Церковне розлучення: спасіння душі чи маніпуляція? | Блог Ірини Грабовської

09:10 27 Квітня 2017

Церковне розлучення: спасіння душі чи маніпуляція? | Блог Ірини Грабовської

Фото: firtka.if.ua

Подружжя – це пасмо злетів і падінь, свого роду синусоїда. Чоловік та жінка зв’язують один одного сімейними вузами, щиро мріючи, що це назавжди. Зізнання в коханні, реєстрація шлюбу в РАЦСі, шлюб у церкві (аякже, такий красивий обряд!), гулянка, підраховування весільних грошей, …таке омріяне спільне життя. І тут все тільки починається.

Двоє людей (до весілля зовсім чужих) починають притиратись один до одного. Хтось сильніший перетягує на себе сімейні турботи, хтось просто пристосовується. Хтось шукає компроміси, хтось їх уникає. Кризи сімейного життя – природній елемент.. Ще ні одну сімейну пару вони не оминули.

Існує тисячу статей, як прожити разом все життя… Та це тільки рекомендації. У кожного все суто індивідуально. Сімейні конфлікти присутні в кожній родині, адже кожен має «свій приватний простір» і особисте право почувати себе комфортно.

У ХХІ столітті статистика вражає: число розлучень майже дорівнює кількості шлюбів. Одні люди осуджують це, інші вважають правильним. Скільки людей, – стільки й думок. У кожного своя правда. «Правда з неправдою ходять по світі обнявшись!», як казав класик. Психологи переконані щасливих сімей дуже мало, за одним з досліджень існує навіть такий результат: на 11 тисяч сімей знайшлися тільки 3 щасливі (це десь я таке вичитала в фейсбуці, може й неправда, а може …). Більшість сімей – патологія, співіснування двох людей з різними поглядами на ціннісні та сімейні орієнтації.

ТО ЧИ ВАРТО ЖИТИ, коли Ви бачите, що ваші очі і душі не дивляться в один бік? У кожного свій вибір… Мені навіть близька така теорія: причина неможливості жити разом щасливо – НЕРІВНЯ ДУШ. Як писала Ліна Костенко, це «гірше ніж майна….». А  кожна душа прагне знайти свою споріднену душу…і в цьому пошуку інколи починаються зради, скандали, проблеми…

Та темою цієї статті не є обговорення морального боку проблеми існування сім’ї. Коли терпіння уже вичерпане, компромісів не знайдено, люди подають на розлучення. І якщо з розірванням шлюбу в РАЦСі усе зрозуміло: подача заяви, оплата мита за реквізитами (десь до 80 гривень), чекання протягом одного місяця та видача документа про розірвання шлюбу), то так званий «церковний розвід», а правильно «процес уневажнення» або «визнання недійсності церковного шлюбу» затягує людей у «побутово-церковне цунамі» на термін до кількох років. Та ще й документів для цього треба підзбирати не мало. І коштує уся ця процедура також не мало – від 1500 гривень… і більше (і це не перерахування коштів на якісь там реквізити банку, усе готівкою і без всякої квитанції. Мабуть, кожному відомо, що церква має свої ціни, починаючи від обряду хрещення, закінчуючи обрядом відспівування. І гріхи та їх відпущення оцінюються як в ломбарді. То чи це по-божому? Ой, знову риторично…).

Якщо когось цікавить, алгоритм дій для розірвання церковного шлюбу наступні:

  1. Йдете в Трибунал Львівської митрополії УГКЦ, що знаходиться за адресою: м. Львів, пл. св. Юрія, 5, тел. (032)261-13-81. Дні та години прийому вірних: консультація, прийом та видача документів (понеділок-п’ятниця з 10.00.до 13.00). Тут трохи проблемка для працюючих мирян, бо робочий день переважно у всіх 8 годин з перервою якраз з 13.00. до 14.00., а у служителів церкви тільки 3 години. Так що, хто не встиг, вони не винні… Цікаво, що на дошці оголошення написано, що в цій організації не мало, не багато 17 працівників: Судовий Вікарій, 7 суддів, 2 адвокати, 5 авдиторів та захисників подружнього вузла, 2 нотарі. Видно, не мають більше трьох годин часу на роботу з мирянами, видно решта часу присвячують іншому своєму…покликанню.
  2. Реєструєте звернення, крім того потрібно мати при собі такі документи: копія паспорту з усіма потрібними сторінками, копія свідоцтва про цивільне розлучення, свідоцтво про Таїнство подружжя, копія свідоцтва про хрещення та миропомазання, на місці заповнюєте позовну заяву з зазначенням свідків, які б погодились дати свідчення про існування вашого подружжя (батьки, родичі, друзі, колеги), вдома готуєте додаток до позовної заяви з поясненням своєї позиції та викладенням фактів та доказів спільного життя у шлюбі, що має містити опис подій від моменту знайомства до укладення Церковного шлюбу, опис передумов укладення Церковного шлюбу та Дня самого Вінчання, опис подій спільного життя від моменту укладення Церковного шлюбу до остаточного розриву подружнього життя.

Інколи ще потрібно довідки іншого характеру (довідки з медичних органів, якщо чоловік чи жінка є хворими чи психічно неврівноваженими, документи з правоохоронних органів, експертизи, судові рішення і т.д.)

  1. Оплачуєте свій прихід в церковну казну (мати при собі гроші готівкою, банкоматів церковні служителі не признають). Хоча ми знаємо, що Мати Церква повинна безкоштовно чинити правосуддя, так само як безкоштовно ми маємо бути виправдані…Але зараз не про це!
  2. Ідете додому і чекаєте (чекати треба довго, але дуже ТЕРПЕЛИВО, від одного аж до кількох років). Якщо потрібно терміново – шукаєте «пришвидчувачі», та будьте готові: сума зростає в кілька разів (виявляється, це можливо. ПРОСТО ПИТАННЯ МАЄ ІНШУ ЦІНУ!…).

Процес визнання недійсності церковного шлюбу регулює Кодекс Канонів Східних Церков, що являє собою кодекс канонічного права, спільний для усіх Східних католицьких церков (проголошений 18 жовтня 1990 року апостольською конституцією, виданою папою Римським Іваном Павлом ІІ).  Зокрема процедура цього дійства прописана у кан. 1185-1342 і кан. 1357 -1377.

Насправді, сьогодні Папа Римський Франциск прийняв рішення спростити і прискорити канонічний процес визнання недійсним Таїнства подружжя, оскільки проблема багаторічного процесу з визнання недійсності Таїнства подружжя вже давно піднімалась у церковних кругах вищих інстанцій та неодноразово засуджувалась. Зокрема, пропозиції про спрощення юридичних процедур щодо визнання недійсності Таїнства подружжя  звучали постійно на Синоді єпископів на тему сім’ї ще при правлінні Папи Іоана ІІ.

На сайті Ватиканського прес-центру оприлюднено повідомлення про те, що ще 27 серпня 2014 року Папа Римський Франциск створив Спеціальну комісію з питань реформи канонічного процесу в справі визнання (ствердження) недійсності Таїнства подружжя. ЇЇ очолив монсеньйор Піо Віто Пінто, декан Трибуналу Римської роти (один із трьох трибуналів Апостольської Столиці).

15 серпня 2015 року у Ватикані опубліковано два декрети «motu proprio»: «Mitis ludex Dominus lesus» (Лагідний Суддя Господь Ісус) – щодо поправок до Кодексу канонічного права і «Mitis et misericors lesus» (Лагідний і милостивий Ісус) – щодо поправок Кодексу канонів Східних Церков. Вони набули чинності 8 грудня 2015 року і спрямовані виявити турботу Церкви щодо своїх вірних. 12 березня 2016 року в Римі на зустрічі з учасниками формаційного курсу щодо оновлення церковних процесів у справах подружжя було в черговий раз прийняті поправки щодо спрощення процедури визнання шлюбу недійсним, зокрема:

  • якщо обидва члени  подружжя не мають заперечень, розлучення пройде без шлюбного трибуналу;
  •  вирок видається дієцезіальним єпископом;
  • процедура становить тридцять днів, до котрих додається ще п’ятнадцять – для подальших зауважень;
  • винагорода має бути посильна для людини, в той же час Папа Римський з закликає забезпечити безоплатність процесу (!);
  • реформа дасть змогу розлученим одружуватись повторно.

Як бачимо, досить розумні і адекватні зміни. І ще й набули чинності! А насправді… церковними служителями абсолютно ігноруються, а для чого їм спрощення процедури (для них це спустошення казни). Тягнути довго час, копирсатися в «сімейній брудній білизні» і сексуальних проблемах пари (чим вам не вуальєризм по-церковному?) та ще й спостерігаючи за цим процесом витягувати гроші з кишень мирян значно вигідніше… ТО ЦЕ ПО-БОЖОМУ?..

А як же те, що основою метою Церкви є «спасіння душ» і церква бажає показати усім обличчя Отця, вірного у своїй любові, милосердного та здатного завжди ще раз наділити нас силою та надією: «Кому відпустите…відпустяться, кому затримаєте…затримається». ТО ЧИ ЦЕРКВА ДБАЄ ПРО СПАСІННЯ ДУШІ ЧИ МАНІПУЛЮЄ МИРСЬКИМИ ПРОБЛЕМАМИ? Далі буде…

Leopolis.news

Останні новини