logo
17/04
16/04
15/04
2 ...

Уряд схвалив концепцію розвитку кримськотатарської мови

07-04-2021 16:14181

Уряд схвалив концепцію розвитку кримськотатарської мови

Кабінет Міністрів на сьогоднішньому засіданні затвердив Концепцію розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.

Про це повідомив представник Кабміну у Верховній Раді, народний депутат Василь Мокан.

Мета концепції – сформувати умови для ревіталізації мови кримськотатарського народу, яка зараз належить до переліку мов, що перебувають під критичною загрозою згідно з класифікацією ЮНЕСКО.

«Одним із проявів відносного занепаду кримськотатарської, її статусу як загроженої мови, є перетворення значної частини кримськотатарської мовної спільноти на російськомовних монолінгвів», - йдеться в записці до концепції.

Концепцією закріплюється ідея розвитку кримськотатарської мови на основі латинської графіки, як це було затверджено Верховною Радою АР Крим ще у 1997 році.

Вона також передбачає збільшення можливостей для вивчення мови. Зараз на вільній від окупації території є тільки один дитячий садок, де проводять заняття з вивчення кримськотатарської мови, та одна школа у Новоолексіївці.

Враховуючи дисперсне розселення кримських татар на вільній території та обмеження контактів з тимчасово окупованою територією, пріоритетним напрямом розглядається створення мовних онлайн-курсів. Також збираються випустити сучасні словники, в тому числі перекладні на українську та англійську мову; розширити присутність кримськотатарської мови на Duolingo, Google Translate, сайті «Вікіпедія».

При Кабміні створять дорадчий орган – Національну комісію з питань кримськотатарської мови.

В Україні кримськотатарською мовою розмовляють понад 300 тисяч громадян, а в усьому світі – близько 6 мільйонів, враховуючи кримськотатарські діаспори Туреччини, Узбекистану, Румунії та Болгарії, а також у невеликих громадах США та Канади. 

Leopolis.news