logo
14/04
11/04
09/04
05/04
04/04
02/04
31/03
2 ...

У Львові готують інноваційний проєкт з музикою галицького композитора

03-03-2021 10:37313

У Львові готують інноваційний проєкт з музикою галицького композитора

Аудіосеріал із опер українського композитора кінця ХІХ – початку ХХ століття Порфирія Бажанського готують Громадська організація Collegium Management спільно з Галицьким музичним товариством та Radio SKOVORODA.

Про це повідомляють автори проєкту.

«Ми знайшли діамант, який відрізняється від усього класичного музичного мистецтва України у ХІХ та ХХ столітті», - каже про опери Порфирія Бажанського співдиректор Collegium Management та керівник Львівського органного залу Іван Остапович. Саме він віднайшов в архівах рукопис опер композитора, який був неприйнятним сучасниками та забутим нащадками. Креативна команда Collegium’у вирішили оживити цю музику, використовуючи найновітніші технології у сфері аудіо.

Довідка

Порфирій Бажанський народився у 1836 році на Галичині, був композитором, священиком УГКЦ та автором наукових праць про народну музику. А ще написав кілька музичних творів: «Довбуш», «Олеся», «Весілля», «Марічка – татарська бранка з Покуття», працював для театру товариства «Руська бесіда».

«Бажанський не вписувався у традиціоналістську позитивістську систему, за якою розвивалася тоді музика, – розповів Іван Остапович. – Музична мова опер Бажанського дуже неординарна. У нього немає чіткої ритміки, ритм виникає на основі слова та швидко змінюється. У Бажанського дуже яскраві авангардні мотиви, які переплітаються одне з одним, неквадратні за будовою». За його словами, у ХХ столітті  всі музичні шаблони зруйнувалися. Тепер ми можемо подивитися на Бажанського зовсім по-іншому.

Опери «Довбуш» і «Біла циганка», які вирішено вперше представити публіці з моменту їх написання, мають дуже яскравих героїв та динамічний сюжет. «Це не опера – це згусток емоцій!», – каже Остапович.

Опери будуть вперше представлені світу в інноваційній формі аудіосеріалу. Він транслюватиметься партнерами проєкту Radio Skovoroda. Влітку світ має побачити дві аудіоопери по 4 серії в кожній. 

Аудіосеріал розкриє весь потенціал опери як синкретичного мистецтва виключно аудіальними засобами - замість традиційних декорацій використані динамічі звукові картини. Весь звук буде для опер записано спеціально в різних локаціях, розповів керівник проєкту, співзасновник Collegium Тарас Демко. «Аудіо – це новий тренд в медіа. в світі інноваційних медіа відбувається така собі революція завдяки все активнішому використанню аудіоформату. Я впевнений, що аудіо має величезну кількість можливостей», - зазначає Демко.

Виконавцями опер будуть оркестр, хор та солісти. Наразі розпочато кастинг, аже музична мова і фактура творів Бажанського потребують не класичних оперних виконавців, а співаків різного типу,зазначають автори проєкту.

Після виходу аудіосеріалу відбудеться також концертне виконання опер «Довбуш» і «Біла циганка» у Львівському органному залі. Ця світова прем’єра також транслюватиметься онлайн.

Одним із головних результатів проєкту стане друк партитур і лібрето двох опер Бажанського у форматі книги. Нади цим вже працюють музикознавці, члени Галицького музичного товариства.

Світові прем’єри його творів та промоція віднайдених партитур повернуть митця в національну культуру після столітнього забуття, вважають організатори. За ходом проєкту можна слідкувати на сторінках Львівського органного залу, Галицького Музичного товариства та Collegium Management

Leopolis.news