У Львові відкрився ІХ Всеукраїнський фестиваль –конкурс «Лемківська писанка» (ФОТО)

20:22 25 Березня 2017

У Львові відкрився ІХ Всеукраїнський фестиваль –конкурс «Лемківська писанка» (ФОТО)

Урочисте відкриття писанкового фестивалю відбулося у приміщенні Львівського католицького університету, що на вулиці Хуторівка, за участі молодшого хору хорової школи «Дударик» та поета Богдана Пастуха, який виконав моновиставу «Світлом душі освяти».

З цією моновиставою він дебютував на Першому міжнародному українському фестивалі Західної і Північної Америки, а також виступав у Краматорську та Авдіївці.

На лемківський писанковий фестиваль приїхали майстри і майстрині з усієї України. Упродовж перших двох днів вини проводять майстер-класи з написання лемківської писанки  в УКУ та у Дитячій школі народних мистецтв Сихівського району, а третього дня, у неділю, в лемківській церкві Шевченківського гаю відбудеться Служба Божа і підведення підсумків фестивалю. Кращі писанки займуть своє постійне місце у музеї Лемківщини, який відкрився у лемківській садибі музею Народної архітектури та пробуту.

Чому проводиться фестиваль саме лемківської писанки, а не якоїсь іншої?  «Коли ми вперше поїхали на всеукраїнський фестиваль писанки  до Києва,  то наша майстриня Марія Янко із дітьми зайняли там перше місце, – каже директор  дитячої школи народних мистецтв  Галина Вихованська. –  Ми побачили, що лемківська писанка маловідома в Україні і почали її поляризувати. У нас більше відома гуцульска писанка, бойківська, покутська, а от лемківьска – мало. Чому? Бо сам етнос –лемки – це переважно люди, які були в сорокових – на початку п’ятдесятих років  виселені із своїх прабатьківських земель.  Ці землі опинилися на території Польщі, переселенці-лемки порозкидувані по всьому світу, але вони бережуть свої традиції, мову, культуру. І цей фестиваль теж сприяє цьому.

Писанки писала кожна лемківська родина, і були  спеціальні майстри по селах, які писала писанки для всього села. Це мистецтво збереглося в родинах, зараз ми його популяризуємо. Зараз лемківська писанка популярна в Україні, бо вона має просту техніку написання».

Що характерно для лемківської писанки? Пишеться воском технікою «від краплі» – тягнеться крапля воску і від неї формується орнамент. Обов’язковими елементами лемківської писанки є сонце, колоски і усе, що  пов’язане з хлібом. Є ластівки, жайворонки, рибки і різні символи, які мають певне значення, побажання кращої долі, доброго урожаю на весь наступний рік.

Упродовж цих двох днів усі бажаючі мають змогу повчитися у знаних лемківських писанкарів. Ті, хто  хочуть брати участь у конкурс,  мають представити кілька  готових писанок і одну повністю виконати під час цього фестивалю. Ці писанки займуть  своє місце у музейній колекції лемківської хати у Шевченківському гаю.

Йосип Марухняк, Leopolis.news

Реклама

Останні новини