Жукровський – про корупцію в юстиції, плани на майбутнє та реформу галузі

21:18 19 Жовтня 2016

Жукровський – про корупцію в юстиції, плани на майбутнє та реформу галузі

18 жовтня у прес-центрі Leopolis відбулася зустріч  «Діалоги без краваток» із начальником Головного територіального управління юстиції у Львівській області Ярославом Жукровським.

Під час традиційної зустрічі із журналістами та громадськими активістами Ярослав Жукровський розповів про роботу управління, впровадження реформ у галузі, корупцію в органах юстиції та плани на майбутнє.

Про перше враження від юстиції

– Півтора роки тому мене призначили спершу виконуючим обов’язки начальника управління юстиції, а згодом – начальником. Призначили в.о., бо ні у міністра, ні в мене не було впевненості, що я впораюсь. Я ніколи до цього не працював у органах юстиції і органи юстиції у перші місяці – це була наче Африка. Африка у прямому розумінні і своєрідний тераріум.

Перші речі, які мене вразили, і з чого почалась моя робота, як державного службовця – це турнікети, дивани, радянські трибуни. Я це все швидко повикидав і почав думати у чому проблема цієї юстиції та моїх попередників. Я не збираюсь оцінювати роботу своїх попередників, але у квітні минулого року мені видалось, що основною проблемою органів юстиції була закритість до людей. Тож кілька днів я думав, як можна меседжево окреслити свій основний напрям роботи на посаді і розробив лого «Юстиція відкрита для людей». Пройшов рік і це лого використовується усією Україною. Я дуже радий, що юстиція усієї країни зрозуміла те, що я побачив, коли мене було призначено.

Про те, чим юстиція живе зараз

– Юстиція у Львівській області зараз є зовсім іншою, ніж та, що була колись. Чому? По-перше, мені вдалося зробити суттєве кадрове переформатування у області. Багато одіозних чиновників були звільнені, зокрема за невідповідність займаній посаді. Крім того, було проведено конкурси на вакантні посади. У органах юстиції за останні півтора роки з’явилося 150 осіб абсолютно нових людей, які раніше ніколи не були державними службовцями. Це близько 20%. Вважаю це одним із основних досягнень – оновлення юстиції. Вона стала ефективною завдяки людям, які ніколи не працювали у цій системі.

Ми живемо у період реформ. Цього року ми віддали повноваження у сфері державної реєстрації, за нами залишись тільки контрольні функції. З жовтня увійшов у дію закон, який передбачає запровадження інституту приватного виконавця у країні.

Асоціюю себе із командою міністра Петренка і вважаю, що ця команда є однією із найпрогресивніших у частині впровадження реформ, які стосуються спрощення процедур, реальної децентралізації, усунення бюрократичних перепон, які існували раніше.

zhukrovskyj2

Про заяву на звільнення

– Коли в нашій країні змінився уряд, я подзвонив Петренкові і сказав, що підтримую його і, якщо його не буде у новому уряді, я також готовий піти. Тобто я не тримаюсь на посаді і вона не є для мене самоціллю. Мені комфортно працювати із міністром Петренком і я усвідомлюю, що із іншим міністром, який мене розумів би, мені буде дуже важко. Я нікого не хочу мучити. Тобто піде міністр Петренко, я також готовий піти.

Раніше я заснував консалтингове бюро і у майбутньому бачу себе у приватній юридичній практиці, бо це більше поле свободи, більше можливостей заробляти. Півтора роки займатися волонтерством – це дійсно камікадзе. Відповідно я не зможу надто довго бути державним службовцем у ситуації, коли держава належно не оплачує роботу держслужбовців.

Однак наразі я не збираюсь іти, я ще не все зробив. Маю ще багато осіб, які займаються дурницями. Я ще їх по звільняю. Маю плани по об’єднанню кількох структурних підрозділів, є пілотні проекти, які треба завершити. А потім сніги зійдуть, прийде весна і буде видно.

Про скарги на працівників юстиції

– Якщо наші люди думають, що буде інший президент і все у нашій країні буде прекрасно, то вони глибоко помиляються. Бо структуру, у якій є тисячу осіб, яка завжди працювала за одною ментальність, підходами,  схемами, переорієнтувати дуже складно. Але кількість скарг – це не показник того, що структура працює погано, а показник того, що люди вірять керівникові, вірять, що, прийшовши до нього, вони вирішать свою проблему.

Більшість скарг не стосуються безпосередньо ситуації у виконавчій службі чи інших структурних підрозділах, а є більше консультаціями. До прикладу, людина приходить порадитись, як краще вирішити питання по спадкуванню, як приватизувати земельну ділянку тощо,  тобто за первинною правовою допомогою.

zhukrovskyj8

Про «виправні роботи» для начальників відділів

– Коли ті чи інші начальники, на них є багато скарг, я відправляю їх на виправні роботи, як я це називаю. Наприклад, на начальника Личаківського відділу було в тиждень десять скарг, тому його на два тижні відправили у Самбір: подихати свіжим повітрям, подивитися виконавчі провадження, проінформувати мене про стан справ. Два тижні людина працює у Самборі, щоденно інформує мене про те, що зробив по виконавчих провадженнях і потім повертається на попереднє місце роботи. Після цього скарг є набагато менше.

Про корупцію в органах юстиції

– У системі виконавчої служби дуже багато одіозних осіб уже не працюють, зокрема завдяки моїй допомозі.

Очевидно зловживання у системі юстиції є досі. Наприклад, коли я прийшов, для мене дивиною було те, що на кожен піврічний звіт керівники виконавчих служб скидались по 500 доларів, щоб везти у Київ. Я це зупинив, сказав, що потреби у цьому немає.

Якщо є якісь спроби займатися дурницями, це легко побачити. Людину викликають і, якщо немає фактів, щоб передати у правоохоронні органи, її просто звільняють. Ніхто ні з ким не панькається. Якщо у мене є інформація про зловживання, по цих фактах я комуні кую із правоохоронними органами.

Про збільшення кількості реєстраційних служб

– У Львівській області було 25 точок, куди можна було звернутися, щоб зареєструвати майно чи бізнес. Зараз таких точок є 500. Це ЦНАПи, нотаріуси, «Укрпошта», БТІ. Оцим збільшенням кількості об’єктів вдалося ліквідувати черги і, на мою думку, ліквідувати корупцію.

Є певні зловживання під час державної реєстрації, але є і система, яка допомагає їм протидіяти. Йдеться про спеціальні комісії при міністерстві та обласному управлінні. У відсотковому відношенні маємо десь до 5% недобросовісних реєстраторів. Однак це недопрацювання до кінця року, думаю, буде усунено шляхом внесення змін до закону.

Про показове спалювання конфіскованих сигарет

– Мені часто дорікають за спалення сигарет, адже вважають, що їх доцільніше відправити на фронт. Але не можна відправляти військовим продукцію, яка не має медичних висновків. Крім того законодавство не передбачає передачі на фронт конфіскованих сигарет.

Тож я у присутності камер планую надалі робити ці спалення. У жовтні  ми плануємо спалити 10 тисяч пачок сигарет, а також вилити в землю конфіскований алкоголь.

Леся БУРБАНLeopolis.news

Останні новини