logo
24/07
2 ...

Свавілля керівників Галицької окружної прокуратури у воєнний час і прецедент покарання. Про що мовчать львівські прокурори?

11-06-2024 19:181472

Свавілля керівників Галицької окружної прокуратури у воєнний час і прецедент покарання. Про що мовчать львівські прокурори?
Фото: Львівська обласна прокуратура

29 травня 2024 року Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів постановлено рішення №69дп-24 про закриття дисциплінарного провадження щодо керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова Львівської області Ольшанецького І.В. та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани на його екс-першого заступника Пацюркевича О.В. (він із 27.02.2024 звільнений з керівної посади та переведений на рядового прокурора до Франківської окружної прокуратури міста Львова Львівської області), яке було розпочате за дисциплінарною скаргою прокурора цієї ж прокуратури Мартинишин М. Р.

Слід зазначити, що Ольшанецький І.В. вже був фігурантом справ кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів з аналогічних підстав вчинення ним тиску на прокурорів та щодо його недоброчесності й позаслужбових відносин. І така діяльність цього прокурора та незаконний вплив на більшість підлеглих є радше закономірністю, аніж винятком.

Зокрема, рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 4 жовтня 2018 року підтверджено позаслужбове спілкування Ольшанецького І. В., на той час першого заступника прокурора Рівненської області, із начальником ДПІ у м. Рівне ГУ ДФС у Рівненській області, та підтверджено факт заборони Ольшанецьким І. В. приймати самостійно процесуальні рішення у провадженнях підпорядкованими йому працівниками. Це розцінено дисциплінарним органом як тиск Ольшанецького І. В. на підлеглих. Тоді Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія справу закрила, бо строки притягнення Ольшанецького І.В. до дисциплінарної відповідальності, як зазначено у рішенні, минули.

Як бачимо й тепер, за «дивним збігом обставин», Ольшанецькому І. В. вдалось уникнути відповідальності. Однак, як йдеться у рішенні №69дп-24 від 29.05.2024, прокурори можуть оскаржити його до адміністративного суду або до Вищої ради правосуддя. За подробицями цих подій будемо слідкувати й надалі.

Напередодні, а саме 17 травня 2024 року, у цьому ж дисциплінарному провадженні №07/3/2-88дс-17дп-24 Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів на порядку денному розглянуто клопотання прокурора Мартинишин М. Р. про відсторонення від посади керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова Львівської області Ольшанецького Ігора Володимировича. Втім, незважаючи на доводи заявниці, комісією постановлено рішення №60дп-24 про відсутність підстав для відсторонення Ольшанецького І. В. від посади керівника. Як відомо, Ольшанецький І. В. за порадою покровителів умисно «ховався» від КДКП у відрядженні за кордоном, тому розгляд справи декілька раз переносили.

Прокурорка Мартинишин Марія звернулася за захистом до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, Ради прокурорів України, а також до Офісу Генерального прокурора, а саме до відповідної комісії, яка розглядає питання щодо належного виконання прокурором, який обіймає адмінпосаду, посадових обов’язків, саме через її переслідування та мобінг з боку керівника Ігора Ольшанецького та його першого заступника Олександра Пацюркевича за принципову правову позицію процесуального прокурора у кримінальному провадженні щодо непритягнення до кримінальної відповідальності завідомо невинної особи, яку керівники окружної прокуратури намагалися звинуватити в умисному заподіянні працівникові правоохоронного органу побоїв у зв’язку з виконанням цим працівником службових обов’язків за ч.2 ст.345 КК України. Подальшою розплатою прокурора Мартинишин М. Р. за справедливу правову позицію стали погрози з боку вказаних керівників про вжиття до неї заходів для звільнення з посади, як наслідок прийняття ними рішення про позбавлення прокурорки річної премії, зміна розподілу обов’язків з позбавленням права здійснювати процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях, переведення до іншого підрозділу прокуратури, ненадання відпустки, створення несприятливих умов для праці та інших порушень закону з боку керівників окружної прокуратури.

Серед прокурорів Львівської області підтверджують: з часу перебування з 16.03.2021 керівника Галицької окружної прокуратури м.Львова Ігоря Ольшанецького на займаній посаді, це непоодинокі випадки цькування та переслідування підпорядкованих прокурорів, втручання у процесуальну незалежність, шляхом надання ним незаконних вказівок до притягнення чи уникнення відповідальності певних осіб у кримінальних провадженнях, створення ворожої обстановки та несприятливих умов для праці до підпорядкованих прокурорів, які відмовлялися виконувати забаганки керівника. Відтак прокурори часто були змушені змінювати місце роботи, переводитися до інших окружних прокуратур Львівської області.

Плинність кадрів у Галицькій окружній прокуратурі підтвердилася і кількістю поданих заяв підлеглих прокурорів окружної прокуратури до КДКП під час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади прокурора в порядку переведення до органу прокуратури вищого рівня, який було розпочато у лютому 2024 року.

Незважаючи на незначну «перемогу» у цій нелегкій та нерівній боротьбі, рішення КДКП  29.05.2024 створило перший в Україні прецедент притягнення до дисциплінарної відповідальності керівної особи прокуратури за скаргою рядового прокурора, яка пішла проти системи.

То чи варто, за наведених вище обставин, простим громадянам очікувати від Ольшанецького І.В. на справедливість, додержання закону та захист. І чи вдасться таки уникнути «правоохоронцю» Ольшанецькому І.В. дисциплінарної відповідальності? Яким буде рішення комісії Офісу Генерального прокурора та Ради прокурорів України щодо згаданого керівника? І чи наведуть нарешті лад у цій окружній прокуратурі?

Маркіян ВОЙТОВИЧ, Leopolis.news