17.04.2025

Не пропустіть важливе!

Отримуйте ексклюзивні новини та аналітику на email.

    Хай живе Самостійна Україна! | Блог Ростислава Новоженця

    Сьогодні, 22 січня, для нас українців – найбільше національне свято, а саме: День Самостійності.

    Витоки цього свята беруть початок від 22 січня 1918 року, коли Центральна Рада Української Народної Республіка своїм ІV Універсалом проголосила державну самостійність України. Після багатьох років неволі з часу ліквідації Запорозької Січі (1775) самостійна УНР стала першим державним утворенням українців у новітні часи. Тому й вага цієї події неоціненна. Всі наступні події державотворення були вторинними, хоч і важливими – кожна по своєму. Але без проголошення самостійності у 1918 році, що стало своєрідним детонатором, вибух державного будівництва на етнічних українських землях був би просто немислимим.

    Під безпосереднім впливом проголошення самостійності УНР були проголошені самостійні: Кубанська Народна Республіка (КНР, 16.02.1918) й Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР, 19.10.1918). У другій половині лютого 1918 року КНР прилучилась на федеративних засадах до УНР. А 22 січня 1919 року ЗУНР обєдналась (злучилась) з УНР – звідси й свято Дня злуки або Соборності.

    В подальшій українській історії саме подія проголошення самостійності УНР (22.01.1918) стала дороговказом для проголошення державної самостійності Карпатської України (15.03.1939), відновлення Української Держави (30.06.1941) й проголошення Незалежності України (24.08.1991).

    Але не слід ототожнювати самостійність і незалежність, це таки різні речі. За визначенням Миколи Міхновського, автора праці Самостійна Україна (1900, Харків): Державна самостійність єсть головна умова існування нації, а державна незалежність єсть національним ідеалом в сфері міжнародних відносин. І якщо сьогодні в Україні ми маємо незалежну державу (відносно незалежна зовнішня політика), то самостійна держава (де панують українці) наразі залишається нашою мрією. 

    За М.Міхновським: Ми виголошуємо, що ми візьмемо силою те, що нам належить по праву, але віднято в нас теж силою. Наша нація довго нездужала, але нині вже стає до боротьби. … Ми не хочемо довше зносити панування чужинців, не хочемо більше зневаги на своїй землі. … Ми сильні нашою любов’ю до України! … Усіх, хто на цілій Україні не за нас, той проти нас. Україна для українців, і доки хоч один ворог-чужинець лишиться на нашій території, ми не маємо права покласти оружжя. … Вперед! Бо нам ні кого надіятись і нічого озиратись назад!”.

    ФОТО: Мапа Соборна Україна (кордони УНР станом на 22.01.1919), БФ Україна-Русь (2014).

    До теми:

    https://leopolis.news/post/57070/chy-e-ukrana-samostiynoyu-derjavoyu—-blog-rostyslava-novojencya

    Читайте нас на Телеграм каналі https://t.me/leopolisnews

    Не пропустіть важливе!

    Отримуйте ексклюзивні новини та аналітику на email.

      Слідкуй за нами:

      Попередня публікація
      В Університетській лікарні ЛНМУ розпочало роботу відділення пластичної хірургії
      Наступна публікація
      На Покровському напрямку сьогодні окупанти уже 44 рази атакували