Шлюбний договір | блог Тараса Кобка

14:10 1 Вересня 2016

Шлюбний договір | блог Тараса Кобка

Традиція укладення договорів, які ми сьогодні назвали б шлюбними, сягає корінням ще в далекі часи. Спочатку це був усний договір батьків нареченого і нареченої, пізніше з’явилася письмова форма, що стала згодом обов’язковою.

До речі, тільки завдяки умовам шлюбного контракту дружина О.С. Пушкіна Наталія Миколаївна змогла отримати назад своє придане – полотняні заводи, коли після загибелі поета більша частина його майна була описана за борги.

Однак не варто думати, що шлюбний контракт укладають дуже заможні люди. У наші дні цей документ допоможе звичайним сім’ям не тільки уникнути багатьох проблем при розлученні, але й, навпаки, зміцнити шлюб. Укладення шлюбного контракту в Україні поки ще не набрало широкої популярності. За офіційними даними Мінюсту з 2002 по 2014 роки таким інститутом сімейного права скористалися лише 11820 пар. Думаю, що на сьогоднішній день їхня кількість не значно зросла.

Головні особливості слов’янської душі – це щедрість і відкритість. Скупий прагматизм чужий нам, а тому напередодні хвилюючого дня весілля зовсім не хочеться думати про щось практичне. Але бувають моменти в подружньому житті, коли доводиться вирішувати майнові питання. Сімейний кодекс України (СК), в якому з’явилася глава про шлюбний контракт, вступив у силу в 1996 році. Тому пропонуємо вам ознайомитися з таким документом, як шлюбний договір (контракт) – це тотожні поняття, коли його потрібно укладати, що обумовлювати, а також багато іншого.

Отже, шлюбний договір – це двостороння угода, якою визначаються майнові права і обов’язки між подружжям.

  • Сторони шлюбного договору:  особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу (наречений і наречена);
  • Подружжя – особи, що вже перебувають у шлюбі (чоловік і жінка) незалежно який період.

Слід пам’ятати: ніхто інший не може виступати стороною шлюбного договору (контракту), зокрема батьки. Батьки можуть вплинути на складання договору в єдиному випадку – дати нотаріальну згоду на складання своєю дитиною шлюбного контракту, якщо їй на цей момент не виповнилося 18 років.

Шлюбний договір не може бути укладений між співмешканцями, тобто тими, хто живе разом, веде спільне господарство і називає свої відносини «цивільним шлюбом».

  • Предмет шлюбного договору: це положення, які регулюють майнові права і обов’язки подружжя, а також майнові права і обов’язки їх, як батьків (ч. 1,2 ст. 93 СК України), а це зокрема:

– що і кому буде належати на праві власності;

– користування спільним майном;

– користування майном, подарованим на весілля;

– що і кому дістанеться у випадку розлучення;

– доля подарунків, подарованих один одному під час сімейного життя;

– порядок несення витрат, внесення кожного в сімейний бюджет;

– розміри і порядок несення витрат на утримання старих батьків і догляд за ними;

– порядок проживання їхніх родичів у спільній квартирі/будинку.

Шлюбним договором можна врегульовувати тільки майнові питання.

Все інше, що не пов’язане з фінансами, нерухомістю, акціями і т.п., тобто вірність, повага, взаєморозуміння – не піддаються регулюванню контрактом.

Щодо дітей, домовитися можна лише про майнові права. Наприклад, хто і в якому розмірі буде їх утримувати (тобто визначити розмір аліментів), яким майном вони можуть користуватися, з ким вони будуть проживати у разі розлучення, хто буде оплачувати їх освіту.

ОСОБЛИВІСТЬ:

– шлюбний договір може регулювати відносини подружжя щодо майбутнього майна, тобто майна, якого фактично не існує на момент укладення;

– не можна включати в договір положення, які ставитимуть другу сторону в надзвичайно скрутне матеріальне становище;

– один з розділів можна присвятити правовому режиму майна.

Приміром, закріпити, що все майно, яке буде з’являтися вже в шлюбі, буде належати не на праві спільної сумісної власності, а на праві спільної часткової чи приватної власності. Незважаючи на те, що ст. 60 СК України закріплює зворотнє – що все подружжю належить на рівних правах, в своєму шлюбному контракті сторони можуть прописати так, як захочеться їм, і обов’язково згадати при цьому, що ст. 60 Сімейного кодексу України не поширюється на їхній шлюб. А це означає, що у разі розлучення чоловік/дружина не зможе претендувати на приватну власність другої сторони або її частину в загальній власності, тобто така власність не підлягає поділу.

Укладення шлюбного договору та термін його дії

Дуже важливо скласти шлюбний контракт грамотно і детально. Ви можете скласти його самостійно, вивчивши главу 10 СК України, переглянувши приклади в Інтернеті. Можна звернутися за допомогою його складання до адвоката, нотаріуса, юрисконсульта. Закон не містить ніяких обмежень в цьому плані і надає Вам право вибору. Проте Ви повинні розуміти, що кожен повинен займатися своєю справою. Тому, якщо Ви не юрист, довірте складання шлюбного контракту професіоналу з юридичною освітою.

Згідно ст. 94 СК України шлюбний контракт повинен бути укладений в письмовій формі і завірений нотаріусом.

Важливо. У разі не дотримання умови про нотаріальне засвідчення, такий шлюбний контракт вважається недійсним.

Особи мають право самостійно укладати шлюбний договір з досягненням шлюбного віку, який встановлений для чоловіків і жінок у 18 років.

Шлюбний договір складається в трьох примірниках, один з яких зберігається у справах нотаріальної контори, а два інших видаються кожному з подружжя.

Шлюбний договір набуває чинності з моменту його нотаріального засвідчення, якщо він укладений між подружжям. Якщо контракт укладений до реєстрації шлюбу, то він набирає сили в день реєстрації шлюбу.

Шлюбний договір може бути строковим – до певного часу, або безстроковим – тоді він припиняє свою дію після розірвання шлюбу. У шлюбному договорі може бути встановлений термін дії окремих прав і обов’язків. Також може бути встановлено його дію або дію окремих умов після припинення шлюбу.

Внесення змін до шлюбного договору

Минув час з укладення шлюбного договору, змінилися відносини і погляди на речі і Ви хочете змінити умови шлюбного контракту.

Ч. 2 ст. 100 СК України передбачає таку можливість.

ОСОБЛИВІСТЬ: зміни можуть вноситися саме подружжям, а не одним з них. Тобто має бути обопільна згода змінити положення контракту, які оформляються у формі нового договору. Новий договір також повинен завірятися нотаріусом.

Одностороння заміна договору можлива тільки в судовому порядку, якщо цього вимагають: інтереси однієї зі сторін контракту, інтереси дітей, інтереси повнолітніх, однак непрацездатних дітей.

Розірвання шлюбного договору та визнання його недійсним

Одностороннє розірвання шлюбного договору не допускається. Подружжя можуть відмовитися від договору за взаємною згодою. Тоді права та обов’язки за ним припиняються за вибором подружжя або з моменту його укладення, або з моменту подання нотаріусу заяви про відмови від нього.

На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду за істотних обставин, зокрема, в разі неможливості його виконання.

Шлюбний договір може бути визнаний недійсним тільки судом   (ст. 103 СК України). Подати позов про визнання його недійсним можуть не тільки його сторони (тобто подружжя), але і будь-яка інша особа, якщо положення договору порушує його права. Підстави визнання недійсним договору – загальні, як і для всіх договорів. Недійсним він визнається якщо суперечить положенням, перерахованим в ст. 203 Цивільного кодексу України.

НАПРИКЛАД. Договір може бути визнаний недійсним, якщо Ви включили в нього положення немайнового характеру: вказали, що другий з подружжя зобов’язаний підтримувати фізичну форму, або як часто виконувати свій подружній обов’язок.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: шлюбний договір набагато спрощує процес розлучення. Так, наприклад, якщо в ньому був узгоджений розмір і порядок виплати аліментів, то вони можуть стягуватися вже на підставі виконавчого напису нотаріуса (тобто до суду з позовом про стягнення аліментів можна не звертатися). Це значно економить час і нерви.

Різноманітних нюансів при укладенні, зміні та розірванні шлюбних та інших договорів дуже багато. Як правило, вчасна консультація фахівця набагато дешевша, ніж проблеми, що виникають згодом. Тому в питаннях укладення договорів і з інших юридичних питань можна звертатися до адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко і партнери» (+38 0972475755,   +38 0676752350, м. Львів, вул. Саксаганського, 12).

Фото: unian.ua

Партнер адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко і партнери» Тарас КОБКО, для Leopolis.news

Останні новини