25.04.2025

Не пропустіть важливе!

Отримуйте ексклюзивні новини та аналітику на email.

    Фахівці роз’яснили, чи може військовий ЗСУ бути ФОПом

    Фото: ілюстративне

    З початком повномасштабного вторгнення росії, до лав ЗСУ була мобілізована велика кількість громадян. Серед них багато підприємців (ФОП). Деякі військовослужбовці продовжили займатись підприємницькою діяльністю.

    Фахівці Українського ветеранського фонду на офіційній сторінці у Facebook дали роз’яснення, чи можуть військовослужбовці або ветерани займатися власною справою під час військової служби.

    Так, спеціалісти наголосили, що у ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», який мав би регулювати це питання, немає прямої заборони вести підприємницьку діяльність військовослужбовцям.

    При цьому, якщо військові не займаються підприємництвом у період мобілізації, то таким ФОП не нараховують податки та збори. Це врегульовано п. 25 підрозділом 10 р. ХХ Податкового кодексу України. Звільнення стосується всіх ФОП й осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, і діє весь період їх військової служби та не залежить від наявності найманих працівників, форми оподаткування, а також групи й ставки єдиного податку

    Однак це стосується не всіх. Заборонено займатись сумісною діяльністю, незалежно від того, чи вони були призвані, чи підписали контракт, військовим, які є посадовими особами ЗСУ або іншого військового формування.

    Військові посадові особи — це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов’язків згідно із законодавством.

    Отже, підприємницька діяльність:

    • заборонена для військових посад ЗСУ, наприклад, командиру роти чи його заступникам; 
    • дозволена для всіх, хто не є військовими посадовими особами ЗСУ.

    Отже, мобілізовані ФОП можуть у вільний від служби час займатися підприємницькою діяльність, якщо не є військовими посадовими особами.

    Важливо: переліку таких посад у законі не наводиться, що потенційно може привести до зловживання контролюючими органами.

    Підготувала Ольга Балух, Leopolis.news

    Читайте нас на Телеграм каналі https://t.me/leopolisnews

    Не пропустіть важливе!

    Отримуйте ексклюзивні новини та аналітику на email.

      Слідкуй за нами:

      Попередня публікація
      «Дякую» замість «спасібо»: в Україні дерусіфікують мову жестів
      Наступна публікація
      ДТП з пасажирським автобусом на Львівщині: перед судом постане 19-річний киянин