logo
10/07
09/07
08/07
22/06
18/06
17/06
04/06
26/05
20/05
15/05
12/05
08/05
28/04
27/04
2 ...

Мер Трускавця Андрій Кульчинський: Наше завдання – створити зрозумілі правила гри, рівні для всіх

13-09-2019548

Мер Трускавця Андрій Кульчинський: Наше завдання – створити зрозумілі правила гри, рівні для всіх

Нещодавно відбулася зустріч ЗМІ з генеральним директором ПрАТ «Трускавецькурорт», на якій у рамках обговорення наявної ситуації з обслуговуванням джерел мінеральних вод він розповів про унікальний проект створення спільного підприємства між товариством «Трускавецькурорт» і містом на базі ТОВ «Трускавецькі Лікувальні Води». Більше про розвиток цього проекту – в інтерв’ю з міським головою Трускавця Андрієм Кульчинським.

Розкажіть, будь ласка, про цей проект. Чи зможе він вирішити проблему недостатнього фінансування підприємства, що обслуговує гідромінералогічну базу Трускавця?

Понад 10 років бювети, свердловини мінеральних вод і все, що з цим пов’язано, перебуває у приватній власності. За цей час якісних позитивних зрушень у цій структурі не відбулося. Так, продовжується відпуск  води в бюветі. Для всіх відвідувачів він безкоштовний. Але якою ціною? Погіршився стан центрального бювету, тимчасово закрито верхній бювет. Підприємству не вистачає коштів навіть на утримання, не кажучи вже про розвиток. Тому розмови та дії зі створення СП невипадкові.

Я бачу вихід у солідарній відповідальності міста і ПрАТ «Трускавецькурорту» у форматі спільного господарювання. Не може бути такого, що більшість санаторіїв, надаючи повний спектр санаторно-курортного лікування, не оплачує утримання мінеральної бази курорту. Це саме стосується гостей міста, які перебувають у приватних пансіонатах чи орендують квартири. Якщо місто повноправно увійде в спільне підприємство, ми зможемо переламати негативну тенденцію мінералогічного стану курорту. Проект є дійсно унікальним і не має прецедентів. Це вперше приватна структура погоджується віддати половину своєї власності місту й разом господарювати. Уже прийшов «час збирати каміння».

Які джерела фінансування розглядаєте і чи є план залучення коштів та інвестицій, можливо, приватних?

Є різні шляхи фінансування. Насамперед потрібно відповісти на запитання: яку мету ми перед собою ставимо? Для мене відповідь очевидна: спільне підприємство повинно давати прибуток, утримувати себе, розвиватися, робити всі дії  з охорони мінералогічної бази. Наше завдання – створити зрозумілі правила гри, рівні для всіх. Це і є те, за що потрібно заплатити. Місту, «Трускавецькурорту», санаторіям, відпочивальникам…

Нині ми працюємо над отриманням кредиту СП під гарантії міста і ПрАТ «Трускавецькурорту». Триває діалог з Європейським банком реконструкції та розвитку, ЄІБ, державними банками. Виберемо найкращу пропозицію. СП отримає кошти на повну реконструкцію бювету, навколишньої території. Це потрібно робити швидко. Часу для зволікань немає, його і так витрачено доволі багато.

Чи буде це оплата за постачання мінеральної води всіма закладами, що нею користуються? Чи, може, ви сподіваєтеся отримати додаткові кошти з державного бюджету?

Очевидно, що кредит потрібно віддавати. Це можна зробити лише за однієї умови – платять усі, за винятком мешканців Трускавця. Не вірю в можливість фінансування цього проекту державою. Перед нею нині стоять значно більші виклики. Допомогою від держави може стати стабільне, коректне і зрозуміле законодавство.

Якої очікуєте користі від створення СП для міста та громади Трускавця?

Щодо СП уже три роки триває дискусія в місті. Є такі, що пропонують робити своє міське підприємство, але нічого не говорять про ціну питання. А вона непомірна. Тут є банальне затягування процесу за принципом: що гірше, то краще. Ті ж люди найгучніше кричатимуть, якщо бювет ставатиме дедалі проблемнішим об’єктом. Це навіть не політика, а простий обман. Популізм. З наближенням виборів він тільки наростатиме. На щастя, у Трускавці є велика кількість людей, депутатів, які розуміють усю відповідальність, ризики і перспективи.

Я зараз не хочу говорити про потенційні прибутки, вони будуть після погашення кредиту. Головне тут не гроші, а збереження та розвиток наших мінеральних вод і підприємства. Це світле майбутнє всього міста, запорука його розвитку і процвітання. Працюватимуть бювети, буде якісна вода, зросте рівень охорони мінеральних вод – тоді й відпочивальників побільшає на курорті, санаторії працюватимуть, трускавчани отримуватимуть зарплату, а місто – податки.

Чи вже призначено відповідальних осіб з боку міської ради Трускавця і що зроблено станом на сьогодні в цьому проекті?

Відповідає за все міський голова. Допомагають заступники, депутати, працівники виконкому. 25 квітня цього року Трускавецька міськрада ухвалила рішення про участь у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Трускавецькі лікувальні води». З бюджету міста виділено кошти на юридичний, фінансовий, технічний аудит. Проведено консультації з ЄБРР.

Як відбуватиметься розподіл права власності, а також прибутків і витрат?

Тут усе справедливо – 50/50.

Чи зміниться після старту роботи СП процес приготування та плати за користування мінеральними водами?

Зміни відбуваються поступово. Якісні позитивні зміни будуть після повної реконструкції бювету.

Що зміниться в разі налагодження фінансування і що можна отримати у випадку впровадження додаткових джерел фінансування?

На сьогодні підприємство працює, щоб оплатити зарплату, податки та енергоносії. Жодної копійки для розвитку. Будуть ресурси, піде розвиток.

Чи могли б ви назвати орієнтовні терміни або ж дату створення СП?

Ми працюємо нині в рамках виконання рішення сесії про створення СП. Приблизно ми закінчимо це в жовтні місяці. Крім цього, розглядають питання сплати ПДВ за введення верхнього бювету в склад спільного підприємства. Тільки-но буде врегульовано ці питання – ми стартуємо.

На початку жовтня у Трускавці пройде конференція з питань надрокористування в Україні, що, зокрема, стосуватиметься перспектив інвестицій. Чи плануєте ви висвітлювати на ній питання фінансування обслуговування гідромінералогічної бази? Якщо так, то які наголоси хотіли би зробити?

Ці конференції проходять у Трускавці щорічно. Ми вже неодноразово спілкувалися і консультувалися з керівництвом й учасниками конференції. Коли мета – бережливо і раціонально використовувати багатства надр України, завжди знаходиш однодумців.

Борислав ЛЕСЬКІВ, для Leopolis.news