logo
05/05
04/05
03/05
2 ...

Біля меморіалу «Героям Вовчухівської офензиви» вшанували подвиг Героїв Крут та воїнів УГА

30-01-2024 10:24433

Біля меморіалу «Героям Вовчухівської офензиви» вшанували подвиг Героїв Крут та воїнів УГА

29 січня у селі Вовчухи (поблизу Городка), біля меморіалу «Героям Вовчухівської офензиви», учні та вчителі Берегівського ЗЗСО І-ІІ ст. (Мостиська ТГ) провели  уроки пам’яті та заходи з відзначення 106-річниці бою під Крутами.

Учнівська молодь разом з директором школи Валерієм Куцерибом  вшанували Героїв Крут, що в далекому 1918 році захищали північні рубежі  української держави, а також згадали героїв Української Галицької Армії, що у Вовчухівській офензиві виборювали волю України.  

Бій під Крутами був надзвичайно важливим у час боротьби за незалежність України. Талановиті та відважні молоді люди віддали своє життя за свободу та незалежність, залишивши нам спадок героїзму та патріотизму. У цей же час у Західній Україні тривали бої УГА проти польської окупації.  

Вовчухівська офензива – одна з найрезонансніших військових операцій часів українсько-польської війни, що ледь не змінила хід історії.  Її задум полягав у тому, щоби «перерізати» залізницю Перемишль-Львів, що слугувала єдиною комунікаційною артерією для польського угрупування, яке зайняло позиції навколо міста. Тоді українці хотіли звільнити Львів і Перемишль, але міжнародна політика завадила цим планам. Бої розпочалися у селі Вовчухи з обстрілу позицій польського війська і тривали 30 днів. Внаслідок бойових дій Львів взятий в облогу, а  всі потуги поляків поблизу Вовчух закінчились безрезультатно.  Але втрутилась місія Антанти, яка передбачала, що Львів відійде до Польщі, як і територія Дрогобицько-Бориславського нафтового басейну. Згідно з цим планом, Польщі припало 40% території Східної Галичини. Поки тривали перемовини, польські війська отримували перепочинок та підкріплення.

 У березні 1919 року військові дії були відновлені, але змінити хід польсько-української війни українцям не вдалося. На хід українсько-польського протистояння у Галичині вплинуло і важке становище УНР на українсько-більшовицькому фронті, що не дозволило Галицькій армії отримати необхідну допомогу. 

Підготувала Галина Сорока, для Leopolis.news