Зрада в сім’ї президента?

09:07 9 Травня 2017

Зрада в сім’ї президента?

Фото: соцмережі

Фотографія сина Порошенка у футболці з написом «Russia» стала одним з найбільших ударів по політичному іміджу президента. Мабуть ніколи в історії діти ще не підставляли так своїх впливових татусів, як це зробив син українського президента.

Діти президентів та глав держав доволі часто підставляють своїх високопосадових татусів то дорогим годинником чи елітним ґаджетом, то модним одягом та аксесуарам, то відвідуванням дорогого ресторану. Так, наприклад, син Ющенка одразу після народної ейфорії на Майдані вразив українців ресторанним замовленням пляшки шампанського за 5 тисяч гривень.

У пресу раз за разом потрапляли скандальні фото дітей та дружин навіть європейських політиків у непристойно дорогому вигляді. Однак це було лише наочним підтвердженням того, про що й так всі знали: «золота молодь» має великі нелегальні батьківські гроші.

Зрештою, в Україні працівники елітних ресторанів, казино та готелів вже давно звично обслуговують на кілька десятків тисяч доларів за вечір вітчизняних політиків, які на публіці демонструють свою пролетарську скромність та зробили політичний капітал на «близькості до народу». Всі давно знають, що еліта відірвана від простих громадян і живе за їхній рахунок немов у Елізіумі, у той час як мільйони українців ледве зводять кінці з кінцями. Чергову купівлю дружиною президента Мариною Порошенко сумочки за півмільйона гривень не обговорювали й тиждень – зажерливістю влади у злиденній країні вже нікого не здивуєш.

Однак те, що нещодавно вчинив син президента Порошенка Михайло, побило всі рекорди мажорних скандалів. Мабуть ніколи в історії діти ще не підставляли так своїх впливових татусів, як це зробив син Порошенка. На одному з фото Михайло Порошенко, який навчається в Англії і займається танцями (зокрема, хіп-хопом) позує з товаришами у футболці з написом «Russia», попри те, що в Україні Росія визнана державою-агресором, яка анексувала Крим і окупувала частину Донбасу. Такі футболки спортивна компанія Bosco випускала спеціально для збірної Росії на Зимовій олімпіаді в Сочі.

Українці вже готові були не звертати уваги, на те, що діти президента найбіднішої країни Європи навчаються у «Конкорд коледж» – міжнародному навчальному пансіоні в графстві Шропшайр, який спеціалізується на підготовці іноземних студентів до вступу в університети Великобританії. І навіть на те, що навчання тут коштує близько 1 мільйон 300 тисяч гривень на рік.

Але цей вчинок малолітнього мажора, без сумнівів, став одним з найбільших ударів по репутації та рейтингу Порошенка. Це гірше, аніж Липецька фабрика в РФ. Вдуматися тільки: син президента країни, яка воює з Росією, фотографується з друзями у футболці з написом «Russia»! Коли тисячі співвітчизників загинули на війні, мільйони українців окуповані, цей мажор, мало чи не призовного віку, фотографується з символікою ворога. Між іншим, ніхто з найбільш популярних вітчизняних «зрадників» не вчинив нічого більш блюзнірського.

Скандальна Лоліта Мілявська, яку не пустили до України, всього-на-всього відвідала Крим. Ані Лорак, яку травлять як чи не найбільшу запроданку, лише заспівала на російській птахофабриці, але ніхто з них не одягав російської символіки. У будь-якій європейській країні цей інцидент би призвів до відставки, а то й до революції. Якби подібний вчинок стався з сином японського прем’єр-міністра – батько мабуть би вчинив харакірі. В Україні ж цей інцидент, від якого щоправда Порошенко не відмиється, навіть не сколихне пресу.

Хоча одна-єдина футболка здатна спровокувати не лише внутрішньополітичні, але й геополітичні збурення на континенті. Адже як мають реагувати на таку кричущу ситуацію міжнародні партнери України з ЄС та США, які нещодавно заклали в бюджеті для України півмільярда доларів для зміцнення нашої обороноздатності? Як Порошенко зможе пояснити Трампові та Меркель необхідність продовження санкцій проти Росії, якщо його синок носить футболку з написом «Russia»? Хоча, можливо, на Заході добре знають як живуть діти та сім’ї українських політиків та олігархів, знають про їхні проросійські зв’язки, тому не бачать підстав витрачати свої гроші та нести втрати від санкцій заради примарної російсько-української війни, яка навіть не хвилює українське керівництво.

Зрештою, а що відчуває Путін і як зловтішається російська преса та пропаганда, коли інформація про футболку Порошенка поширилася по всьому світу? Сильнішого удару нижче пояса в холодній війні важко уявити, тим більше від рідного сина.

Задля збереження обличчя перед нацією Порошенко мав би зважитися на радикальні кроки, аж до повернення сина з Англії та застосування жорстких методів виховання, аж до відправки його в якийсь військовий коледж. Лише так можна хоч якось виправдатися перед людьми та родичами загиблих в російсько-українській війні співвітчизниками.

А на питання, як таке взагалі могло статися і як син президента міг вдягнути таку футболку може бути дві логічні відповіді. Перша: ми бачимо типовий для дітей наших олігархів приклад нерозумного мажора, який цікавиться лише підлітковими витівками і не думає про наслідки своїх дій. Це також і питання до батька, який виховав такого сина. Що ж буде з країною під таким керівництвом?

Однак другий можливий варіант відповіді гірший та реалістичніший. Навряд чи президентський випускник англійського коледжу має обмежений інтелект. Більшість, на перший погляд, дурних вчинків насправді мають об’єктивні причини і є результатом суспільного статусу та певного типу поглядів на світ, з точки зору яких вони можуть видаватися логічними. Для юного президентського мажора з британського коледжу немає нічого крамольного сфотографуватися з друзями у модній футболці, якщо ти особисто з Росією не воюєш. Хтось десь там далеко у Східній Європі воює з Росією, а хтось з Америкою, а чиїсь діди воювали з німцями. І що після цього не користуватися iPhone, не їздити на Мерседесах, і не дружити з російськими друзями? Ми ж не ображаємося на США за те, що вони бомбили Ірак чи Афганістан? Яке нам діло до затурканих фелахів на Близькому Сході чи у Східній Європі? Яке відношення має робота твого батька в іншій країні, становище його підлеглих чи конфлікти з конкурентними компаніями до твоїх особистих фото з компанією елітних друзів?

Сьогодні сотні президентських політтехнологів намагаються зам’яти вбивчий інцидент і маніпулюють громадською думкою, намагаючись переконати людей, нібито син Порошенка брав участь у танці, і йому випав такий костюм негативного персонажа в російській футболці. Звісно, задля порятунку обличчя можна буде вигадати що завгодно і навіть нашвидкуруч змонтувати якийсь відеоролик. Однак виправдання цьому вчинку, окрім як зневажливого ставлення до своєї країни не може бути. І для пересічних українців цей мав би стати пам’яткою для голосування на найближчих виборах.

Валерій МАЙДАНЮК, політолог, для Leopolis.news

Останні новини