Львів готовий до партнерських відносин з об’єднаними громадами (ВІДЕО)

16:31 28 Листопада 2016

Львів готовий до партнерських відносин з об’єднаними громадами (ВІДЕО)

Такого висновку дійшли учасники круглого столу «Розширення меж Львова – війна за території?», що відбувся у прес-центрі «Leopolis».

Участь у дискусії взяли народні депутати України Любомир Зубач та Лев Підлісецький, заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк, керівник Офісу реформ у Львівській області Віталій Корецький, міські голови Винників Володимир Квурт та Городка Роман Кущак, селищний голова Брюховичів Володимир Доманський, сільські голови Лапаївки Ярослав Заблоцький, Мшани Віктор Миндик, Конопниці Світлана Питько, секретарі рад з Рудного, Малехова, Сокільників, Сорок-Львівських, депутати, громадські активісти та експерти.

Лейтмотивом зустрічі було питання спроможності об’єднаних громад надавати якісні послуги своїм жителям та їхня економічна самодостатність. Цьогоріч податкове законодавство дало змогу громадам більшості міст і селищ акумулювати у своїх бюджетах немало коштів для нормального функціонування та розвитку. Але вже наступного року держава перекладає на плечі громад іще більше фінансових зобов’язань і виживати їм буде непросто.

Тому дуже важливим є співіснування міст, які завжди є багатшими від сільських утворень, та об’єднаних громад сіл. Місто не може замкнутися у своїх межах, воно повинно мати перспективи територіального розвитку. Як зазначив заступник голови обласної ради Володимир Гірняк, депутати облради вже фактично досягнули консенсусу щодо затвердження меж Львова. Єдині проблеми наразі у відносинах з с. Рясне-Руське. Але нині триває інтенсивний діалог щодо цього.

_p8a2388

Багато учасників зустрічі відзначало необхідність ухвалення нового законодавства про місцеві референдуми. Ця практика, коли громада безпосередньо голосує за те чи інше рішення, добре діє в західних демократіях. Хоча тут також є немало ризиків, особливо з визначенням кворуму та явки, коли рішення набуває статусу обов’язкового.

Народний депутат України Любомир Зубач, який є ініціатором так званого законодавства про агломерації, підкреслив, що Львів готовий до партнерських відносин з об’єднаними громадами. Перспективні плани розвитку громад й агломерація не заважають одне одному. Ба більше, навіть після утворення нових громад можна вносити зміни й коригувати їхні межі. Понад те, місто може підписувати прямі угоди з тими сільськими радами, які так і не увійдуть до жодної новоутвореної об’єднаної територіальної громади (ОТГ). Особливо гостро цю проблему порушували на зустрічі члени ініціативної групи з с. Лисиничі. Оскільки їхнє село, за перспективним планом, має входити до однієї ОТГ, а чинний сільський голова «тягне» їх до іншої. Щодо цього навіть є рішення суду. «Чому нам не можна налагодити відносини зі Львовом, до якого кілька кілометрів? А нас «запихали» в єдину Пустомитівську громаду, до центру якої 42 км», – запитували лисинецькі активісти.

Нині проект закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо добровільного приєднання територіальних громад (реєстр. №4772) уже пройшов перше читання в парламенті. Профільний комітет підготував певні зміни та пропонує винести його на друге читання.

До цього законопроекту хотіли включити норму про міську агломерацію. Але профільний комітет відхилив це і, як компроміс, включив у прикінцеві положення мораторій на створення громад у межах 12 км від міст обласного значення з населенням понад 200 тисяч осіб. Можливо, деякі зміни з голосу буде внесено вже безпосередньо в сесійній залі парламенту. Як зазначив Любомир Зубач, є сподівання, що до Дня місцевого самоврядування, який відзначають 7 грудня, цей закон буде ухвалено. «Мусимо відійти від примітивного бухгалтерського ставлення в цих питаннях. Розвиток агломерацій критично важливий для країни. Повинні дати всім шанс і почати спокійний діалог для користі всіх мешканців і міста, і села», – підкреслив пан Зубач.

У питанні реформування громад треба максимально відходити від політики. Найважливіше – вирішення проблем звичайних мешканців. На цьому наголошував міський голова Винників Володимир Квурт. Він також підкреслив, що кожна громада повинна зберегти свою самоврядність, не допустити зникнення.

_p8a2350

Треба домогтися, щоб податки сплачували за місцем реєстрації фізичної особи та реальним місцем здійснення економічної діяльності юридичної особи. Тоді місцеві бюджети наповнюватимуть реальними коштами. Хоча й тут є ризики, коли під можливим тиском ті чи інші підприємства можуть піти з населених пунктів.

Учасники круглого столу «Розширення меж Львова – війна за території?» зійшлися на думці, що у вирішенні цих проблем не має домінувати політика. Крім того, процес об’єднання громад – це нині де-факто адміністративно-територіальна реформа. До того ж не весь іноземний досвід у цій галузі можна механічно переносити на українські реалії. А найважливішим усі визначили те, що під реформу потрібно сконструювати чітке податкове законодавство, яке дасть змогу громадам бути економічно самодостатніми. А тут важливо, щоб держава й території стали партнерами, а правила гри були стабільними та не змінювалися щороку.

_p8a2386

Фото: Leopolis.news

Андрій БОЛКУН, Leopolis.news

Останні новини