logo
21/09
20/09
19/09
18/09
17/09
2 ...

Як грабують львів’ян: «золоте» львівське сміття і вкрадені мільйони

11-08-2020 16:24669

Як грабують львів’ян: «золоте» львівське сміття і вкрадені мільйони
Фото: UkrMedia

ЗМІ у багатьох областях повідомляють про виявлення у їх регіонах львівського сміття. Досить часто його висипають будь-де. Хоча по документах перевізники мають везти його на конкретне звалище. Але не довозять. І «економлять» шалені суми на пальному. Але усе це лягає в собівартість вивезення сміття і здорожчання тарифів.

Правоохоронці розслідують десятки справ такого несанкціонованого викидання непотребу. Так, 9 серпня, під час огляду приватної земельної ділянки, розташованої у Вінницькій області, поліцейські виявили факти незаконного перевезення, скидання, зберігання та захоронення сміття, вивезеного зі Львова.

Встановлено, що перевезенням твердих побутових відходів займаються підприємці, які працюють на договірних умовах. Правоохоронці виявили та вилучили п’ять вантажних автомобілів, якими перевозилось сміття та трактор, за допомогою якого проводилось його захоронення. Встановлено, що до незаконного перевезення відходів зі Львова причетні п’ятеро мешканців Пустомитівського та Золочівського районів віком від 26 до 55 років.

30 липня місцеві мешканці зауважили, як вантажівка із побутовим непотребом курсує на сміттєзвалище у напрямку села Жадківка Корецького району. Слідчо-оперативна група встановила, що водій автомобіля «MAN» із причепом, 27-річний житель міста Бориспіль, вивантажив орієнтовно 14,5 тонн сміття. З його слів, віз побутові відходи зі Львова та мав доставити їх у Київську область, але йому «порадили зекономити» і скинути сміття у Корецькому районі. Утім, будь-яких документів на перевезення вантажу у нього не було.

У селі Щасливе Бориспільського району на Київщині недобросовісні перевізники тривалий час складували львівське сміття з відома місцевого сільського голови та місцевого комунального підприємства.

«Коли відходів вже назбиралося цілі гори, комунальне підприємство не придумало нічого кращого, як розкопати давно рекультивоване звалище відходів і зарити туди нове львівське сміття», – сказав Волков. За його словами, це призвело до збитків у місцевого комунального підприємства на 200 млн грн.

Зрозуміло, що такі масштабні махінації, які відбуваються за подібною схемою, не можуть відбуватися самочинно. Завжди знайдуться недобросовісні люди, які захочуть заробити на бюджетних коштах. А суми у цьому бізнесі крутяться чималі. Лише минулого року з бюджету міста сплачено 123 млн грн у вигляді дотацій перевізникам сміття. Окрім цього майже 300 млн за вивіз і утилізацію сплатили виробники відходів та жителі міста.

Тому правоохоронні органи розпочали досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом забруднення земель та привласнення бюджетних коштів, що виділяються на відшкодування додаткових витрат на вивезення та захоронення твердих побутових відходів.

Перевізники надають товаротранспортні накладні до Департаменту з питань поводження з відходами ЛМР про відшкодування витрат на транспортування ТПВ (тверді побутові відходи). У таких накладних місцем прибуття вантажівок зі сміттям переважно вказувались полігони Київської області.

Однак, як стало відомо, зафіксовано близько 500 випадків, коли насправді ТПВ доставлялися на полігон в м. Коростень Житомирської області де нелегально закопувалось. А також сміття закопувалось поблизу міста Жидачева Львівської області чи поблизу м. Тетіїв Київської області. Хоча за інформацією місцевої влади жодних договорів про поводження з ТПВ зі Львова не укладались.

Цікаво, що відстань маршруту вивезення сміття зі Львова до полігону ТПВ в Тетієві становить 1200 км (в обидві сторони), а маршруту вивезення ТПВ з м. Львова до полігону в с. Грозине Коростенського району Житомирської області - 822 км (в обидві сторони). Практично на одній машині «економія» пального складає на 380 км. А таких поїздок було сотні, якщо не тисячі.

Як встановили правоохоронці складені первинні бухгалтерські документи із завідомо неправдивими відомостями в подальшому подавались до Департаменту з питань поводжень з відходами ЛМР для отримання більшої компенсації за перевезення ТП. Зараз проводиться інженерно-екологічна експертиза для встановлення вартості завищення кілометражу на транспортування і обрахування збитків.

Ухвалою № 5163 від 20 червня 2019 року Львівською міською радою затверджено Програму відшкодування додаткових витрат на вивезення твердих побутових відходів

Підставою реалізації цієї програми є «гостра потреба у відшкодуванні виконавцям послуг з вивезення побутових відходів додаткових витрат на перевантаження та вивезення твердих побутових відходів». Але реально чиновники міської ради надані повноваження щодо контролю за виплаченими бюджетними коштами здійснюють аби як. Більше того, складається враження, що дехто налагодив схему транспортування львівського сміття на ближчі дистанції, ніж перевізники подають на відшкодування. А це є фактично привласнення бюджетних коштів. Кажучи жартома, ЛМР фактично платить перевізникам за забруднення земель, бо реальних договорів з полігонами ТПВ чи об’єктами перевізники не мають, сміття або викидається на полі, або незаконно на полігонах без договорів.

З огляду на викладене вище громадськість міста Львова з нетерпінням чекає від правоохоронців результатів розслідування діяльності сміттєвої мафії. Сподіваємось, що вони з’являться до, а не після місцевих виборів.

Маркіян Войтович, Leopolis.news