Перший прецедент відкликання депутатів на народною ініціативою | блог Павла Хоміва

16:21 25 Листопада 2016

Перший прецедент відкликання депутатів на народною ініціативою | блог Павла Хоміва

Фото: zaholovok.com.ua

Вже давно, взагалі навіть рідко, відбувалась така подія, як відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою. Для такої оказії мали відбутись справді виключні події.

І от за роки, що пройшли з Майдану, роки, що пройшли після земельного скандалу в селі Лисиничі після продажу великої земельної ділянки за участі Ющенка на першому земельному аукціоні у Львові під час Саміту Україна-ЄС, знову скандал із депутатами, що приймають незаконне, антинародне рішення.

Вже давно тривають конфлікти депутатів Лисиничівської сільської Ради і сільського голови із громадськими активістами, що стараються здійснювати законний контроль дій влади, в межах своїх конституційних прав. Неодноразово сільський Голова Бедрій М. М. ігнорував звернення громадян сіл Лисинич і Підбірців, не відповідав, чи банально відмовляв у наданні публічної інформації про стан справ в сільській раді, про фінансування деяких робіт, що проводились в селах, про виділені земельні ділянки на території двох сіл. Тому, коли в області підняли питання про створення ОТГ в межах законодавства України і перспективного плану розвитку територій, то громадськість активно включилась в цей процес. Адже у нас територіальні реформи відбуваються не часто.

Сільські депутати і голова вирішили дати згоду на приєднання до Пустомитівської ОТГ, яка створювалась всупереч законодавству України. Тоді це збунтувало громадськість сіл. Питання існування району в Пустомитах взагалі дуже хворобливе для жителів сіл Підбірці і Лисиничі, бо, маючи під боком місто Львів з розвиненою інфраструктурою медичних і інших державних органів, їхати через саме місто за 40 км в Пустомити для отримання медичного лікування чи довідки в державному органі – то дурість. Тому активісти почали збирати підписи щодо думки громади: куди всі хочуть приєднуватись – в Пустомити, Сороки-Львівські чи кудись ще. Більшість населення, кого було опитано, а це по суті соціологічне опитування, висловились за приєднання до Сорок-Львівських.

Під час проведення сесії ради депутати проігнорували думку громадян і прийняли по суті антиконституційне рішення про приєднання до Пустомитівської ОТГ. Це створило великі емоції серед населення, сесія проходила дуже агресивно, люди вийшли на протест до ЛОДА, яка повинна через створення перспективного плану впливати на утворення ОТГ в області.

Активісти Хамуляк С., Андрес І., Курдибан О. і інші звернулись в Пустомитівський районний суд Львівської області з позовом про визнання рішення Лисиничівської сільської ради антиконституційним і незаконним та скасувати його. Суд задовільнив прохання активістів. З цього часу діяльність депутатів ЛОР і голови стала антинародною. Почались також антизаконні дії, вчинення навіть злочинів проти пана Хамуляка С. з боку депутатів, які для своєї підтримки «викликали» на сесію жителя села Лисиничі Підкуймухи С. Він раніше був районним депутатом Пустомитівської районної Ради від партії «Свобода».

Одного разу був затриманий міліцією за водіння в нетверезому стані і вчинив хуліганські дії по відношенню до працівників ДАІ. За що був покараний. Він дозволив собі побити пана Хамуляка С. тільки за те, що той під час сесії просив розглянути питання про прийняття пропозиції Сорок-Львівських про створення з ними ОТГ, що по суті і хотіли громадяни сіл. Потім цей же Пудкуймуха С. вчинив по суті викрадення людини, яка на його думку розповсюджувала про нього недостовірну інформацію. За його версією, він її хотів самостійно доставити в Пустомитівський відділ Франківського відділу НПУ. Це переповнило чашу терпіння громадян до дій активістів.

Вони розпочали процедуру відкликання депутатів і голови за антиконституційне рішення всупереч вимогам громадян. Було зроблено оголошення в газеті про збори, запросили також і голову з депутатами. В неділю 20 листопада 2016 року на збори прийшло трохи більше 130 чоловік. З них 22 депутати і голова, біля 12 членів виконкому ЛОР, директори шкіл двох сіл, члени так званого цвинтарного комітету, які водночас є і членами виконкому ЛОР. В сумі із членами родин депутатів мабуть було половина явних прихильників депутатів.

З самого початку активісти зробили помилку – вони почали вибирати голову зборів. Цього робити не потрібно було, бо збори проводились за ініціативою ініціативної групи, тому достатньо було провести реєстрацію і вести протокол зборів, де все фіксувати. Цією помилкою скористались депутати. Вони всі почали кричати – «ганьба» і не дали вибрати законним способом голову. В той же час ініціативу захопив депутат ЛОР Дмитрик Т., який самовільно, не будучи ініціатором проведення зборів, будучи депутатом, що неприпустимо для відкликання депутатів, запропонував вибрати членів лічильної комісії, які задовільняли депутатів. Після цього запропонував вибрати головою зборів пана Пендрака Б., в минулому депутата, теперішнього члена виконкому, по суті зацікавленого і залежного від депутатів. Члени лічильної комісії неналежно провели підрахунок голосів. Даний голова зборів пан Пендрак Б. почав вже сам діяти антизаконно. Замість того, щоб надати слово на прохання пану Хамуляку С., він поставив це на голосування. Така діяльність взагалі неприпустима – бо кожен має право на висловлення власної думки за Конституцією, а на той час ще регламент зборів не був прийнятий. З цього часу почались так звані «перемоги» депутатів. Як потім сільський голова Бедрій М. М. заявив громадській активістці: «Ну Іванно, то качелі: вчора Ви вибрали свого голову, сьогодні ми». Взагалі у всіх голів ЛОР є хворобливим питання сільської так званої політики – вони всі завжди займались плітками і старались через плітки впливати на думку громадян. Ними і депутатами завжди проводилась така політика – створювати плітки і очорняти всіх незгідних. Питання відкликання депутатів в результаті взагалі не піднімали.

Але основна ціль активістів була досягнута. Вдалось привернути увагу громадськості до діяльності депутатів в селах. Депутати показали, що вони бояться цієї процедури, яка по суті не є складною. Достатньо провести збори за участі 30 чоловік, зібрати підписи громадян на округах, що перевищує половину кількості осіб, що брали участь в голосуванні за кожного депутата. При дотриманні всіх процедур ТВК повинна прийняти рішення про відкликання депутатів і проведення проміжних виборів на даному окрузі. Тому, громадяни мають активно користуватись такою законною процедурою – відкликання депутатів будь-яких місцевих рад. Як і відкликання голів та мерів міст. Це буде сприяти продуктивній роботі самих депутатів, буде тримати всіх в тонусі інтересів громадян місцевих громад.

Останні новини