logo
18/04
17/04
16/04
2 ...

Європейсько-українське енергетичне агентство опублікувало заяву щодо тарифів на електроенергію

20-10-2019 16:50201

Європейсько-українське енергетичне агентство опублікувало заяву щодо тарифів на електроенергію
Фото: vestnik.in.ua

На сайті ЄУЕА опублікували заяву про ретроспективні зміни до Закону «Про ринок електричної енергії», що вносяться згідно із законопроектом 2236-2. Подаємо текст повністю.

«Ми глибоко стурбовані тим, що Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг схвалив учора проект Закону за реєстраційним номером 2236-2, який вносить зміни до Закону України «Про ринок електричної енергії», зокрема, виключає об’єкти відновлюваної енергетики потужністю понад 150 МВт з механізму відшкодування вартості електричної енергії, не відпущеної виробником електричної енергії при виконанні ним команди оператора системи передачі на зменшення навантаження, передбаченого статтями 44 та 68 Закону «Про ринок електричної енергії».

Якщо такі зміни буде затверджено Верховною Радою України, це означатиме ретроспективну зміну гарантій «зеленого» тарифу, що діють з 2009 року, а саме гарантій того, що вся електроенергія, вироблена виробниками електричної енергії з альтернативних джерел енергії, буде придбана за «зеленим» тарифом. Такі зміни не лише можуть призвести до інвестиційних арбітражів проти України, але, що важливіше, підірвуть довіру до української держави та державних гарантій. Після затвердження зазначених вище змін жодні банки та фінансові установи в подальшому не здійснюватимуть кредитування для реалізації проектів відновлюваної енергетики та інших проектів енергетичного сектору, оскільки не матимуть упевненості в тому, що не буде знову запроваджено чергових ретроспективних змін.

Законопроект №2236-2 матиме явний негативний вплив на найбільших міжнародних інвесторів у секторі відновлюваних джерел енергії. Зокрема, це стосуватиметься проектів членів ЄУЕА, що знаходяться на етапі будівництва, таких як ВЕС «Сиваш» потужністю 250 МВт (інвестори – NBT та Total Eren, боргове фінансування здійснюється вісьмома банками під керівництвом ЄБРР) та Запорізька ВЕС потужністю 500 МВт (інвестори – LongWing, VLC Renewables, GE Capital, боргове фінансування на першому етапі надає OPIC).

У разі ухвалення вищезазначеного проекту закону, оператор системи передачі матиме необмежену можливість надавати команди на зменшення навантаження виробникам, які здійснюють виробництво електричної енергії на об’єктах електроенергетики, що використовують відновлювані джерела енергії, встановлена генеруюча потужність яких перевищує 150 МВт у будь-якому обсязі, у будь-який час без компенсації за обсяги електроенергії, що не були доставлені в мережу.

Виходячи з вищенаведеного, ми вважаємо, що запропонована правка має дискримінаційний характер, порушує права міжнародних інвесторів, загрожує успішному завершенню проектів ВДЕ на етапі будівництва, порушує обіцянки Кабінету Міністрів України не застосовувати ретроспективних змін до інвесторів. Це далеко не ті справедливі принципи, які має забезпечувати Україна відповідно до Договору до Енергетичної хартії та численних укладених двосторонніх інвестиційних договорів.

Ухвалення таких норм призведе до матеріальних втрат (повна сума «зеленого» тарифу та відсотків за несвоєчасні платежі для всіх виробників електроенергії з ВДЕ, на яких вплине запровадження норм) з Державного бюджету, а також відшкодування інших (юридичних та судових) витрат за рахунок Державного бюджету України. Також реалізація цих норм спричинить репутаційні ризики для України, створивши імідж ненадійної юрисдикції для іноземних інвесторів, і повністю підірве будь-яку роботу із залучення іноземних інвесторів та інвестицій в Україну, в тому числі фактично заблокує будь-які роботи, включаючи приватизацію та запровадження ринку землі.

Ми вважаємо неприйнятним, що такі ініціативи подаються на розгляд і можуть бути підтримані депутатами, незважаючи на заяви посадових осіб України про протилежне. Неможливо вибудувати діалог на засадах довіри та відкритості, якщо вищі посадові особи Верховної Ради та Кабінету Міністрів України запевняють інвесторів у відсутності ретроспективних змін, а вже наступного дня такі правові ініціативи пропонуються для розгляду.

Ми звертаємось до депутатів Верховної Ради України з проханням урахувати вищенаведену інформацію під час голосування за проект Закону №2236-2. Ми просимо Президента України та Прем'єр-міністра України виконати обіцянки, надані спільноті інвесторів щодо стабільності інвестиційного клімату. Ми продовжимо інвестувати сотні мільйонів доларів в енергетичний сектор України, якщо законодавча база залишатиметься стабільною і не буде вжито жодних ретроспективних дій з боку Верховної Ради чи Кабінету Міністрів України. У разі порушення наших прав ми залишаємо за собою право ініціювати провадження у міжнародних арбітражних судах проти держави Україна».

Leopolis.news