logo
14/06
13/06
12/06
11/06
10/06
08/06
07/06
06/06
2 ...

Повернути $16 млрд: російський олігарх, якому приписували дружні зв’язки з Садовим, рятує свій бізнес у Європі

23-05-2024 11:50522

Повернути $16 млрд: російський олігарх, якому приписували дружні зв’язки з Садовим, рятує свій бізнес у Європі
Фото: yes-ukraine.org

Російський олігарх родом зі Львова Михайло Фрідман збирається розпочати переговори з урядом Люксембургу щодо повернення йому конфіскованих грошей. Сума сягає приблизно 16 мільярдів доларів.

Про це пише Радіо «Свобода» з посиланням на росЗМІ.

Однак це лише приблизні підрахунки втрат, завданих бізнесмену через санкції Євросоюзу. Сам Фрідман вимагає вирішити питання коштів на підставі договору 1989 року, який між собою уклали СРСР, Бельгія та Люксембург. Згідно з ним, як пише Радіо «Свобода», якщо відповіді від урядовців не буде, Фрідман матиме змогу позиватися до комісії ООН з права міжнародної торгівлі.

Примітним є те, що ця новина з’явилася в інфопросторі на наступний день після того, як у Брюсселі узгодили план використання заморожених російських активів для захисту України. За даними видання Reuters, 90% підуть у фонд ЄС, створений для військової підтримки Києва, а решта буде використана в інші способи допомогти Україні.

Раніше проти російського олігарха Фрідмана Європа ввела санкції, однак мільярдер зумів оскаржити це в Суді Європейського Союзу, і у квітні їм це вдалося, про що писало DW. Втім оскільки подолати вдалося вже обмеження, впровадженні в 2022 році, і після цього оновлені тричі, санкції проти Михайла Фрідмана зберігаються.

Втім активно він захищає не лише свій європейський бізнес. В уродженця Львова є й український інтерес, зокрема «Сенс Банк» (екс-«Альфа Банк»). До середини літа 2023 нею володіла, зазначимо, компанія, що базується в Люксембурзі та належить Фрідману, ABH Holding SA, аж поки Україна не націоналізувала критично важливий для її фінансової системи банк. Згодом СБУ повідомило про підозру російському олігарху, викривши його допомогу російському військово-промисловому комплексу. Тоді на початку цього року згадана люксембурзька компанія, почала вимагати в України 1 млрд дол. Для цього вона подала позов до Міжнародного центру з вирішення інвестиційних суперечок. Тоді компанія у своєму листі ставила дещо неоднозначне риторичне запитання в бік Заходу: «Чи буде безповоротно зруйновано верховенство права в атмосфері політичного божевілля?» Хоч-не-хоч, та Михайло Фрідман намагається будь-яким чином врятувати свій бізнес.

Нагадаємо, олігарх відомий львів’янам тим, що за його сприяння відбувався скандальний фестиваль Alpha Jazz Fest (спонсорська назва, яка посилає на колишній «Альфа Банк»), який згодом перейменували на Leopolis Jazz Fest. Попри всі заклики активістів не проводити фестиваль, обґрунтовуючи його недоречністю в час війни на сході України, фестиваль щорічно організовували до 2021 року за винятком «ковідного» 2020-го. Тоді меру Львова Андрію Садовому приписували зв’язки з російським мільярдером, однак сам очільник міста ці чутки спростував.

Ще у 2011 році Садовий навіть нагородив Фрідмана відзнакою  «Почесний знак святого Юрія»».

Лише у жовтні 2023 року міський голова позбавив олігарха цієї відзнаки. 

Роман ГАВРИЛІВ, для Leopolis.news