Я маю право мати право… (ч. 1) | Блог Тараса Кобка

20:56 25 Квітня 2017

Я маю право мати право… (ч. 1) | Блог Тараса Кобка

Фото: actu.cotetoulouse.fr

Останнім часом завдяки розвитку технологій і загалом суспільства часто можна почути: «Я маю право! Ви повинні!» почнемо з того, що Вам ніхто нічого не винен, так само, як і Ви нікому. А ось права, закріплені на законодавчому рівні, Ви маєте. На моє переконання, мати право – це добре, а головне – вміти його використати і при потребі захистити.

Законодавчо права людини зафіксовано багатьма нормативними актами: міжнародні Конвенції про права людини, Декларації, закони та підзаконні акти, що стосуються різних сфер людської діяльності. Але сьогодні ми розглянемо деякі основні права людини і громадянина, що закріплені в Основному Законі України – Конституції (розділ II: Права, свободи та обов’язки людини і громадянина).

ГРОМАДЯНИ МАЮТЬ РІВНІ КОНСТИТУЦІЙНІ ПРАВА І СВОБОДИ ТА Є РІВНИМИ ПЕРЕД ЗАКОНОМ (ст. 24 Конституції)

Це означає, що не може бути віддана комусь перевага за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Дуже гарна норма, але, на жаль, часто-густо в той чи інший спосіб нехтується працедавцями.

Приклад:  Ви працюєте на підприємстві на певній посаді і отримуєте оклад згідно штатного розпису. На цьому ж підприємстві на аналогічній посаді працює інша особа, яка теж отримує заробітну плату згідно штатного розпису, але щомісяця отримує премії, доплати. На Ваші звернення відповідають неохоче, кажуть посміхаючись, що треба краще працювати, хоч Ваша продуктивність часто вища від тої особи.

Як захистити свої права?

1) Ви подаєте письмове звернення в профспілкову організацію (якщо така є на підприємстві);

*Якщо Ви маєте сумнів, що саме цей орган буде діяти у Ваших інтересах, а не в інтересах роботодавця, тоді звертаєтеся до профспілки вищого рівня чи до незалежних профспілок.

2) звертаєтеся до вищестоящого органу підприємства: головна фірма, районна адміністрація, обласна адміністрація, міністерство;

3) Звертаєтеся до суду з вимогою припинення дискримінації чи оскаржуєте бездіяльність або рішення органів до яких Ви писали;

4) Звертаєтеся до Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України.

Приклад з премією і надбавкою був найбільш елементарний – переваги можуть надаватися і в інший спосіб.

 КОЖЕН МАЄ ПРАВО НА ЖИТТЯ, СВОБОДУ, ОСОБИСТУ НЕДОТОРКАННІСТЬ ТА ПОВАГУ ДО ЙОГО ГІДНОСТІ (ст.ст.ст. 27, 28, 29 Конституції)

З цих основоположних прав громадянина хотілося б наголосити на наступних:

  • ніхто не може бути свавільно позбавлений життя;
  • обов’язок держави – захищати життя людини!
  • кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань;
  • ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню;
  • ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.

Отож не будьте байдужими, коли при Вас посягають на чиєсь життя чи здоров’я – Ви захищені Конституцією.

Слід зазначити, що поліція, слідчі органи, прокуратура, суди, виконавчі органи – все це апарат примусу держави. А як бачимо з Конституції, обов’язок держави – захищати права людини. На практиці далеко не всі представники державного апарату про це пам’ятають, тому не забувайте їм про це нагадувати!

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!  Затримана особа негайно звільняється, якщо протягом 72 год. із моменту затримання їй не вручено вмотивованого рішення суду про тримання під вартою.

Кожному заарештованому чи затриманому має бути невідкладно повідомлено про мотиви арешту чи затримання, роз’яснено його права та надано можливість з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника.

КОЖЕН МАЄ ПРАВО ВОЛОДІТИ, КОРИСТУВАТИСЯ І РОЗПОРЯДЖАТИСЯ СВОЄЮ ВЛАСНІСТЮ, РЕЗУЛЬТАТАМИ СВОЄЇ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ, ТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (ст. 41 Конституції)

Ви дійсно маєте право володіти, користуватися, і розпоряджатися тим, що належить Вам на праві приватної власності. Це можуть бути як предмети з матеріального світу, так і Ваші винаходи, результати інтелектуальної творчості.

Головне! Право приватної власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права приватної власності. Примусове відчуження об’єктів права приватної власності із наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного та надзвичайного стану.

Проте (з практики) Цивільний кодекс передбачає за яких умов Вас можуть в судовому порядку позбавити права приватної власності.

СЛІД ПАМ’ЯТАТИ, що крім права, власність зобов’язує.

Власник повинен забезпечувати належне збереження та функціонування своєї власності. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну і природні якості землі.

І на закінчення, стосовно власності – конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Різноманітних життєвих питань, які потребують фахової поради, дуже багато. Як правило, вчасна консультація спеціаліста набагато дешевша, ніж вирішення проблем, що виникають згодом. Тому з усіх юридичних питань можна звертатися до адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко і партнери» (+38 0972475755, +38 0676752350, м. Львів, вул. Саксаганського, 12, www.aozkp.com).

Партнер адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко і партнери»

Тарас КОБКО, для Leopolis.news

Останні новини