Короля творить почет | Блог Андрія Левика

08:51 19 Вересня 2017

Короля творить почет | Блог Андрія Левика

Фото: Информ-UA

За останні півтора тижня в Україні відбулося багато цікавих політичних та суспільних подій з різним ступенем звучання. Можна рефлексувати і, напевне, треба рефлексувати на них, бо це, як на мене, є одним з важливих завдань журналістики. Але мені хотілося б сьогодні поговорити про всі ці події в певному взаємозв’язку.    

Отже. Про події, пов’язані з М. Саакашвілі не говорив останнім часом хіба що лінивий. Але як сталося, що ця подія зуміла заполонити всі засоби інформації, викликати низку серйозних дискусій на телебаченні, залучити політиків високого рангу до її творення, а потім до її коментування. Змусити високопосадовців висловлюватися про цю подію та пропонувати шляхи виходу з неординарної ситуації – усе ж, хай хто що говорить, кордон прорвано було. І тут виникає запитання як до однієї сторони конфлікту, так і до іншої. А що, перетнувши кордон незаконно, можна потім закликати будувати законно й законну державу? Чи, може, правильним є позбавлення громадянства адміністративним шляхом, як єдино правильним? А потім пропонувати оскаржити це рішення в суді?

Саакашвілі – політик неординарний, звичайно. Але не можна державним мужам опускатися до такого низького рівня з’ясовування власних стосунків чи неприязні до Саакашвілі за рахунок державних важелів впливу чи Президента. Складається враження, що під час відсутності одеського екс-«губернатора» хтось підказав гаранту позбутися немовби майбутнього конкурента на наступних президентських виборах у простий спосіб – позбавити його громадянства. (Підстав для припинення громадянства є аж три, згідно із Законом України «Про громадянство», у статті 17:1) внаслідок виходу з громадянства України; 2) внаслідок втрати громадянства України; 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України). Перші дві підстави передбачають волю особи для припинення громадянства, третя, здається, коментарів не потребує.

Ще більшу ганьбу й боягузтво видно з того, що все це відбулося, коли Саакашвілі був за кордоном. А скажіть тепер мені, чи добре ми робимо, так розкидаючись українським громадянством, так само, як на початках званням Героя України – варто згадати Звягільського чи Потебенька. Ми беремо на державну службу в найвищі органи влади людей, хай навіть фахівців, з інших країн, які вчора приїхали, не знають державної мови й не мають наміру її вивчати, їх допускають до держаних таємниць, а потім через півроку-рік вони вже не фахівці, а вороги, бездари…. Може, це треба припиняти? Можливо, треба почати своїх держслужбовців навчати української мови, вимагати від них відповідної віддачі на займаних посадах за такі гроші, які вони отримують? До речі, цей міністр, який тепер так швидко перевірив документи на отримання громадянства, донині не розмовляє державною мовою. Не послуговується нею ні у службовому користуванні, ні в публічних виступах. Нещодавно до нього позивалися і просили доповіді перекладати. Я би сказав, що такі міністри мали б перші півроку мати перекладачів, чи з грузинської, чи з польської, чи з литовської, вірменської, а далі – або ти розмовляєш на роботі державною мовою, або до побачення.

Повертаючись до створеної проблеми із Саакашвілі, вважаю, що це велика помилка оточення Президента і навіть підстава його якоюсь мірою. Я в цьому разі маю на увазі скоріше сам інститут, а не особу. Якщо ж говорити про рейтинги Саакашвілі, то вони і колись, і тепер коливаються у межах 2 – 3%. І навіть якби він, не будучи позбавленим громадянства, добув в Україні до чергових виборів депутатів Верховної Ради чи Президента, ніякої біди не було б. Навіть такі відомі особистості в Україні, як М. Горинь чи Л. Лук’яненко, чи І. Юхновський, могли набирати свого часу на президентських виборах по кілька відсотків голосів.

Як з цього виходити? Якщо конкретно, то дуже промовисту відповідь дав генпрокурор Луценко на панельній зустрічі в Києві в рамках YES. Він кілька разів у своїй відповіді щодо Саакашвілі просив, щоб той звернувся до суду щодо незаконного позбавлення його громадянства, а суд вирішить це питання в межах чинного законодавства.

Можливо, Саакашвілі його почує? Тоді влада може десь зберегти добру міну за дуже поганої гри. Почет таки часто творить короля.

Leopolis.news

Реклама

Стрічка новин