logo
05/06
04/06
30/05
28/05
26/05
25/05
24/05
20/05
18/05
2 ...

Сьогодні – Воздвиження Хреста Господнього: історія, традиції та заборони

27-09-2019230

Сьогодні – Воздвиження Хреста Господнього: історія, традиції та заборони
Фото: athos-ukraine.com

Віряни відзначають Воздвиження Хреста Господнього 27 вересня.

Цей день традиційно символізує перехід від осені до зими. Як і багато православних свят в Україні Хрестовоздвиження наклалося на вже існуючі народні традиції і прикмети. Таким чином вийшов симбіоз - поєднання християнських і більш давніх, дохристиянських, обрядів, пише УНІАН.

Воздвиження Хреста Господнього - історія свята

Свято воздвиження Хреста Господнього завжди відзначається в один і той же день - 27 вересня. Це - унікальне свято для християнства, адже, не дивлячись на статус великого, воно - єдине, чия історія бере початок в Біблії.

Основою для дня Воздвиження Хреста Господнього став переказ більш пізніх років. Згідно з цим переказом, в 326 році н. е. біля гори Голгофи, на якому розп'яли Ісуса, був знайдений Голгофський хрест. Стародавні книги свідчать, що саме в той рік в Єрусалим приїхала з візитом імператриця Олена, пізніше канонізована і названа Рівноапостольною Оленою. Вона відправилася в Єрусалим на пошуки Господніх реліквій. І стала однією з перших, хто провів археологічні розкопки у святих місцях. Саме завдяки розкопкам під егідою імператриці був знайдений Хрест Господній, на честь якого і відбувається святкування 27 вересня.
Традиції на Хрестовоздвиження

На Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього за традицією належить здійснювати Всенічне бдіння та божественну Літургію, але частіше за все проводять святкове Богослужіння.

На Хрестовоздвиження дякують Богові за спасіння і просять про здоров'я і здоров'я своїх близьких.

Наші предки вірили, що животворчий хрест захищає все живе від темних сил і зла, тому в цей день освячували в церкві саморобні хрестики, які клали в хати, хліва, до комори, в затишні місця у дворі, а також воду.

Крім цього, на Воздвиження дотримуються суворого посту - не можна їсти ні м'ясні, ні молочні продукти, навіть якщо свято припадає на неділю.

У народі побутує прислів'я: «Хто на Воздвиження постить - тому сім гріхів проститься».
Що не можна робити на Воздвиження Хреста Господнього

На Хрестовоздвиження намагалися не починати важливих справ. Вважалося, що вони можуть «заморозитися» на півдорозі, як і погода.

Також намагалися не вирушати у далеку дорогу. Предки вважали, що цього дня можна зайти не туди, куди збирався.

В цей день і дітям, і дорослим категорично заборонялося гуляти на природі. Походи в ліс, до водойм або в поля у цей день не рекомендуються.

Прикмети на Воздвиження

У цей день змії в нори ховаються.

На Воздвиження ведмідь в барліг, змія в нору, а птиці на південь.

У доброї господині в Воздвиження і пиріг з капустою.

У Воздвиження з поля остання копиця рухається.

З Воздвиження осінь до зими зсувається.

Якщо в цей день дме холодний північний вітер, то наступне літо буде спекотним.

У Воздвиження птиці літо за моря забирають.
Leopolis.news