logo
16/07
15/07
08/07
28/06
25/06
24/06
21/06
20/06
19/06
10/06
08/06
07/06
31/05
30/05
2 ...

Знову вибори: у Великій Британії розпускають парламент. Що відбувається і як це вплине на Україну?

28-05-2024 20:24970

Знову вибори: у Великій Британії розпускають парламент. Що відбувається і як це вплине на Україну?

22 травня лідер Консервативної партії, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак оголосив про те, що король Чарльз ІІІ дозволив йому розпустити парламент і призначити нове голосування на 4 липня 2024 року. Про це повідомив BBC. Однопартійці Сунака розгублені від цього рішення, а всередині політсили виданню Reuters зізнаються – моральний стан консерваторів вкрай низький.

Це не може не даватися взнаки. Британська газета Daily Mail писала, що 76 депутатів-торі вирішили не переобиратися на наступні вибори. Серед них і ті, хто мав намір продовжувати боротьбу за лідерство. Зрештою це не єдине, що могло б спричинити пригнічення всередині поки що чільної партії в парламенті. Такі «ходи» Ріші Сунака відбуваються на тлі нещодавніх місцевих виборів, які відбувалися 2 травня. Тоді консерватори, які до того домінували, зазнали нищівної поразки від Лейбористської та Ліберально-демократичної партій, про що зокрема писали Associated Press. Власне, останні опитування громадської думки демонструють цей відрив. На наступні дні після оголошення рішення Сунака YouGov дізналися в британців, що якби їм довелося проголосувати вже найближчим часом, то 16% з них віддадуть перевагу консерваторам, коли 32% – лейбористам. Тобто безперервне керування державою цілих 14 років з далекого 2010-го партією торі може закінчитися найближчим часом.

Чому ж володар Даунінґ-стріт, 10 йде на, здавалося б, «самогубний» для політичних позицій крок? Його Консервативна партія, на перший погляд, мала би більше часу на підготовку передвиборчої кампанії, якби голосування відбулося на початку наступного року, як це вважалося попередньо. Та все-таки відповідь полягає у тому, що таке рішення зумовлене якраз-таки бажанням не знищити, а врятувати.

Доцент кафедри політології Львівського національного університету імені Івана Франка Ігор Осадчук розповів Leopolis.news – прем’єр Сунак таким чином хоче покращити економічну ситуацію в Сполученому Королівстві, зокрема знизити рівень інфляції. Це було ледь не головною обіцянкою чинного глави уряду, коли той займав свою посаду восени 2022 року.

«Власне, другою мотивацією щодо проведення парламентських виборів є, на думку прем’єра, необхідність скористатися цією економічною ситуацією, і провести їх за логікою «краще зараз, ніж пізніше». Оскільки можлива економічна ситуація погіршиться з різних причин, враховуючи як і зовнішньополітичну, так внутрішньополітичні обставини…»

У Британії і справді певною налагодилась ситуацією з інфляцією. За даними The New York Times, рівень падіння фунта став найнижчим за останні три роки. Втім намір партії торі «врятувати», а не «знищити» на тлі поразки на місцевих виборах полягає і в збереженні того рейтингу, який вони мають зараз. Про це теж зазначає львівський політолог: 

«Консерватори прагнуть закріпити той результат підтримки, який є зараз. Вони побоюються, що восени він знизиться. У цьому контексті вони намагаються провести вибори раніше… …А лейбористи, як відомо, згідно із соцопитуваннями, випереджають консерваторів, причому серйозно».

У розпалі політичної боротьби в Лондоні вирують також і скандали, що послаблюють консерваторів і підносять опозицію з лейбористами. Наприклад, зараз відбуваються суперечки з приводу питання відновлення строкової служби для 18-річних. The Telegraph повідомляв після оголошення нової дати виборів про цей намір Ріші Сунака. Така ідея, очевидно, стикнулася з різкою критикою лейбористів, про що теж писало видання The Telegraph. Противники Консервативної партії назвали це «трюком для привернення уваги». Ігор Осадчук доповнює це розходженнями в міграційній політиці: «Лейбористи заявляють, що уряд Ріші Сунака не зміг впоратися ефективно з проблемою міграції, і це, на їхню думку, буде тільки наростати». Нещодавно у Сполученому Королівстві за сприяння консерваторів прийняли закон, за яким Лондон може депортовувати нелегальних мігрантів у Руанду. Влада вважає її безпечною, але суд – іншої думки. Про це писали The New York Times. Проте лідер Лейбористської партії, а заодно – і потенційний прем’єр-міністр у випадку перемоги 4 липня – Кір Стармер заявив журналістам Sky News, що якщо він таки займе цю посаду, депортації в Руанду припиняться.

Разом із тим, політолог Ігор Осадчук стверджує, що саме економіка має ключовий вплив на рішення з боку консерваторів. Окрім цього, доцент франкового вишу вважає, що таке ж значення має російсько-українська війна. На щастя для України, обидві партії мають спільне ставлення до зовнішньої політики Королівства, усі суперечки – лише про внутрішнє.

«Лейбористи по суті виступили єдиним фронтом разом із консерваторами в контексті підтримки України у війні, військової допомоги, засудження російської федерації як загарбника та підтримки ініціатив НАТО».

За інформацією Politico, головний лейборист Кір Стармер ще в лютому під час зустрічі з Володимиром Зеленським у Києві заявляв про непохитну підтримку України. Проте, на думку Ігоря Осадчука, певні негативні зміни в політиці можуть-таки мати місце: «Водночас якщо почитати британських аналітиків, то можна звернути увагу на те, що лейбористи, можливо, все ж таки більший акцент зосередять саме на вирішення внутрішньополітичних проблем у Британії. Так, вони продовжать підтримувати Україну, але є питання щодо інтенсивності цієї підтримки, чи вона не знизиться».

Також у цих передвиборчих перегонах матиме чимале значення ефект «нових обличь». Ігор Осадчук вважає, що хоч-не-хоч, та фактор тривалого чотирнадцятирічного правління торі дається взнаки не менше, ніж розбіжності між партіями: «Елементарна втома виборця від консерваторів також може сприяти саме перемозі лейбористів на наступних парламентських виборах».

Роман ГАВРИЛІВ, для Leopolis.news