logo
13/09
12/09
11/09
10/09
... 38
40 ...

Галина Янко: Мені пропонували в прокуратурі керівну посаду, мабуть, щоб я помовчала

09-09-2019 12:131144

Галина Янко: Мені пропонували в прокуратурі керівну посаду, мабуть, щоб я помовчала
Фото: зі сторінки Галини Янко у Facebook

Чи опирається стара система реформам? Чи можливі зміни на митниці? Чи нове керівництво правоохоронних органів Львівщини співпрацюватиме з громадськістю? Усі ці та багато інших питань хвилюють мешканців області, бо зміни в правоохоронних структурах є своєрідним маркером успішності чи неуспішності реформ. Про це розмовляємо з відомою громадською діячкою, адвокаткою Галиною Янко.

Галино, Ви як голова Громадської ради при СБУ у Львівській області добре знаєте ситуацію, що складається в регіоні після виборів, з основними сферами, які мали б зазнати змін. Маю на увазі правоохоронну систему, митницю, державне управління. Ви бачите вже хоч якісь зміни і чи взагалі вони потрібні?

Потрібні – це не те слово. Ми мусимо розуміти, що за всі роки незалежності громадяни постійно боролися за зміни на краще в цій державі, своєю кров’ю і життям. Однак навряд чи люди вам скажуть, що жити стало краще. Ми мусимо змінювати все, і починати потрібно з того, щоб нарешті визнавати ті помилки, що були, притягувати до відповідальності посадовців, які свідомо допускали дії, знищували державу. Якщо ж розглядати за основними напрямами, то говорімо про правоохоронну систему відверто. Чи є в ній гідні люди? Так, є, і їх багато, однак через окремих осіб, які, зловживаючи своїм посадовим становищем, «дерибанили» і прикривали злочинців, маємо в підсумку слабку довіру громадян до тих самих правоохоронців. 

Змінено керівництво регіонального Управління Служби безпеки. Як Ви поставилися до цього, як Вам працюється з новим керівником?

Для нас абсолютно очікувано, що після виборів президента мали б провести ротацію в керівництві СБУ у всіх областях. Так було завжди. У нас була гарна співпраця з попереднім керівником і ми мали доволі хороші результати щодо взаємодії СБУ і громадськості. Можу тільки подякувати за розуміння, можливо, інколи занадто впертої нашої позиції щодо роботи управління панові Олександру Ткачуку. Ми вперше в історії України зробили спільний проект з Консультативною місією Євросоюзу, СБУ та Громадською радою при Управлінні СБУ. Вперше такий проект потрапив на сторінки Європейського Союзу, це була безпрецедентна співпраця органу спецпризначення, європейської структури і громадянського суспільства. Нам це вдалося. 

Зі зміною керівника, звичайно, ми намагатимемося і надалі втілювати якісні зміни щодо співпраці й реформи СБУ. На сьогодні плануємо за підтримки Державного департаменту США, громадських організацій, що співпрацюють на міжнародній арені, та СБУ проводити спільні заходи й навчання. Наведу приклад співпраці з новим керівником, паном Бондаруком: уперше за всі часи людина, яка обійняла таку високу посаду, не погордувала спитати моєї думки щодо можливих кадрових призначень у регіональне управління. Такого ніколи не було, враховуючи, що на сьогодні СБУ – це військова структура й накази керівника не обговорюють. Однак цей прецедент дає хороші перспективи щодо майбутньої співпраці громадянського суспільства й органу, який є доволі закритим для людей.

Чому так сталося?

Не знаю, можливо, новий керівник за ці два місяці зумів побачити нашу спільну роботу, яку ми в області проводимо і з державними структурами, і з правоохоронцями, громадянами. Ніде на теренах України немає аналогу такої ефективної співпраці громадськості, як у нашому регіоні в розрізі Громадської ради. Для нового керівника, як я розумію, було відкриттям, що так можливо працювати, що органи державної влади прислуховуються до нашої думки і ми спільно напрацьовуємо різні механізми співпраці задля спокою в регіоні. 

Як складається робота з відділом «К»? 

На жаль, це єдиний відділ з цілого управління, з яким ми не мали жодної співпраці. Він напряму підпорядкований Києву, і, схоже, була вказівка не допускати нікого з громадськості в їхнє «поле діяльності». Як буде тепер – побачимо. Сподіваюся, ситуація зміниться. Зрештою, Україна взяла на себе певні зобов’язання щодо реформи структури СБУ. Ми ще до кінця не знаємо, що буде в новому законі, однак, я переконана, що безпека громадян повинна бути пріоритетом. Проте відкидати фінансування тероризму й передавати розслідування таких злочинів в інші структури також, як на мене, недоцільно. Думаю, що найближчим часом ми побачимо, як все відбуватиметься. 

Які маєте прогнози щодо поліпшення роботи митниці?

Схоже, зміни будуть. Зрештою, вони потрохи вже є. Немає такого потоку контрабанди, який був колись. Схеми ламають, і це не може не тішити. Голова ЛОДА Маркіян Мальський щотижня після апаратної наради проводить додатково нараду з силовиками, прикордонниками, митниками, податківцями, представниками ДБР і головами громадських рад. Спільно!

Голови громадських рад висловлюють зауваження, ті чи інші проблеми які є. Ми даємо конструктивні пропозиції щодо якості обслуговування людей, правил перетину кордону. Вказуємо на недопрацювання чи неефективну роботу тих чи інших структур. Як наслідок, якщо ви нині перетинаєте кордон у Львівській області, вам не потрібно виходити з авто, щоб віднести паспорти на перевірку. Це правило було завжди, однак чомусь хаос на кордоні з чергами біля віконечок митників і прикордонників улаштовував. Ні, друзі, ми повинні поважати закон і свої кордони, адже покидати авто без дозволу прикордонника – це щонайменше адміністративне правопорушення. На жаль, ніхто цього людям не доводив раніше.

На останній нараді ми просили, щоб запровадили можливість і змінили прикордонний рух у пунктах пропуску, де це технічно можливо, для авто, пасажири яких мають підтверджену мету візиту в європейські країни: зокрема, авіаквитки, заброньовані місця в готелях, підтвердження з лікарень тощо. Для таких автомобілів має бути окрема смуга, ці люди не повинні стояти в чергах. Сподіваюся, що найближчим часом й електронна черга запрацює. Для цього є вже всі можливості, і нарешті ми побачили бажання митниці та прикордонників.

Чи підтримуєте Ви реформу прокуратури, яку нині буде впроваджено?

Однозначно підтримую. Я входила в моніторингову групу щодо реформи прокуратури ще попереднього разу. Те, що ми побачили з колегами, навряд чи можна назвати реформою, на жаль. Неодноразово говорила про це у своїх інтерв’ю. Хоча мені й пропонували там керівну посаду, мабуть, щоб я помовчала... Але ні тоді, ні тепер не мовчала і не мовчатиму. Реформу свідомо провалили. Як буде нині – час покаже. Занадто багато розчарувань було за попередні роки. Вірити хочеться у краще.

Розмовляв Маркіян ВОЙТОВИЧ, Leopolis.news