logo
24/10
18/10
05/10
04/10
02/10
01/10
30/09
28/09
26/09
13/09
12/09
11/09
2 ...

Сьогодні відзначають Успіння Пресвятої Богородиці: історія і традиції свята

28-08-2020 10:08865

Сьогодні  відзначають Успіння Пресвятої Богородиці: історія і традиції свята
Фото: Укрінформ

Сьогодні, 28 серпня, православна церква відзначає Успіння Пресвятої Богородиці. Це одне із 12 найважливіших після Великодня свят церковного року. Йому завжди передує двотижневий Успенський піст. У народі це свято ще відоме як Перша Пречиста.

Ця дата незмінна, на противагу від Пасхи. Свято ще називають «Богородична Пасха» тому, що Успіння Богородиці для православних вірян не менш важливе, ніж Пасха Ісуса Христа. Бо ці події символізують: воскресіння, перемога життя над смертю – можливі, пише ТСН.

До того ж Успіння Богородиці – це ще й завершення циклу річних церковних свят. У вересні вже починається новий церковний рік – майже водночас із тим, коли діти починають ходити до школи.

Чому так багато церков Успіння (або Успенських)?

Взагалі, Русь завжди славила і любила Богородицю. Свято Успіння радісне, тому що каже, що відтоді в нас є ходатай перед Господом – Божа Матір. Свято Успіння сумне, бо йдеться про смерть Божої Матері, що дає нам час замислитися над своїм життям і спасінням. Щоб, не вагаючись, швидше каятися у своїх гріхах, аби мати право на своє особисте воскресіння і бути разом з Хрестом та Його матір'ю – Богородицею.

Успіння – завершене коло подій церковних, у якому зібрана уся віра православна. Це – скорочений Символ віри – одна з головних молитов, як і Отче Наш. Саме тому у нас так багато Успенських соборів та церков. Успіння – символ православної віри, у якому і сум, і радість завжди разом.

Як жила Богородиця після Христа

Від подій в Єрусалимі, коли Христа розп’яли на хресті, до Успіння Богородиці минуло 22 роки (деякі історики вважають – 10). Марія стала для апостолів їхньою Мамою. Вони разом молилися, дослухалися до Її порад. Християнство ширилося світом, до Богородиці у Гетсиманію приїжджали віряни звідусіль, аби послухати і побачити Маму Самого Христа. Поруч із Божою Матір’ю постійно був апостол Іоанн Богослов. Він піклувався про неї до самого її Успіння.

Марія більш за все любила ходити тими місцями, де страждав, помер та воскрес Її Син. Вона і плакала, і раділа, а ще – постійно просила у молитві, щоб Син забрав її до себе на небо. І ось, через 22 роки сліз та молитов, на Елеонській горі з’явився перед нею Архангел Гавриїл і сказав, що через три дні Син забере її до себе.

Марія дуже зраділа і почала готуватися до цієї події. Вона хотіла побачити усіх апостолів, і дивним чином встигли приїхати до Єрусалиму усі, крім Фоми. Богородиця втішила апостолів, пообіцяла не залишати їх і усіх християн після своєї смерті, завжди молитися про них. На останок – благословила.

Під час ЇЇ смерті надзвичайним сяйвом засяяла уся кімната. Сам Господь Ісус Христос із ангелами прийшов за Нею і прийняв Її чисту душу.

Поховання і воскресіння Богородиці

Апостоли поховали Богородицю у Гетсиманському саду, в печері, де до того були поховані її батьки і чоловік – Йосиф. У той день творилися різні дива – сліпі прозрівали, хвороби виліковувалися, навіть вороги християн отримували своє страшне диво і ставали на бік віри Христової!

Під час поховання священник на ім’я Афоній підбіг до гробу Богородиці, щоб перевернути його. Тієї ж миті Ангел відрубав Афонію обидві руки! Від страху та болю Афоній одразу покаявся, почав плакати і благати. Апостол Петро тут же зцілив його, а Афоній з того часу став вірним християнином.

Через три дні після Успіння в Єрусалим нарешті приїхав апостол Фома. Разом з іншими учнями він пішов до гробу Богородиці, аби вклонитися Божій Мамі. Відвалили каміння і побачили, що печера порожня. Довго молилися апостоли, і ввечері після молитви Матір Божа з’явилася перед апостолами у сяйві слави і сказала: «Радійте! Я з вами во всі дні! І завжди буду вашою молитовницею!».

Саме тому свято називається «Успіння»: Богородиця померла тихо, немов заснула, а її тіло, як і тіло Христа, через три дні зникло, а Богородиця воскресла і повернулася на Небо, до свого Сина.

Зараз у Гетсиманському саду на тому місці є храм-печера Успіння Пресвятої Богородиці. Як і у храмі Гроба Господнього, тут теж є кувуклія, всередині якої – кам’яна лава, де було тіло Божої Матері.

Духовний сенс свята

Назва свята – Успіння – відображає християнське ставлення до смерті. Смерть – не кінець людського існування, а сон: покійний на певний час залишає світ, щоб після загального воскресіння знову повернутися до життя.

Що неодмінно потрібно зробити на Успіння

На Першу Пречисту обов’язково слід піти до церкви. У народі прийнято святити насіння та колоски пшениці з нового врожаю, щоб «Успіння-матінка» благословила труд селян й уберегла зібраний урожай від пожежі та дощу.

У храмі треба поставити свічку за всіх рідних і близьких. Також треба неодмінно помолитися за здоров’я найближчих людей, особливо – дітей. Предки вірили, що цього дня Матір Божа особливо чутливо дослухається до молитов за дітей. У Пресвятої варто попросити про захист, лікування й подякувати їй за заступництво.

Цього дня слід займатися доброчинністю: роздати милостиню, нагодувати голодних, а також надати допомогу нужденним. Найголовніше – дарувати радість іншим людям. Свято Успіння найкраще провести у колі родини за урочистою трапезою. Прийнято, щоб на святковому столі був освячений хліб зі свіжого борошна. Іншу випічку не їли, поки не скуштували освяченого хліба.

Вважається гріхом впустити шматок або навіть його крихти, а той, хто наступить на них, прирече себе на біду. Парам, які збираються одружитися, 28 серпня варто планувати весілля. Після свята Успіння Богородиці починається період сватання, тому хлопці надсилають до батьків обраниці сватів. За повір’ями, якщо батьки домовляться про весілля на Першу Пречисту, то молоді проживуть довге життя в мирі та злагоді.

Заборони дня 28 серпня

На Успіння заборонено виконувати будь-яку роботу в городі або в будинку. Цього дня не слід лихословити, конфліктувати й сваритися, а також не думати про погане.

У це свято не можна брати в руки колючі та ріжучі предмети, навіть хліб прийнято ламати руками. Не можна й варити їжу, тому господині заздалегідь готували святкові страви. За повір’ями, ті, хто займаються готуванням 28 серпня, можуть стати бідними.

Під забороною також рукоділля та стрижка волосся.

Одна із найвідоміших заборон на Успіння Пресвятої Богородиці – не можна ходити босоніж, бо можна босими ногами зібрати всі хвороби.

Не можна цього дня надягати старе або незручне взуття, інакше подальше життя буде затьмарене різними труднощами та проблемами.

Незаміжній дівчині вранці на Успіння не можна ні з ким розмовляти.

Перш ніж почати спілкуватися з рідними, дівчина повинна вмитися студеною водою, тричі примовляючи про себе такі слова: «Пресвята Богородице, ти всіх увінчала, сім’ї з’єднуєш, мені допоможи нареченого знайти. В ім’я Отця, Сина і Святого Духа. Амінь» .

Прикмети дня Успіння

Якщо до свята Успіння Пресвятої Богородиці дівчина не пригледіла нареченого – ще принаймні рік їй сидіти в дівках;

Гарна погода – до прохолодного бабиного літа;

Веселка в небі – до теплої осені;

Багато павутини – до морозної та малосніжної зими.

Leopolis.news