Реформа фіскальної політики – як зменшити корупцію | блог Павла Хоміва

09:32 1 Листопада 2016

Реформа фіскальної політики – як зменшити корупцію | блог Павла Хоміва

Фото: dt.ua

Станом на даний час є накладені ряд обмежень і мораторіїв на перевірки суб’єктів підприємницької діяльності. Якби водночас не проводилась активна пропаганда гіперпатріотизму в державі, то, маючи міцні традиції все вирішувати за допомогою «поклади в кишеню», могли суттєво впасти бюджетні надходження.

Тому влада, використовуючи війну чи АТО, посилила пропаганду українського патріотизму, який виражався у бажанні всіх допомогти армії через волонтерські організації. Це також спричинило небачений ріст шахрайства серед волонтерів – але це, як кажуть, побічна дія, від якої не застрахований ні один хворий. Це окрема тема, тому про це іншим разом. Чому слід відмовитись від українського волонтерства зараз? Гірше, що навіть у всіх органах ДФС за цей час вкорінилось таке відношення – та хоча би платили якісь податки, Бог з тим акцизом, Бог з ліцензіями, Бог із зарплатами офіційними, нехай хоч одного працівника оформлять на роботу. Так прямо говорять майже всі працівники ДФС.

Але останнім часом пропаганда патріотизму перестала діяти, бо в населення виробились антитіла, викликані офшорними скандалами, фабриками в Росії, зарплатами у сусідів, і спроба вплинути на заробітчан. Тому виникла нагальна потреба – час відновити контроль за суб’єктами підприємницької діяльності і сприяти збільшенню податкових надходжень. І це повинно відбуватись через впровадження реформ і в фіскальній сфері, бо без змін старої системи цього важко буде досягти.

Тому і розпочаті були реформи із Законів про Декларування видатків і Спецконфіскації непідтверджених доходами видатків. Що цікавого там? Обов’язок доказування законності походження коштів на всі видатки, що перевищують доходи, покладається на відповідачів. Це початок певної непоганої системи контролю за законністю діяльності в Україні і законністю отримання прибутків. Така система передбачає відмову від контролю за ухиленням чи несплатою податків. Бо нема чого витрачати на це час, якщо в майбутньому буде жорсткий контроль за видатками, вкладами, переказами, тощо. В результаті цього працівники ДФС будуть здійснювати контроль виключно за наявністю всіх документів про походження товарів, наявністю ліцензій, акцизних марок, внесенням всіх видатків у декларації та перевірка автоматично по системі різниці між видатками і доходами. Саме для цього і відбувається відкриття всіх реєстрів прав власності. Це набагато спростить роботу цих органів. Бо сплата податків стане правом, а от обов’язком – стане декларування видатків і контроль над тим, щоб видатки не перевищували доходи. Принцип каси – Ви можете робити в залі торгового маркету все, що завгодно, але через касу Ви можете пронести для користування тільки те, на що у Вас є кошти в гаманці Вашому, чи якщо Ви позичите в когось, що також буде мати підтвердження.

І хоча експерти, в силу певного спротиву серед олігархату змінам, вирішили піти через зобов’язання поки тільки чиновників декларувати видатки, задля виклику гніву в народу на тих, хто проти. Таким чином вони вирішили змусити їх затвердити зміни. В подальшому все це чекає всіх. І це є потрібним і затребуваним в суспільстві нашому. Така система, як була і є у нас, ні до чого доброго не призведе, тому її потрібно змінювати. Розуміючи, що в силу певних запущених проблем у нас проведення шокової терапії, за прикладом Польщі, може викликати певні труднощі – пішли шляхом симбіозу. Для цього і використовують польський досвід реформування і кінцеву модель деяких держав. Не знаю, чи це правильний шлях, адже дивлячись на так звану реформу Поліції, яка не була реально реформою, а банальним розкраданням грантових і бюджетних коштів, можна висловлювати певні сумніви. І ці сумніви підтверджуються далі – є так зване реформування у вигляді Фонду Доріг і експерименту по дорогах. Все це викликає негативну реакцію в наших партнерів. Але …

В силу всіх цих подій, народу час зрозуміти і вже готуватись до того, що життя стане кращим, але для цього прийдеться справді працювати. Бо належна оплата можлива в системі, яка чітко контролює видатки всіх і кожного, яка знає, що робить кожен її гвинтик, як це має знати кожен хороший і фаховий директор підприємства. Зауважте, що на заводах і фабриках, де є високі зарплати, завжди існує жорстка дисципліна, жорсткий контроль за переміщенням по території і виходу за територію кожного одного працівника. Таким заводом і є кожна сильна держава. Це тільки видається, що демократія – це хаос і вседозволеність. Тільки при відповідному контролі і дисципліні можлива сильна і демократична держава. І всі ці громадські ради, громадські активісти – спроба реанімувати радянську систему в її найгірших рисах. Колгоспний контроль ніколи ні до чого хорошого не призвів. Там, де немає персональної відповідальності, ніколи не буде порядку. Тому нам всім потрібно бути готовими вітати реформи, які ведуть до встановлення такої відповідальності, яка однозначно передбачає встановлення і дисципліни та контролю за кожним. І боятися цього, кричати про порушення свобод і демократії не варто, бо треба відрізняти молитву заради потреби і молитву заради показухи. Застав дурня Богу молитись – він лоба розіб’є. Як Бог все знає – так має знати про кожного добрий і професійний директор, – наша держава.

Павло ХОМІВ, для Leopolis.news

Останні новини