Зміни до програми мікропроектів: популізм чи свідомий саботаж

11:34 4 Жовтня 2018

Зміни до програми мікропроектів: популізм чи свідомий саботаж

На сайті Львівської обласної ради з’явився проект рішення «Про інформацію щодо особливостей реалізації проектів місцевого розвитку (мікропроектів) за 2016 – 2018 роки». Цей документ своєю контроверсійністю вже збурив активістів багатьох громад області.

Ініціаторами проекту виступили депутати фракції ВО «Свобода» Михайло Ковалів та Андрій Тягнибок. Документ передбачає заслуховування інформації про виконання конкурсу, а також внесення змін до Програми проведення обласного конкурсу проектів місцевого розвитку. У преамбулі проекту рішення його ініціатори посилаються на «звернення територіальних громад області щодо вжиття заходів для забезпечення об’єктивного оцінювання проектів місцевого розвитку». Хоча, як нам розповіли в апараті обласної ради, жодних таких звернень до обласної ради не надходило. Було за останніх кілька років лише дві скарги, які розглянула конкурсна комісія. Ба більше, усі тисячі учасників конкурсу постійно відзначають об’єктивність під час відбору проектів.

Запропоновані «свободівцями» зміни полягають у тому, щоб 2019 року в обласному бюджеті Львівської області з’явилася стаття видатків «Субвенція з обласного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів місцевого розвитку територіальних громад». Для ефективного розподілу фінансування ініціатори рішення пропонують розробити формулу розподілу коштів місцевим бюджетам згідно з цією субвенцією. Хоча дивно, чому депутати самі не запропонують свій варіант такої формули, а перекладають це на голову обласної державної адміністрації Олега Синютку.

Leopolis.news запитав в ініціаторів проекту рішення, навіщо змінювати принцип розподілу коштів, який успішно працює вже впродовж кількох років, і чи не бояться вони, що проекти, які не контролюватиме область, реалізовуватимуть неякісно.

Андрій Тягнибок зазначив, що нині кошти розподіляють непропорційно: до прикладу, Сколівський район, який представляє депутат, отримує фінансування за цією програмою «за залишковим принципом».

«Хочеться, щоб на місцях самі вирішували, як розподіляти кошти, адже там краще знають, куди потрібно направляти кошти. А отже, проекти будуть швидше реалізовані», – сказав депутат.

Він додав, що якість контролю за виконанням проектів не погіршиться, якщо їх фінансуватимуть із місцевих бюджетів, адже місцеві ради обиратимуть для реалізації пріоритетні роботи.

Михайло Ковалів пояснив, що, як і його колега, вважає, що місцеві ради краще знають, куди спрямовувати кошти.

«На мою думку, місцева рада краще здатна оцінити, яку проблему треба вирішити на території. Скажімо, я як депутат обласної ради не знаю, чи потребує чогось Жидачівський район, бо представляю Самбірщину», – сказав депутат.

Коментуючи те, що програма мікропроектів якраз передбачає фінансування тих першочергових заходів, які пропонують місцеві ради та громадські організації, а сама програма є однією з найефективніших в області, тому, ймовірно, недоцільно змінювати нинішні принципи фінансування, Михайло Ковалів сказав: «Якщо я писав зміни, то вони доцільні».

Водночас голова комісії з питань бюджету Львівської обласної ради Олег Домчак вважає, що ініціатива депутатів від «Свободи» є не зовсім логічною та обдуманою.

«У нас є чітко прописані правила конкурсу, які дають можливість брати участь усім охочим органам місцевого самоврядування, ініціативним групам та громадським організаціям. Маємо абсолютно чіткі правила, де є прописане співфінансування. Переможців конкурсу визначають експерти – це люди, які мають досвід і написання, і виставлення оцінок навіть у міжнародних конкурсах. На мою думку, кожен місцевий бюджет може створити таку саму програму, але за свої кошти. Тому ми будемо відстоювати, щоб програма мікропроектів у теперішньому вигляді працювала якнайдовше», – сказав Олег Домчак.

Він додав, що бюджетна комісія ініціюватиме збільшення обсягу фінансування Програми проведення обласного конкурсу проектів місцевого розвитку на 2019 рік, щоб участь у ній могли брати за рахунок свого спецфонду також комунальні підприємства, які перетворюються на некомерційні.

З проханням прокоментувати цей проект рішення ми звернулися і до експерта з питань місцевого самоврядування, колишнього керуючого справами Львівської обласної ради Андрія Болкуна.

«Для чого змінювати те, що й так ефективно працює?! На жаль, досить багато проектів рішень депутати виносять заради якогось власного піару. Чому такого проекту рішення «свободівці» не винесли, коли мали більшість в обласній раді? Тоді заледве було кілька десятків проектів на кілька мільйонів. Окрім того, чому обласними коштами мають розпоряджатися райони? Нехай громади спочатку зароблять відповідні ресурси і самі потім вирішують, на що їм витрачати гроші. До речі, подібна програма мікропроектів працює в Пустомитівському районі. Честь і хвала районній раді, яка їх реалізовує і без підказки обласних депутатів. Неможливо зробити так, щоб усі території отримували однакові суми. Навіть на районному рівні будуть дискусії, чому одна сільська рада отримала більше, а інша менше. Для цього й існує конкурс, щоб у ньому перемагали найкращі й найініціативніші. Має бути здорова конкуренція ідей, а не лише голий популізм та піар», – підкреслив Андрій Болкун.

Він також зазначив, що проект Державного бюджету на 2019 рік уже подано до Верховної Ради, тому п. 4.2 згаданого проекту рішення, яким Львівській облдержадміністрації доручено «звернутися до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо передбачення у 2019 році трансферту з державного бюджету обласному бюджетові на реалізацію проектів місцевого розвитку у Львівській області за рахунок коштів субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, Державного фонду регіонального розвитку та Програми підтримки секторальної політики – Підтримки регіональної політики України», є лише гарним набором слів. Цю ідею в нинішніх економічно-політичних умовах неможливо реалізувати.

Леся БУРБАН, Leopolis.news

Реклама

Стрічка новин