер підприємства можуть вкладати в закордонні проекти не 50 тисяч доларів на місяць, а до 2 млн доларів в еквіваленті за один рік на підставі індивідуальної ліцензії Нацбанку. Інвестиції менші ніж 50 тис. доларів Національний банк погоджує за спрощеною процедурою та мінімальним переліком документів.

В Україні стало менше на один державний банк – 8 червня Фонд держмайна України та китайська товарна біржа «Bohai Commodity Exchange» підписали угоду про купівлю 99,9% акцій Українського банку реконструкції та розвитку. Цей пакет китайська біржа купила на аукціоні за стартовою ціною – 82,827 млн гривень.

Банківська система України продовжує прибуткову роботу – за січень-квітень банки, які працюють, отримали чистий прибуток у 9,418 млрд гривень, тоді як у цей же період минулого року чистий збиток системи становив 11,536 мільярда гривень. Зростає інвестиційна привабливість України – за даними опитування Німецько-Української промислово-торговельної палати, 68% німецьких компаній планують подальші інвестиції в Україну, а 78% бачать чіткі передумови для зростання економіки. Німецькі підприємства позитивно оцінюють кон’юнктуру ринку в Україні та чекають на пожвавлення як в економіці країни загалом, так і в окремих її галузях.

Василь СИДОРОВИЧ, wschodnik.pl

Реклама

Останні новини