logo
21/05
2 ...

Львівщина починає процес справедливої трансформації вугільних територій

22-03-2023 19:36741

Львівщина починає процес справедливої трансформації вугільних територій

Сьогодні, 22 березня, у Львівській ОВА відбулась стартова конференція проєкту «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України».

Львівщина стала пілотною областю для цього проєкту. Його реалізують за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), інформує пресслужба ЛОВА.

Відтак, в межах заходу говорили про можливості для Львівської області у напрямі справедливої трансформації вугільних регіонів, зокрема про можливості Червоноградського мікрорегіону.

«Червоноградському мікрорегіону недостатньо приділяли уваги до цього і є великий клубок проблем, серед яких: невиплата зарплати, нерентабельність, негативні екологічні наслідки видобутку вугілля, так звані професійні хвороби шахтарів. Ці проблеми потрібно було розв'язувати ще 20 років тому. Дякую Німеччині та фонду GIZ за допомогу в реалізації цього проєкту. І тут важливо, щоб в у цьому процесі громади й люди, які там мешкають, відчували, що ми першочергово боремось за їхнє майбутнє. Головна наша мета – нікого не залишити осторонь. Подбати про гідні умови для працевлаштування людей, на яких вплине зменшення видобутку вугілля, а згодом і відмова від викопного палива», — наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький. 

Як зазначив заступник Міністра енергетики України Ярослав Демченков, Україна прагне стати хабом чистої енергії для всієї Європи, а відновлення енергетичного сектору має здійснюватися на принципах сталого розвитку та на базі нових зелених технологій і стандартів. За словами заступника Міністра,  Львівська область сьогодні є одним з вдалих майданчиків для реалізації ініціатив проєкту з підтримки регіонального розвитку.

Директорка проєкту Еліз Віж’є розповіла, що справедлива трансформація — це модель регіонального розвитку, яка передбачає гідне життя та достатній рівень доходу для всіх жителів громади, у тому числі працівників, на яких безпосередньо вплине процес відмови від використання вугілля або інших викопних видів палива. Концепція випливає з досвіду, отриманого від країн, які пройшли цей перехідний період завдяки активній участі громадянського суспільства, профспілок і вразливих груп населення.

Відтак проєкт включатиме 6 основних напрямів: діалог щодо структурних змін, нормативно-правову базу справедливої трансформації, пілотні проєкти/підтримка регіональних та локальних інституцій у вугільних регіонах, механізм фінансування/фонд структурних змін, комунікаційну стратегію для вугільної трансформації, підтримку зеленого відновлення та модернізацію української енергетичної системи.

«Ми розуміємо політику, яка сьогодні впроваджується ЄС в частині декарбонізації та інших екологічних питань, а також євроінтеграційні процеси, в які сьогодні активно залучена Україна. Відтак, питання скорочення видобутку вугілля, яке безпосередньо вплине на карту зайнятості, екологічну карту, теплову генерацію тощо, постають вже на порядку денному. Сьогодні є чітке бачення щодо перспективи згортання шахт і це — вивільнення людей, які повинні себе знайти в економіці. А для цієї роботи важливо зрозуміти і інвестиційний ринок, і ринок праці в регіоні. Очевидно, що нам потрібна комплексна стратегія для мікрорегіону», — зазначив директор департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда.

Він також додав, що зараз триває робота над Стратегією Червоноградського мікрорегіону, її мають підсилити проєктами з фінансовою складовою. Зокрема йдеться про рішення в економічному секторі, інфраструктурі, інвестиціях, соціальному напрямі та професійно-технічній освіті.

«GIZ надає нам фахову підтримку і вже сьогодні ми говоримо про капітальні інвестиції та конкретні проєкти», — додав Степан Куйбіда.

Проєкт, який стартує на Львівщині, надалі планують мультиплікувати і на інші регіони.

Leopolis.news