З’ясовуємо далі, звідки беруться «свої» адвокати | блог Тараса Кобка

15:56 16 Грудня 2016

З’ясовуємо далі, звідки беруться «свої» адвокати | блог Тараса Кобка

Фото: legalquest.ru

Ця публікація є продовженням теми, яку почав висвітлювати мій колега Тарас Кобко тиждень тому. Про що слід пам’ятати, на що можна розраховувати та до чого треба бути готовим при роботі з адвокатом? Про це й поговоримо.

Різниця між адвокатом та представником

В Україні зовсім не обов’язково працювати з адвокатом (за винятком обов’язкової участі адвоката у певних категоріях кримінальних справ). Ви самостійно можете добиватися правди у судах, органах місцевого самоврядування, різноманітних установах. Ви також можете уповноважити іншу особу, яка навіть не має юридичної освіти, на представництво замість Вас, надавши цій особі нотаріально посвідчену довіреність. І це, до речі, досить поширений випадок). А можете укласти договір про надання правової допомоги з адвокатом.

У чому ж різниця?

Адвокат після укладення договору про надання правової допомоги набуває дуже багато обов’язків. У першу чергу, адвокат діє згідно Правил адвокатської етики – і це не просто словосполучення. Адвокат відповідальний за свою роботу. Звісно, робота з адвокатом зовсім не гарантує позитивного для Вас результату, однак якість надання правової допомоги є предметом розгляду дисциплінарної палати Ради адвокатів області у разі скарги. Адвокат, перш ніж отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, повинен пройти нелегкий шлях: здобути вищу юридичну освіту, кілька років працювати на посадах, які б засвідчили стаж юридичної практики, стажування, скласти іспит…  І це ще не все. Адвокат зобов’язаний постійно вдосконалювати свій рівень, постійно відвідувати семінари, – і підтверджувати проходження підвищення кваліфікації відповідними сертифікатами.

А що ж представник? Я жодним чином не хочу знецінити юристів, які з якихось причин не бажають отримувати свідоцтва адвокатів: серед таких юристів є немало висококваліфікованих спеціалістів, які постійно вдосконалюють своє мистецтво. Також для того, щоб працювати юрисконсультами на підпприємствах, цього й не потрібно. Однак загалом, на жаль, картина є сумною. Часто бачимо, як у судах такі «представники» поводяться відверто по-хамськи. Спинити їх часто буває неможливо. Часом сторони судового спору свідомо запрошують таких «артистичних осіб» задля тиску на суд, на іншу сторону, а часом навіть заради розваги (так, навіть такі випадки спостерігаються). Адвокат за такі «вибрики» давно би позбувся свідоцтва, натомість набув би пляму на репутації. Крім того, «представник» не обмежений етичними правилами. Спізнення на засідання, незнання елементарних законодавчих норм, неприпустиме поводження з клієнтом… Звісно, із сумом змушена констатувати, що далеко не всі адвокати належно провадять свою діяльність, серед нашого легіону теж різні люди трапляються, однак, як уже було сказано вище, на такого адвоката є інструменти впливу.

До чого слід бути готовим

  1. Найперше хочу сказати: будьте готові почути від адвоката те, що Ви не хочете чути. Адвокат, який дотримується норм адвокатської етики, завжди зможе повідомити Вам перспективу Вашої справи.

І якщо Закон не на Вашому боці, а адвокат Вам про це каже, – будьте готові цю інформацію прийняти. Звичайно, бажано отримати консультацію також в інших спеціалістів: дві-три думки складуть Вам уявлення про Вашу справу.

  1. Будьте готові оплатити роботу адвоката. Консультація в більшості випадків є оплатною. Сумно, однак часом зустрічаються люди, які знецінюють консультацію, тим більше, якщо дізнаються, що їхня справа є неперспективною. Однак для того, щоб Ви почули саме таку думку юриста, він пройшов нелегкий шлях, у нього за плечима колосальний досвід, численні помилки, іноді дуже болючі. Цінуйте такі відповіді теж, в іншому разі Ви втягнетеся в тривалу судову тяганину, витратите значні кошти і… переконаєтеся, що адвокат насправді слушно Вам радив.

Часом люди безпідставно розчаровані навіть тоді, коли за допомогою адвоката виграють справи, досягаючи найкращого результату для клієнта. На їхню думку, все закінчилося надто швидко, без драми, за два-три засідання. І тоді щиро питають: «І це все? А за що ж ми заплатили?»… Таке теж трапляється.

Іноді, коли спір вирішується шляхом укладення мирової угоди (коли сторони досягають вирішення спору шляхом взаємних поступок, тобто, «і нам, і вам»), люди теж повинні розуміти, що до такого результату теж призводить кваліфікована робота адвоката (або адвокатів). Так от. Ви сплачуєте за компетентність, досвід, тонку, творчу, часом виснажливу роботу людини, для якої Ваші інтереси – понад усе, які є складовими результату у Вашій справі.

  1. Адвокат – не Ваша власність. Адвокат – жива людина. Поважайте це. Якщо Ви уклали договір з адвокатом, це ще не означає, що Ви можете телефонувати йому серед ночі, аби поговорити про свої страхи (звичайно, якщо питання термінове, наприклад, Вас затримали правоохоронці, це цілком нормально, навіть необхідно).

Також уникайте панібратства. Звичайно, це велика спокуса: Ваш адвокат знає про Вас таку інформацію, що іноді рідні про це не здогадуються. Це призводить до бажання скоротити дистанцію між вами. Дуже часто буває (і це чудово!), коли згодом стосунки між Вами та адвокатом переростають у міцну дружбу, однак поки триває справа, пам’ятайте: адвокат – це професіонал, який виконує свою роботу.

  1. Кажіть адвокату правду, тільки правду і нічого крім правди. Від цього залежить половина успіху справи. Адвокат повинен знати правдиві відомості від Вас. Адвокат – як священик, як лікар. Він ніколи Вас не піддасть осуду, не буде Вас виховувати. Подробиці Вашої справи особисто адвокату не потрібні. Ці подробиці – це матеріал, яким адвокат оперує у Ваших же інтересах. І до того ж , обмежений адвокатською таємницею. Тому будьте щирі зі своїм адвокатом.
  2. Не заважайте адвокатові працювати. Радьтеся з Вашим адвокатом, висловлюйте свої міркування, питайте у нього про все, що Вам не зрозуміло або про те, що потребує роз’яснення. Однак не керуйте процесом. Адвокат краще знає, коли варто подати клопотання, у який момент подати заяву, а коли – краще промовчати.
  3. І на останок – довіряйте Вашому адвокату. Якщо Ви вже уклали договір про надання правової допомоги, то це означає, що кредит Вашої довіри Ви вже цьому професіоналу надали. Подумайте про це ще до того, як укладати договір.

Різноманітних життєвих питань, які потребують фахової поради, дуже багато. Як правило, вчасна консультація спеціаліста набагато дешевша, ніж вирішення проблем, що виникають згодом. Тому з усіх юридичних питань можна звертатися до Адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко та партнери» (+38 0972475755, +38 0676752350, м. Львів, вул. Саксаганського, 12).

Керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Жеманова, Кобко та партнери» Наталія ЖЕМАНОВА, для Leopolis.news

Останні новини