Посередництво у працевлаштуванні за кордоном: рука допомоги чи шахрайська схема?

16:25 22 Лютого 2018

Посередництво у працевлаштуванні за кордоном: рука допомоги чи шахрайська схема?

Фото: рrotokol.com.ua

У час, коли чи не кожна українська сім’я відчула на собі кризу «перехідного періоду» у розвитку держави, так звані «бізнесмени»-шахраї побачили шлях для незаконного збагачення.

Схема не є новою, проте на Львівщині трапляється доволі часто. Юридична особа (рідше – фізична особа-підприємець) пропонує надати послуги з працевлаштування за кордоном. Основна цільова аудиторія – студенти. Їм обіцяють великі гроші за короткий час, наприклад, можливість заробити протягом літнього періоду. На що ж варто звернути увагу, щоб не поповнити ряди обдурених?

По-перше, господарська діяльність з посередництва у працевлаштуванні за кордоном здійснюється ВИКЛЮЧНО згідно з ліцензією, виданою на підставі наказу Міністерства соціальної політики України.

Трапляються випадки, коли шахраї запевняють, що мають таку ліцензію, і навіть показують якісь документи. Проте не варто вірити на слово. Перелік суб’єктів господарської діяльності, які мають ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном, оприлюднюється на офіційному веб-порталі Міністерства соціальної політики України та є у вільному доступі.

По-друге, звертайте увагу на перелік держав, до яких, згідно з укладеними зовнішньоекономічними договорами (контрактами) про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, посередник має право працевлаштовувати клієнтів. Цю інформацію можна отримати все з того ж Переліку на інтернет-сайті  Міністерства соціальної політики України.

По-третє, у вільному для відвідувачів доступі повинна бути засвідчена посередником загальна інформація про характер майбутньої роботи, умови праці та проживання у державі працевлаштування у письмовій формі. Тобто, Вам повинні одразу надати інформацію про місце працевлаштування та спеціалізацію.

Ще однією цікавою ниточкою, яка може вивести горе-«бізнесменів» на «чисту воду», є договір про надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном. Згідно чинного законодавства, невід’ємним додатком до цього договору є завірена посередником копія погодженого проекту трудового договору з іноземним роботодавцем. І, найцікавіше, посередник НЕ МАЄ ПРАВА отримувати від клієнтів плату за послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном до дня отримання останнім підписаного іноземним роботодавцем примірника трудового договору (контракту наймання) та підписання акта наданих послуг.

Проте на практиці відбувається інакше. Клієнту пропонують підписати такий-сякий договір про надання послуг (!), за яким посередник (який може називатися Стороною-1) надає інформаційні послуги клієнту (припускаємо, Стороні-2), за що останній перераховує певну суму (яка може ділитися на кілька платежів). Відповідальність для посередника за цим договором мінімальна (наприклад, повернення першого платежу, який може становити лише кілька відсотків від загальної суми) або взагалі відсутня. В кінці-кінців клієнту дають підписати ще й акт про надання послуг, яким останній засвідчує, що претензій до шахрая не має.

З юридичної точки зору, кошти, сплачені за даним договором, повернути вкрай важко, адже клієнт добровільно погоджується оплатити отримання ІНФОРМАЦІЇ. Тому вкрай важливо одразу звертати увагу на усі попередньо перелічені пункти.

А у випадку, якщо у законній діяльності посередника буде виникати сумнів, вимагати  надання копій дозвільних документів та викликати представників правоохоронних органів. Адже наша своєчасна пильність може врятувати інших і зробити суспільство трішки кращим!

Анжела ТАРАСОВА, юрист, для Leopolis.news

Також ви можете стежити за головними новинами від Leopolis News на нашому Facebook, Twitter та Telegram-каналі.

Реклама

Стрічка новин