logo
01/07
2 ...

У Самборі відкриттям пам’ятника українським патріотам започаткували спорудження меморіального комплексу «Пам’ятай»

22-08-2019 15:124911

У Самборі відкриттям пам’ятника українським патріотам започаткували спорудження меморіального комплексу «Пам’ятай»
Фото: Миколи Сенейка

Вчора в Самборі урочисто відкрили та освятили пам’ятний знак, споруджений на честь увічнення українських патріотів – 17 молодих членів ОУН, яких у липні 1944 року розстріляло нацистське гестапо. Цим у місті на старому єврейському кладовищі закладено наріжний камінь під спорудження майбутнього екуменічного меморіального комплексу «Пам’ятай».

Про це повідомив кореспондент Leopolis.news.  

 

«Віддаємо пошану тим, які вміли любити, – сказав Глава УГКЦ  Блаженніший Святослав. – Патріоти проявляли любов до Батьківщини навіть в часи розгулу нацистського і комуністичного терорів, коли цього не так просто було робити. Напередодні Дня своєї незалежності Україна демонструє, що будує спільний дім для всіх, хто в ньому живе і житиме, стане запорукою гідності, поваги і добробуту. Але щоб так було, щоб мати таку державу, члени ОУН-УПА жертвували життям. Їхнім нащадкам сьогодні  доводиться захищати рідну землю від колишніх організаторів Голокосту, терору…».

 

В урочистій церемонії взяли участь Глави двох українських церков – УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук, ПЦУ Блаженнійший Епіфаній, єпископи Ярослав Приріз, Григорій Комар, Архієписком Яків, посол Канади в Україні Роман Ващук, народний депутат України Микола Княжицький, голова Львівської держадміністрації Маркіян Мальський, голова товариства «Україно-Єврейська зустріч» Джеймс Темерті, головний рабин України Які дов Блайх, ініціатор зведення комплексу, виходець зі Самбора  канадієць Марк Фрайман, представники єврейських організацій Києва, Львова, міської влади та інші. 

«Ми сьогодні разом з різних куточків України і світу приїхали віддати шану тим, які вміли любити тоді, коли світ сповнювала ненависть. Ми сьогодні хочемо вшанувати тих, які поклали життя за свій народ, свою Батьківщину, свою землю. Як ніколи, в ці дні усі мешканці України повинні розуміти, що українська держава є запорукою щастя для усіх тих, хто живе на її землі: українців, євреїв, мусульман. Усіх, для яких Україна є запорукою поваги, гідності та спільного майбутнього. Для цього, щоб ми мали сьогодні таку Україну ,хтось мав дорого за це заплатити. Сьогоднішня подія – це диво самбірської злагоди. Вперше до Самбора завітали предстоятелі двох українських церков. І це свято виходить далеко за межі національні, етнічні, конфесійні», - звернувся до усіх присутніх  Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук.

Також Святослав Шевчук додав, що тут, у Самборі, на цьому старовинному кладовищі, ми демонструємо, що юдеї вміють шанувати християн, а християни – юдеїв.

Цей меморіальний комплекс у Самборі постане тепер вже на колишньому єврейському кладовищі. Тут свого часу німецькі окупанти масово розстрілювали євреїв, українських націоналістів, ромів, поляків, сім’ї самбірчан, які переховували юдеїв. Убитих поховали у кількох братніх могилах. 

На місцях вічного спочинку краян-патріотів самбірчани встановили та освятили три хрести. В одному з них, зокрема, покояться останки тих, що наприкінці червня 1941 року були жорстоко  замордовані в самбірській тюрмі. Їх більшовики таємно закопали на березі Дністра, однак його підмила вода та викрила сліди злочину енкаведистів. Таким чином жертви перепоховали.

Меморіал, на спорудження якого всі фінансові витрати беруть єврейські організації Канади, має стати місцем спільного болю, порозуміння між представниками різних національностей. Громада Самбора у цьому напрямку зробила перший і важливий крок –погодилась на демонтаж одного залізного хреста, оскільки замість нього розстріляним нацистами українським патріотам поруч споруджено .новий гранітний із хрестом та тризубом. 

«Диво самбірської згоди, – сказав Блаженніший Святослав про пам’ятник. – Воно виходить за межі національні, етнічні, конфесійні…».

Але чисельно зібраним святковий настрій дещо зіпсував виступ головного равина України Які дов Блайха. У своїй загалом подячній промові він зазначив, що на єврейському кладовищі не може бути християнських символів. Такого принципу, за його словами, дотримуються і на християнських похованнях. Але багатьма самбірчанами –учасниками події це сприйнялось як підтвердження, що насправді злагоди через тепер вже два хрести не буде. 

Після покладання квітів та вшанування загиблих українських патріотів, виступів свій молитовний обряд на місці масового розстрілу нацистами та поховань євреїв провели юдеї. Тут також присутніх збурив представник єврейської організації з Києва. Він  мало не волав, правда, невідомо кого це стосувалось, що не виконуються договори, зазначив, що під могла бути зірвана сьогоднішня подія.

 Самбірчани це зрозуміли, що на цей момент мали бути знесені всі три хрести, про що було анонсовано А цього зробити не дозволили небайдужі. 

Настрій у самбірчан був підупалий. Вони зайвий раз пересвідчились, що друга сторона, будуючи величний меморіальний комплекс «Пам’ятай» стоятиме на своєму – добиватиметься  знесення тепер вже двох хрестів, а громада міста налаштована цього не допустити. Погодиться лише за умови їх демонтажу – встановлення на їх місці нових. Отже, попереду діалог.

Микола СЕНЕЙКО, для Leopolis.news