Як боротися з монополістами | блог Тараса Кобка

08:42 1 Вересня 2017

Як боротися з монополістами | блог Тараса Кобка

Фото: jkg-portal.com.ua

Сьогодні у зв’язку з шаленим ростом комунальних платежів (в порівнянні з доходами простих громадян) дуже важливим є знання правил поведінки та спілкування з представниками комунальних служб.

На перший погляд, що тут думати – отримав квитанцію, заплатив, маєш спокій. В ідеалі – все вірно! Але не завжди як представники надавача послуг, так і споживачі поводять себе коректно щодо іншого учасника правовідносин. Зараз не будемо говорити про недобросовісних споживачів (це на їхній совісті), а поглянемо на поведінку представників монополістів. Спробуємо розглянути деякі моменти (з власного досвіду) спілкування з монополістами у сфері надання комунальних послуг і виокремити практичні поради для застосування.

Ситуація 1  Ви отримали «велику» квитанцію на оплату послуги, де надано інформацію (яку ви не просили!) про середнє споживання – норма, по країні, по регіону, ваше споживання. В цій «плахті» (вибачте за жаргон) дуже легко заблукати, особливо якщо ви ще отримуєте субсидію або пільгу.

Головне! Знайти в квитанції свій початковий і кінцевий показник лічильника і     звірити з дійсним показником (в ідеалі порівняти з квитанцією за минулий місяць). Проста арифметична дія (різниця між початковим і кінцевим показником лічильника помножена на вартість одиниці енергоспоживання) покаже правильність чи хибність платіжного документа, який ви отримали.

ЧОМУ ТАК ВИХОДИТЬ?

 • Споживачі невчасно подають покази лічильника;
 • Надавач послуги фіксує старі покази лічильника або взагалі записує показники «зі стелі» (особливо в кінці календарного року);
 • Споживачем не надано доступ до лічильника для зняття показів.

ЩО РОБИТИ?

 1. Регулярно звіряти покази лічильника з цифрами у квитанції – в разі невідповідності відразу зв’язуватися з представниками організації постачальника і з’ясовувати причини.
 2. Не сплачувати рекомендованих (авансових) платежів для уникнення непорозумінь щодо показників і суми оплати в майбутньому.
 3. Намагатися особисто надавати покази лічильника або давати змогу зняти покази у вашій присутності.

Ситуація 2  Кожен прилад обліку має свій термін дії та час на обслуговування (повірку). За кожною дільницею, де експлуатуються прилади обліку енергоспоживання, закріплений контролер-інспектор. До вас прийшов інспектор (двоє, троє) і повідомив, що ваш прилад обліку потребує повірки і його потрібно зняти.

Важливо знати і пам’ятати!

Про здійснення повірки і зняття приладу обліку енергоспоживання ви повинні бути попереджені завчасно (письмово), і час приходу контролерів повинен бути узгоджений з вами.

Останнє зняття показників приладу обліку і його демонтаж повинен здійснюватися в присутності споживача! Не діда, баби, мами, тата, брата, сестри, дітей, а СПОЖИВАЧА.

Трапляється…При безпосередній відсутності споживача, виявлення пошкодження приладу обліку, фіксування втручання в його роботу і потім, як наслідок – пред’явлення до відшкодування спожитого, але не оплаченого енергоспоживання (за схемами розрахунків, як правило, досить значні СУМИ).

Як діяти, якщо халепа таки трапилася?

Вам пропонують підписати акт, який склали при огляді. Від того підпишете ви його чи ні, багато не залежить. Проте якщо ви не погоджуєтеся з його змістом чи в момент його складання були вчинені порушення, пишете: «З актом не згоден». Перевіривши зміст акту і цифри, фіксуєте, скільки перевіряючих було і скільки підписів стоїть під актом.

ОБОВ’ЯЗКОВО отримуєте свій екземпляр акту.

Такі акти розглядаються комісією на підприємстві надавача послуг, і має бути винесене остаточне рішення по кожному з них. Якщо ви зазначили, що не згодні з актом, вас зобов’язані повідомити про час і місце розгляду його комісією.

Якщо ви хочете захистити свої права, участь в засіданні НЕОБХІДНА! (бажано з фахівцем, що надає правову допомогу).

Ситуація 3. Прилад обліку енергоспоживання перебуває поза межами вашого помешкання (часто господарські приміщення, споруди комерційного призначення). В ситуаціях, коли прилади обліку енергоспоживання перебувають в місцях, доступних не тільки споживачу, може виникати дуже багато непередбачуваних обставин. Пошкодити прилад обліку можуть як представники надавача послуг (навмисно чи не навмисно), так і будь-хто, кому ви не подобаєтеся, чи просто хулігани – а відповідати і пояснювати причини доведеться вам.

Як уникнути таких ситуацій?

Найкраще в непримітному місці встановити камеру спостереження (тепер є вибір і можна знайти недорогі варіанти) з’єднанану з вашим комп’ютером. В сільській місцевості поставити буду і посадити собаку. Можливо, створити таку зовнішню обстановку  з розташуванням певних предметів, яку знаєте лише ви, – і регулярно перевіряти і відслідковувати її збереження.

Але насамперед ви повинні памятати, що задля уникнення непорозумінь з представниками монополістів у сфері надання послуг:

 1. ви повинні мати укладений договір про надання послуг з енергоспоживання;
 2. ваш прилад обліку енергоспоживання повинен бути встановлений представниками надавача послуг;
 3. при встановленні прилад обліку має бути опломбований (у вас має бути акт збереження пломб);
 4. прилад обліку повинен бути справний і проходити регулярну повірку;
 5. ви повинні обмежити доступ до приладу обліку енергоспоживання сторонніх людей і дітей;
 6. особисто знімати і надавати покази приладу обліку в організацію надавача послуг;
 7. відстоювати власні інтереси всіма доступними правовими методами.

Але, важливо пам’ятати, що різноманітних життєвих питань, які потребують фахової поради, дуже багато. Як правило, вчасна консультація спеціаліста набагато дешевша, ніж вирішення проблем, що виникають згодом. Тому з усіх юридичних питань можна звертатися до адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко і партнери» (+38 0972475755, +38 0676752350, м. Львів, вул. Шота Руставелі, 13 офіс 15, www.aozkp.com).

Партнер адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко і партнери» Тарас КОБКО

Останні новини