Сергій Хараху: Мене зробили винним у тому, що в МОНі працюють дилетанти

13:25 5 Жовтня 2018

Сергій Хараху: Мене зробили винним у тому, що в МОНі працюють дилетанти

Інтернет-видання Leopolis.news стежить за скандалом, який розгорівся навколо неякісних підручників «Захист Вітчизни» для 10 класу видавництва «Генеза». Ми отримали ексклюзивну інформацію від заступника директора Класичної гімназії при ЛНУ І. Франка, вчителя «Захисту Вітчизни» Сергія Хараху, який знайшов помилки у згаданому виданні.

Учора, 4 жовтня, відбулася нарада в Міністерстві освіти і науки, яку міністр доручила провести своєму заступнику Павлові Хобзею за участю сторін, як кажуть чиновники, конфлікту. На неї запросили і видавництво, і чиновників МОНу різних рангів. Сергій Хараху також був серед запрошених на неї та розповів нам подробиці про ситуацію, що склалась. У розмові він одразу зауважив, що це не конфлікт, як хочуть це піднести чиновники МОНу, адже він не має претензій особистого плану ні до видавництва, ні до автора скандального підручника М. Гнатюка, а оперує лише висновками незалежних експертів та власним аналізом. За його словами, не може бути конфліктом вимога виправити помилки та прибрати проросійський контекст із підручника.

Чи порушували на нараді в заступника міністра питання про те, що, за вашими твердженнями, підручник написано спеціально з проросійським змістом?

Так, я кілька разів запитував у присутніх, чому автор вживає в тексті про підписання невідомих документів Богданом Хмельницьким – договору з Росією, якщо є достеменно відомим факт, що слово «Росія» щодо державного утворення почали вживати на 80 років пізніше. Це були домовленості з Московським царством. Також слід зауважити, що чинна в Росії влада оперує радянською історіографією з привнесенням своїх міфів та ідеологем.

Козаки в підручнику Гнатюка – це селяни, які ще й змінювали прізвища, бо приховували своє минуле. Я наведу вам фрагмент експертизи вчених-істориків, докторів історичних наук, професорів В. Брехуненка та О. Однороженка, кандидатів історичних наук М. Ковальчука та В. Ковальчука: «Сторінки, де йдеться про козаків, важко коментувати без злості. На кожному кроці радянщина і дуже викривлені твердження, які суперечать науковим уявленням, а також шкільному курсу історії і неминуче посіють у головах учнів повний хаос… Неправомірно козацькі повстання ХУІ – першої половини ХУІІ ст. названо «народними». Це знову радянщина. Крім того, повсталі козаки не виголошували гасел «боротьби проти кріпацтва та іноземних гнобителів…». Експерти вказали кожну сторінку, де є і брехня, і радянські міфи про історію України.

Як реагували чиновники МОНу?

Це дуже гарне запитання! Директор департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Юрій Кононенко поводився щонайменше дивно. Він перебивав мене та навіть виголосив повчальну промову про те, що в Україні існує кілька історичних шкіл, і він як історик притримується інших поглядів. Я спитався, чи існує радянська школа історії України. Відповідь була ствердною! Коли я зрозумів, що тут іде адвокація інтересів «Генези» та захист чиновниками самих себе, то підвівся і відсів від столу на знак протесту. Мене просили повернутись, але я сказав, що моя участь у цьому дійстві є неефективною.

Як вас зробили винним у ситуації, що склалася?

Я не покинув просторого кабінету Хобзея, сів поруч з керівництвом прес-служби та ще кількома особами. Вони спостерігали за нарадою збоку. Й от на завершення працівник МОНу Р. Гладківський – головний спеціаліст, зокрема і відповідальний за предмет «Захист Вітчизни» – кинув мені в обличчя: «Через таких, як ви, діти не будуть мати підручників!». Мені стало смішно, бо цей чиновник уже не вперше поводиться непрофесійно, а досвід роботи з ним у мене є!

Чим завершиться ця справа, на вашу думку?

Є три складові процесу. МОН зупиняє поставку всіх підручників «Захисту Вітчизни» до моменту повної перевірки їхнього змісту. «Генеза» з автором пообіцяли виправити всі помилки, які знайдуть якісь експерти. А от я буду в судах боротися проти МОНу для притягнення до відповідальності винних осіб за зрив планів постачання підручників до українських шкіл та надання грифу «Рекомендовано МОН» непрофесійно підготованому підручнику М. Гнатюка «Захист Вітчизни», чим завдано значної шкоди та матеріальних збитків бюджету України.

Більше інформації про особливості наради та поведінку чиновників на нараді можна прочитати на сторінці Сергія Хараху у Facebook.

Leopolis.news

Реклама:

Стрічка новин