logo
28/11
27/11
26/11
2 ...

В Україні пропонують відкликати нардепів за народною ініціативою

11-08-2020 17:33232

В Україні пропонують відкликати нардепів за народною ініціативою
Фото: ІА Regnum

Серед підстав для відкликання виборцями обраного ними депутата  використання повноважень нардепа в особистих корисливих цілях та приховування власного майна і доходів.

Як повідомляє УНІАН, у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про відкликання народного депутата України за народною ініціативою (№3972). Текст законопроекту розміщено на сайті парламенту.

Його авторами є депутати від «Слуги народу» Георгій Мазурашу та Максим Павлюк.

Зазначається, що відкликати народного депутата України, обраного на одномандатному виборчому окрузі, можна за народною ініціативою у порядку, встановленому цим Законом.

Що пропонує законопроект

Підставами для відкликання виборцями обраного ними народного депутата за народною ініціативою можуть бути:

  • порушення ним положень Конституції і законів України;
  • систематичне невиконання депутатських обов'язків, визначених Законом України «Про статус народного депутата України» і Регламентом ВР;
  • використання повноважень народного депутата в особистих корисливих цілях;
  • систематичне порушення норм депутатської етики і моралі.
  • невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням його передвиборної програми;
  • приховування власного майна і доходів, занесення суттєво неточних даних у декларацію щодо майна і доходів (відхилення на еквівалент 10 мінімальних зарплат і більше).

Право порушувати питання про відкликання народного депутата належить виключно виборцям відповідного виборчого округу.

Проведення відкликання депутата організують Центральна виборча комісія, а також відповідні окружна та дільничні виборчі комісії. Питання про відкликання народного депутата може бути порушено на зборах виборців округу, від якого обрано депутата, за умови, що в них бере участь не менш як 300 виборців з відповідного виборчого округу. Пропозиція про відкликання народного депутата, прийнята на зборах виборців, після реєстрації утвореної на них ініціативної групи повинна бути підтримана і підкріплена підписом у підписних листах встановленої форми не менш як кількістю виборців відповідного округу, які проголосували на відповідних виборах за всіх інших кандидатів, крім обраного народного депутата, плюс 10% від цієї кількості.

Голосування з питання про відкликання народного депутата проводиться в межах виборчого округу, від якого обрано депутата.

ЦВК на своєму засіданні на підставі протоколів окружної виборчої комісії про підсумки голосування на окрузі, у тому числі, з поміткою «Уточнений», не пізніш як на 10-й день з дня голосування встановлює результати голосування у відповідному окрузі, про що складає протоколи.

Підстава для дострокового припинення повноважень депутата виникає у разі, якщо за відкликання депутата проголосувала більш як 50% числа виборців, внесених до списків виборців даного округу, та відсутні підстави для розгляду питання про визнання результатів голосування недійсним у відповідному окрузі.

Що буде після відкликання депутата

Після офіційного оприлюднення результатів голосування, за підсумками якого більшість виборців, внесених до списків виборців даного округу, проголосували за відкликання депутата, ЦВК приймає рішення про дострокове припинення повноважень народного депутата, та призначає повторні вибори у відповідному одномандатному окрузі.

Рішення ЦВК про дострокове припинення повноважень депутата може бути оскаржене особою, відкликаною з посади депутата до Верховного Суду України. Рішення ВСУ з цього питання є остаточним.

Голосування про відкликання народного депутата України може бути проведено не частіше одного разу на рік.

Витрати, пов'язані з діяльністю комісій по підготовці і проведенню голосування про відкликання народного депутата України, та інші витрати, передбачені цим Законом, здійснюються за рахунок державних коштів, що виділяються ЦВК в межах кошторису витрат.

Leopolis.news