Поїздки дитини за кордон. Що робити, якщо хтось з батьків проти? | блог Тараса Кобка

09:43 1 Листопада 2016

Поїздки дитини за кордон. Що робити, якщо хтось з батьків проти? | блог Тараса Кобка

Фото: womanjour.in.ua

Кожен, хто пізнав радість материнства, батьківства, намагається забезпечити своїм дітям якнайкращі умови для навчання, розвитку та відпочинку.

Трапляється так, що подружжя вирішує розлучитися. Для дітей, безумовно, ця подія є травмуючою, тому батькам слід докласти максимальних зусиль для того, аби допомогти дітям пережити ці непрості для них обставини. На жаль, практика показує, що батьки настільки захоплюються війнами одне із одним, підключаючи до воюючих таборів родичів, друзів, «співчуваючих», що вдаються до помсти колишнім «половинкам», беручи у заручники ситуації навіть власних дітей. Батьки викрадають дітей від матерів (на цю тему ми підготуємо окрему публікацію), шарпають їх від одних до інших, переконують не спілкуватися із другим із батьків, даючи неприйнятні характеристики… І серед методів «помсти» обирають заборону дитині відвідати іншу країну, не маючи абсолютно жодних на це підстав, не розуміючи при цьому, що насправді карають вони не колишню дружину, а ні в чому не винну дитину.

Залишимо поза обговоренням моральний бік цієї проблеми, зосередивши увагу на юридичній площині.

Отже, Ви розлучилися. Однак життя триває – і Ви вирішили відпочити за кордоном разом із дитиною, або ж поїхати із малечею у туристичну поїздку, відвідати родичів тощо. Якщо із Вами в поїздку не їде другий із батьків, то Вам необхідно буде мати від нього (неї) дозвіл (згоду) на тимчасові поїздки дитини за кордон у Вашому супроводі. Така вимога передбачена пунктом 4 Правил перетинання державного кордону України громадянами України, затверджених Постановою КМУ від 27 січня 1995 р. N 57(надалі – Правила), згідно якого виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою.

Для оформлення такої згоди потрібно, щоб другий із подружжя (тато або мати дитини) відвідав нотаріуса та склав відповідну заяву. Проте тоді, коли батько (мати) відмовляється надати таку згоду, виникає спір.

На практиці ми часто зіштовхуємося із тим, що до нас звертаються матері, яким колишній чоловік відмовляє у наданні дозволу на тимчасові виїзди дитини за кордон, і єдиним виходом із цієї ситуації бачать позбавлення такого батька батьківських прав.

Звичайно, ми не радимо вдаватися до таких кардинальних заходів. Ми пропонуємо звертатися до суду із позовною заявою про надання дозволу на тимчасові виїзди неповнолітньої дитини за кордон без згоди другого з батьків, оскільки згідно п. 4 Правил «…виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків, здійснюється… без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків  у разі пред’явлення рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків».

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. Переважна більшість клієнтів, які звертаються до нас із такими проблемами – розлучені матері, на утриманні яких залишилися неповнолітні діти, відповідно позов пред’являється батькові дітей. Однак із такою проблемою звертаються також і чоловіки, діти яких проживають із ними, або ж і окремо від них. Також це можуть бути матері, діти яких проживають із батьком (таких випадків стає все більше і більше). І, до речі, не обов’язково бути розлученими: теоретично такі спори можуть виникнути й у цілком благополучного (на перший погляд) подружжя.

Кожен подібний випадок є індивідуальним, прискіпливо нами аналізується, тому радити на загал у цьому випадку не надається можливим, скажемо лише, що наше об’єднання має успішну практику вирішення таких спорів, тому ми пропонуємо юридичний супровід таких справ.

З питань спорів, які стосуються тимчасових виїздів дітей за кордон, а також з інших юридичних питань можна звертатися до Адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко та партнери» (+38 067 675 23 50; +38 097 247 57 55 м. Львів, вул. Саксаганського, 12).

Наталія ЖЕМАНОВА та Тарас КОБКО, партнери Адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко та партнери», для Leopolis.news.

Leopolis у Facebook

Останні новини