logo
08/07
07/07
06/07
03/07
02/07
2 ...

Міжнародний фестиваль Параджанова вчетверте стартував на Левандівці

21-08-2019381

Міжнародний фестиваль Параджанова вчетверте стартував на Левандівці

Він – не подібний ні на що, і ні на кого. Так можна сказати і про сам район, і про видатного митця. Фестиваль Параджанова. Не в центрі міста. Не з запрошеними і часом недоречними зірковими виконавцями. Не з гастрономічними принадами, що затуляють сам  процес спілкування. А скільки «Не» можна сказати про творчість Сергія Параджанова? Скільки «попри» і «не зважаючи на»?

Життя і робота геніального режисера, сценариста і художника тісно пов’язана з Україною, і це ми знаємо. А як зі Львовом, тим більше – саме з Левандівкою?

«Я не знаю, кому вперше впала ця думка, назвати на честь Параджанова вулицю у Львові. Але ми були перші в Україні, хто це зробив, і, певно, добре, що саме тут – вона не загубиться посеред інших іменитих історичних вулиць, - говорить одна з ініціаторок і засновниць фестивалю, депутат фракції «Самопоміч» ЛМР, Юля Хомчин. – Про відносно віддалені від центру райони Львова є багато негативних стереотипів. Але є люди, які мають зовсім інше уявлення, і саме це уявлення ми хочемо розвивати. У цього району є великий потенціал: і в туризмі, і в науці. На Левандівці було перше у місті летовище. Тут відбувались кінні перегони. Це також призалізничний район. На цю тему ми  зробили спеціальні наклейки, які роздали дітям, що мешкають на Левандівці, а вони у свою чергу їх наклеювали на свої велосипеди, самокати, брами, поштові скриньки. Ми будемо продовжувати таку роботу і з іншими районами. Така візуалізація насправді прив’язує мешканців до своїх мікрорайонів. Це виховує якусь гордість і участь у розвитку тої частинки Львова, у якій вони живуть».

Відкритий простір і віддаленість від густонаселених вулиць. Мабуть тому на початку ХХ століття на Блонях Яновских, де зараз Левандівський парк і культурно – мистецький центр «Супутник»,  створили летовище, назване «Левандівка».  Саме з «Левандівки» у березні 1918 року за міжурядовою угодою УНР та цісарської Австрії здійснено перший вдалий поштовий авіарейс. А вже за чотири роки 2 серпня 1922 року відбувся перший переліт пасажирського літака зі Львова до Варшави.

Літальні апарати конструкції славетного Ігоря Сікорського базувалися на Левандівці.

Тож Левандівка завдячує летовищу своєю славетною історією, збереженою у назвах вулиць: Моторна, Пропелерна, Ангарна, Планерна, Пілотів,  Повітряна.

«От саме вздовж Повітряної проходять межі парку «Левандівський», де у квітні 2014 року однією з перших в Україні закладена Алея Небесної Сотні. На теренах колишнього летовища висаджені і зростають близько трьох десятків червонолистних дубів.  І, звичайно, Сергій Параджанов, який «замешкав» на гостинній Левандівці з початку тих  90-х, коли перейменували вулицю Пальмову на честь Сергія Йосиповича. Можна сказати: отримав Режисер свою Пальмову гілку на Левандівці!» – продовжує тему керівник левандівського КМЦ «Супутник» Олександр Агашков.

Міжнародний фестиваль Параджанова проводиться на Левандівці вже вчетверте. Цього року - 19 - 24 серпня. На початках фестиваль був подією, що активізовувала громаду Левандівки, та розвинувся у щорічну платформу міжкультурної та міжнародної комунікації. У 2019 році фокусом фестивалю стане 95-річчя з дня народження Сергія Параджанова та феномен сімдесятників в українській культурі. Тематика цьогорічного фестивалю – «Точка руху». А ще?

- Презентація проекту «SOUND ID» від Victoria Danelyan & Тетяна Цвілодуб (Tetyana Tsvilodub) «Dream projeсts»

- кінопокази від колекціонера, поціновувача і шанувальника кінематографу п. Александр Мандрик;

- мистецька експозиція творів 17 митців (кураторка п. Olena Kayinska);

- інтерактивна інсталяція «Шахова партія» Толик Смирнов

- виставка «Історії Левандівки у старих фотографіях» Sofija Gdakovych

- продовження бесід Sergiy Trymbach про геній Параджанова

- лекція Діана Клочко «Колір гранату і золота в колажах Параджанова»

- обговорення суспільно значущих аспектів життя громади від політичного аналітика, засновника групи «Реальна політика» Олександр Антонюк (Oleksandr Antonyuk);

- «НавіщоФЕСТ»: дискусія «Інституту стратегії культури» (модерує Юля Хомчин)

- спец-програми «Точка руху» офісу «ЛЬВІВ - МІСТО ЛІТЕРАТУРИ ЮНЕСКО» (керівниця Богдана Брилинська);

- «Планета Дихання» - вокальні заняття від фіналістки програми «Голос Країни», художньої керівниці «Супутника Левандівського» Могінська Дарія;

А також, майстер - класи, ігри, розваги...

А ще цьогоріч на Левандівці презентуватимуть виставу «Parajanov» від Inga Usenko, Михайла Загайко, Владислава Розіна, Харків. Куратор: Світлана Олешко

«Фестиваль притягує актуальні культурні дискурси та робить їх доступними для широкого загалу. Метою фестивалю є створення діалогу між митцями та мешканцями Левандівки, створення нових культурних зв’язків, використання лекторію як платформи для обговорення актуальних громадських та соціальних проблем, переосмислення навколишнього простору. Вирішальним є випрацювання стратегії розвитку для кожного закладу культури нашого міста. Чи мова йде про центр «Супутник» на Левандівці, чи Народний Дім на Збоїщах і Брюховичах, чи «Довженка» на Сихові – кожен планує своє життя по-іншому, має своє бачення розвитку, немає уніфікованої програми для всіх. Вони стають магнетичними центрами для людей, котрі поруч живуть, і їм потрібно відображати потреби цих людей: відповідні гуртки, кіно, музика, літературні вечори, різноманітні заходи і свята», - розповідає Юля Хомчин.

- Юлю, цього року ти вперше допомагаєш організовувати цей фестиваль не лише, як депутат і культурний менеджер, але й як директорка (в.о. ) Інституту Стратегії Культури. Є інші відчуття? Сприйняття цього фестивалю і культурного розвитку міста загалом?

- Місійне і візійне бачення – основне. У Львові з’явилось багато нових керівників з новим баченням – чим є установа і чим хоче та планує стати. Тепер вони не отримують вказіки зверху, а мають змогу обирати найкращий шлях для свого розвитку і конкурувати між собою. І я вірю, що Львів може у майбутньому претендувати на звання Європейської Столиці Культури. Він має для цього усе необхідне: традиції, досвід, людей, напрацювання, освітні проекти. Усе в наших руках. 

Публікацію підготовлено в межах програми висвітлення діяльності Львівської міської ради, її виконавчих органів, посадових осіб і депутатів.