Олександр Голячук: Війна допомагає змінити свідомість людей

18:04 17 Серпня 2017

Олександр Голячук: Війна допомагає змінити свідомість людей

Війна, на жаль чи на щастя, стане для українців тим зламом в свідомості, котрий змінить ставлення до свого народу, землі, мови та дозволить усвідомити власний потенціал. Про це в інтерв’ю Leopolis.news розповів Олександр Голячук, боєць батальйону «Донбас» та громадський активіст.

Олександре, розкажіть про свою участь в Антитерористичній операції.

Будучи офіцером запасу, я отримав пропозицію від Національної гвардії України долучитись до формування добровольчого батальйону. Спершу потрапив у Нові Петрівці. Згодом після проходження підготовки, я потрапив у склад батальйону Донбас. Так у липні 2014 року я потрапив до Артемівська. У складі батальйону я відповідав за один з напрямків роботи штабу.

Як ви, після АТО, почали свій шлях у громадській діяльності?

Після Іловайських подій моя участь в АТО завершилась. Я повернувся до Львова, знайшов роботу та згодом активно долучився до волонтерського руху. З травня 2015 року я долучився до ГО «Рабів до раю не пускають».

Ви, як учасник АТО, як можете порівняти забезпечення армії державою та допомогу волонтерського руху?

Це навіть не варто порівнювати. Величезний внесок був зроблений українцями та світовою спільнотою. Волонтери забезпечували армію їжею, медикаментами, амуніцією, навіть зброєю: волонтери передавали снайперські гвинтівки українським воякам, купували коліматорні та оптичні приціли, тощо.

Зрозуміло, що армія займалась забезпеченням регулярних військ та добровольчих батальйонів, але цього було вкрай недостатньо. Армія станом на початок збройної агресії Росії була практично знищеною.

Чому, на вашу думку, склалась така ситуація?

Я з родини військових, мій батько проходив службу в військово-повітряних силах України, тож я знав, яка мала б бути авіація, та знав як з кінця 90-х під виглядом реорганізацій та оптимізацій руйнувалась армія. Звучали навіть такі слова, що якщо армія не заробляє на себе, то грошей для неї немає. Армія брутально нищилась. Усі просто забули давнє прислів’я: «якщо не годувати власної армії, доведеться годувати чужу». Тож на жаль чи на краще, події сьогодення допомагають змінити свідомість людей.

Як саме війна змінює свідомість українців?

Так історично склалось, що українцям впродовж декількох століть насаджувалась думка меншовартості. Мовляв, хтось має нами правити, але не ми самі. Війна стала поштовхом змінити ставлення до себе, до своїх близьких, до своєї мови, до своєї влади. Ми чудова країна з потенціалом в різноманітних галузях, втім поки що нам не вдалось обрати владу патріотів. Ця війна стала одним з етапів переломлення свідомості людей.

Але війна так само впливає на свідомість українців окупованих територій…

Узагалі історично людині добре живеться лише там, де вона усвідомлює своє місце та значення. На жаль у радянські роки схід та центральна Україна після голодомору 1932-33 років була значною мірою заселена громадянами з інших країн радянського союзу, з іншою культурою, з іншою свідомістю. Важко тепер сказати, як вони усвідомлюють своє місце в Україні тепер, та як усвідомлювали напередодні війни. У нас є лише один шлях вирішення конфлікту – вони мають усвідомити та прийняти культуру і цінності країни, в котрій вони проживають.

Яким ви бачите вирішення існуючого конфлікту на сході України?

Думаю, рано чи пізно щось трапиться в Росії і це штучне федеративне утворення розсиплеться. Натомість українцям слід обрати для себе подальший шлях та відновити історичну справедливість, повернувши окуповані території. Вирішення ситуації одне – воювати за свою землю, цей закон був написаний давно і кров’ю. Хочеш добре жити – люби свою землю, люби свою мову, борись за своє.

Розмову вів Сергій БОБРА, для Leopolis.news

 

Останні новини