Хто стоїть за провокаціями на цвинтарі Орлят?

20:21 5 Грудня 2018

Хто стоїть за провокаціями на цвинтарі Орлят?

Фото: Варіанти

Лише за неповний місяць на польському військовому меморіалі, що на Личаківському кладовищі, сталося три провокації. Кому вони вигідні?

Отже, хронологія подій. 4 листопада польські фанати сплутали кладовище з футбольним полем і запалили на ньому фаєри. За дивним збігом обставин напередодні, 3 листопада, за невідомо чиєю вказівкою муніципальна варта знялася зі цвинтаря.

22 листопада правоохоронці затримують трьох польських студентів, які також планували підпалити фаєри на кладовищі. Під тиском незаперечних доказів вони були змушені піти на угоду зі слідством, заплатили штраф та залишили Україну. І, за інформацією наших джерел, до нас в країну вони зможуть в’їхати ще не скоро. Редакція проводить своє розслідування щодо цих студентів ура-патріотів, бо вони не такі прості, як здається на перший погляд. Наприклад, батько одного з них має фірму, що займається ввезенням енергоносіїв з Росії.

І останній інцидент, який стався сьогодні вночі, коли троє хуліганів намагалися зняти дерев’яні реставраційні щити навколо левів, що в багатьох українців ототожнюються з символом польської окупації Львова.

Невеличкий екскурс у минуле. Скульптури левів тишком-нишком з’явилися на цвинтарі Орлят наприкінці 2015 року за сприяння ЛМР після втручання польського лобі. На те, що їх поява суперечить міждержавній угоді, де чітко прописано, що і як має стояти на українських похованнях у Польщі та польських в Україні, у міській раді Львова уваги не звернули.

А тепер напрошуються висновки. Бо завжди треба дивитися, кому ж це може бути вигідно. Уся справа у російській гібридній агресії проти України та інтересах різних політичних сил на виборах. Правоохоронці довели, що за замовниками нападу на угорський культурний центр в Ужгороді та невдалими спробами нападів на єврейські організації у Львові стоять російські спецслужби. Їх мета – погіршити стосунки між Варшавою та Києвом, створити образ українця як фашиста та ксенофоба. Методи давно перевірені.

До чого ж тут може бути мерія, запитаєте ви? А до того, що рейтинг одного з кандидатів у президенти останнім часом стрімко котиться донизу, а його партія немає жодних шансів потрапити до парламенту. Корупційні скандали, брудні висловлювання про вбиту Катерину Гандзюк, відверті проколи в управлінні містом. І навіть зізнання «наступного», що він у студентські часи покурював «траву», не рятує рейтинги.

Проте, можна перебити увагу іншим скандалом. Стандартний PR-хід з підручників. А що може бути кращим, ніж черговий українсько-польський скандал? Тільки два або три скандали. І механізм простий: провокація – пост соратника у соцмережах – викривлена подача у власних медіа – і новий образ рятівника Львова і нації. Все за підручником.

Отак часом підсвідомо (а може і ні?) й співпадають інтереси країни-агресора з інтересами українських політиків. Чи це щось більше, ніж збіг, як гадаєте?

Дуже не хотілося б, щоб наші прогнози справдилися і левам, які для поляків є чутливим символом, не завдали реальної шкоди. Враховуючи, що правоохоронці проспали вже три провокації на Личакові, де гарантії, що вони не проґавлять чергової?

Тому найбільш розумним кроком для мерії та заспокійливим для громади Львова було б зараз забрати левів з кладовища і повернути їх на попередні місця дислокації або в музей. Є час розкидати левів, а є час збирати їх. Але чи готовий «наступний» до такого кроку?

Довідково. 6 червня 2005 року був підписаний протокол між уповноваженими президентів України та Республіки Польщі Олександром Зінченком та Єжи Баром про те, що має бути на польському військовому  меморіалі на Личаківському кладовищі. Також після цих домовленостей була прийнята ухвала Львівської міської ради від 13 червня 2005 року № 2553.

У міждержавному протоколі в пункті 2с було чітко вказано про те, що необхідно відмовитися від установлення скульптур левів. Також в ухвалі міської ради пунктом четвертим було встановлено, що ніяких скульптур, архітектурних елементів і мілітарних символів, не передбачених ухвалою сесії ЛМР, на меморіалі не може бути. Тобто ці рішення чітко регламентували, що ні скульптур левів,  ні меча-щербця на центральній плиті на території меморіалу не повинно бути. І польська сторона взяла на себе зобов’язання демонтувати меч-щербець, але й досі цього так і не зробила. При цьому Україна неодноразово наголошувала, що цей об’єкт символізує війну і замість нього там повинен бути християнський символ — хрест. Попри те, що польська сторона не дотримала обіцянки, 24 червня 2005 року український і польський президенти офіційно відкрили цей меморіал.

На початку грудня 2015 року відбулося засідання науково-консультативної ради при Управлінні охорони історичного середовища ЛМР, на якому було прийнято протиправне рішення про проведення реставрації скульптур левів на території Личаківського кладовища.

16 грудня 2015 року на виконання рішення науково-консультативної ради при Управлінні охорони історичного середовища ЛМР скульптури левів перевезено на територію Личаківського цвинтаря.

Маркіян ВОЙТОВИЧ, Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Реклама

Стрічка новин