Як отримати спадщину | блог Тараса Кобка

11:22 30 Серпня 2016

Як отримати спадщину | блог Тараса Кобка

У нас прийнято жартувати на рахунок спадку цьоці з Канади. Але ми не завжди знаємо, як вірно діяти, на що звертати увагу і які кроки вчиняти, коли отримуємо спадщину або стаємо спадкоємцями (підкреслю, що це різні поняття).

Спадкуванню в правовому полі України приділена значна увага. Основним законодавчим актом в цій сфері правовідносин є Цивільний кодекс України (книга шоста ст.ст.1216-1308).

Так ось, відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування – це перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Розрізняють два види спадкування – за законом або за заповітом. Тобто, якщо померла людина (спадкодавець) висловила свою волю в розпорядженні своїм майном, написавши заповіт, то діє це розпорядження, якщо ж ні, – то спадкування відбувається за законом, згідно встановленого порядку.

З практичного досвіду роботи у справах по спадкуванню хотілося б виділити чи то наголосити на наступних моментах:

  1. Заповідати чи успадковувати можна лише те майно, яке на момент відкриття спадщини (смерті) належало спадкодавцю на праві власності, чи стосовно якого спадкодавець висловив свою волю, але не встиг її здійснити (оформити документи).

Наприклад: член гаражного кооперативу сплачував членські внески і виплатив вартість свого гаража, а документ на право власності не встиг оформити. Тоді спадкоємець в судовому порядку з наявними документами оформляє право власності вже на себе в порядку спадкування.

  1. Спадкоємцями успадковуються не тільки права спадкодавця, що належали йому на момент смерті, але і обов’язки!

Наприклад: спадкодавець мав зобов’язання перед третіми особами (чи це банк, чи товариство, чи фізична особа), тоді ці особи мають право звернутися з вимогою до спадкоємців, а спадкоємці зобов’язані задовольнити вимогу кредиторів.

  1. Спадкоємцями можуть бути: за заповітом – фізичні і юридичні особи, які відповідно вказані в заповіті; за законом – фізичні особи родичі спадкодавця, у відповідності до черги спадкування (чим ближча родина, тим швидша черга спадкування).

Нюанс: Право на спадкування після смерті особи може заявляти особа, яка проживала зі спадкодавцем до його (її) смерті, вела спільне господарство і збільшувала вартість спадкового майна. Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців.

  1. Спадкоємці в термін до 6 місяців з моменту відкриття спадщини (смерті спадкодавця) подають заяву до нотаріуса про свої претензії на спадкове майно.

Зазначимо: даний термін бажано не пропустити, в іншому випадку доведеться поновлювати термін прийняття спадщини в судовому порядку, з аргументацією поважності пропуску. Поважними, як правило бувають тривалі хвороби чи відсутність в країні, що унеможливили подання заяви у зазначений  законом термін.

  1. Деякі питання переходу права власності на спадкове майно можна вирішити лише в судовому порядку.

Наприклад: Квартира приватизована, право власності мають 3 особи. Один із співвласників помирає. Щоб уникнути суперечок і поділу житлових метрів (образно по 15 м кв) і спільним користуванням кухнею, коридором, балконом, туалетом і ванною – власність оформляється на одного із співвласників в судовому порядку на певних умовах чи без них.

Різноманітних нюансів у спадкуванні (перехід права на прийняття спадщини, зміна черговості прийняття спадщини, відумерлість спадщини, заповідальний відказ, управління спадщиною і інш.) дуже багато. Головне, що слід пам’ятати, що кожен повинен займатися своєю справою. Як правило, вчасна консультація фахівця набагато дешевша, ніж проблеми, що виникають. Тому в питаннях спадкування і з інших юридичних питань можна звертатися до адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко і партнери» (+38 0972475755, +38 0676752350).

Тарас КОБКО, партнер адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко і партнери», для Leopolis.news

Останні новини