Святослав Вакарчук: Нам потрібно повернути в українське суспільство справжню мораль

17:56 4 Грудня 2018

Святослав Вакарчук: Нам потрібно повернути в українське суспільство справжню мораль

Фото: 24tv.ua

Уся теперішня політична культура України тримається на «недоморалі», яка безжально перемелює поодиноких щирих Дон Кіхотів у політиці.

Про це музикант Святослав Вакарчук написав у своїй колонці на сайті «Новое время».

«Сьогодні ми живемо в суспільстві, де панує спотворена мораль. Це пов’язано, зокрема, з історичними причинами: відсутністю власної тривалої державності, майже трьохсотрічним перебуванням під гнітом царського абсолютизму та сімдесятьма роками радянської «спадщини», – вважає музикант.

Він наводить ознаки цієї «псевдоморалі»: ввічливих у нас часто вважають слабкими, чесних – дурними, відкритих – недалекоглядними, освічених – зарозумілими, хитрих – мудрими, багатих, навіть тих, хто чесно заробив свої гроші – підозрілими.

«Висока посада вважається чеснотою. Доброта – прихованою корисливістю (пам’ятаєте приказку, що безкоштовно – це занадто дорого?) Я можу продовжувати цей ряд… Але головне, що на цій «недоморалі» тримається вся теперішня політична культура. Вона безжально перемелює поодиноких щирих Дон Кіхотів у політиці. Ця недолуга політична культура, в свою чергу, є причиною нашої економічної відсталості, тотальної корупції, волаючої несправедливості та, великою мірою, геополітичної слабкості», – пише Вакарчук.

На його думку, нам потрібно повернути в українське суспільство справжню мораль. Старі правила повинні зникнути назавжди. На їх місце мають прийти цінності, за якими живе цивілізований успішний світ.

«Це надважливе завдання лежить як на суспільстві, так і на владі. Існує два шляхи виконання цього завдання. Шлях «знизу вверх», коли суспільство свідомо самовдосконалюється: через освіту, просвітництво, проповідництво, якщо хочете. Рушіями виступають суспільні лідери, моральні авторитети, вчителі, вчені, представники громадського сектору, активісти. Цей шлях довгий, і тернистий. Сам по собі, він може зайняти дуже багато часу. Але без нього – ніяк», – зазначає музикант.

Окрім того, за його словами, існує ще один шлях – «зверху вниз», коли обрана влада своїми діями, своєю поведінкою показує приклад суспільству. Стає носієм нової політичної культури. Виступає каталізатором справжніх змін. Оформлює новий суспільний договір. Окреслює червоні лінії. Встановлює заохочення за відповідність нормам та покарання за їх порушення.

«При цьому, впроваджуючи в суспільстві нові правила, обрана влада, починає, в першу чергу з себе. На мою думку, тільки рухаючись цими двома шляхами одночасно, ми отримаємо відносно швидкий, видимий, а головне сталий результат – отримаємо справжні зміни. Для першого шляху нам потрібна якомога більша кількість тих, хто готовий виховувати та вчити «нових українців». Для другого шляху потрібна якомога більша кількість тих, хто готовий не словом, а ділом боротися зі старою політичною системою та власними руками будувати нову». – підсумовує Вакарчук.

Leopolis.news

Реклама

Стрічка новин