24.04.2025

Не пропустіть важливе!

Отримуйте ексклюзивні новини та аналітику на email.

    На Львівщині закликали батьків більше комунікувати з дітьми, щоб запобігти втягненню їх у протиправну діяльність

    Сьогодні, 16 квітня, під час брифінгу у Львівській обласній державній адміністрації обговорили нові загрози для дітей у час війни, зокрема – ризики втягнення підлітків у протиправну діяльність через соціальні мережі та месенджери.

    Заступник голови Львівської ОДА Іван Собко звернув увагу на необхідність підвищення батьківської відповідальності, посилення комунікації з дітьми та моніторинг їхньої онлайн-активності, аби запобігти трагічним наслідкам, інформує пресслужба ЛОВА.

    «Сьогодні ми говоримо про надзвичайно важливу тему, яка стосується кожної родини. В умовах війни наші діти стикаються з новими небезпеками – зокрема, з боку ворожих спецслужб, які цілеспрямовано намагаються втягнути їх у злочинну діяльність. Це стосується не лише дітей, позбавлених батьківського піклування чи дітей-сиріт – це виклик для всіх батьків. 

    Закликаю громади, служби у справах дітей, РДА, поліцію та, найголовніше, кожного батька і маму – приділяйте більше уваги своїй дитині. Уважно дивіться, в яких групах, Telegram-каналах чи Facebook-чатах вона перебуває, з ким спілкується у месенджерах. Ворог працює підступно: входить у довіру, а потім втягує дітей у злочинну діяльність. Уже були випадки, коли дітей схиляли до диверсій, псування майна об’єктів інфраструктури. Ми повинні реагувати на такі виклики разом.

    Несформована психіка дитини вразлива і довірлива – цим і користуються зловмисники. Саме тому так важливо знати, чим дитина займається поза школою та гуртками, хто її оточує, яке дозвілля обирає. 

    На рівні громад мають працювати міжвідомчі команди: соціальні працівники, освітяни, правоохоронці. Поліція має швидко реагувати на сигнали, служби у справах дітей – моніторити ситуацію в родинах ризику, а батьки – бути поруч і чути свою дитину.

    Не легковажте, не залишайте поза увагою дивну поведінку, підозрілі контакти чи нові «захоплення». 

    Дякую всім службам і правоохоронцям, які вже сьогодні працюють на випередження і захищають наших дітей», – наголосив Іван Собко.

    Спікери наголосили на важливості посилення превентивної роботи з родинами, регулярних профілактичних рейдів і тісної співпраці між освітніми, соціальними та правоохоронними структурами. 

    «Станом на сьогодні в області маємо 2018 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах – це діти, що перебувають в групі ризику. З них 890 виховуються в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків. Під час рейдів спільно з соціальними службами та поліцією обстежили умови життя цих дітей – у 45 випадках батьків притягнули до відповідальності. На жаль, у деяких ситуаціях доводилося вилучати дітей: 6 влаштували у притулки, 2 – в заклади охорони здоров’я, ще 20 дітей згодом повернули у родини після усунення ризиків.

    Бездоглядність породжує вразливість, а це – пряма дорога до того, щоб дитина стала легкою здобиччю для злочинних угруповань. Саме в моменти відсутності уваги з боку дорослих, у стані емоційної чи соціальної ізоляції працює не система, а протилежна сила.

    Закликаю голів територіальних громад звертати особливу увагу на ті населені пункти, де є ізольованість, де відсутній доступ до позашкільної освіти та гурткової діяльності. Навіть невеликий ризик – це сигнал для дії. Ми повинні працювати не лише з наслідками, а передусім – превентивно», – зазначив начальник служби у справах дітей Львівської ОДА Володимир Лис.

    Він також пояснив, з якою метою проводять обстеження сімей, що опинились у складних життєвих обставинах.

    «Рейди – це не покарання, а інструмент турботи. Ми відвідуємо сім’ї, де є ризики, аби вчасно виявити проблему та спільно знайти шлях виходу. Якщо дитина опиняється в складній життєвій ситуації, ситуація не залишається поза увагою – створюється індивідуальний план виходу з кризи. Його формує комісія у справах дітей за участі освітян, соціальних працівників, представників комунальних служб і, за потреби, благодійників.

    План розрахований на рік. Якщо сім’я виконує умови – дитина знімається з обліку. Якщо ж ні – ініціюємо позбавлення батьківських прав. На цей час дитина може бути тимчасово влаштована у притулок, патронатну родину або реабілітаційний центр. І водночас ми продовжуємо працювати з родиною, бо головна мета – не покарати, а відновити здорове середовище для дитини», – наголосив Володимир Лис.

    Начальниця відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУ національної поліції у Львівській області Ольга Ковальчук повідомила про зростання випадків правопорушень серед дітей.

    За її словами лише за перший квартал 2025 року працівники поліції склали понад 170 адміністративних протоколів за неналежне виконання батьківських обов’язків. На профілактичних обліках перебуває 118 дітей, які вже вчинили адміністративні або кримінальні правопорушення.

    «З початку року ми спільно зі службами у справах дітей провели понад 1100 рейдів, під час яких перевірили 1247 сімей. Водночас, у школах і ВНЗ посилили профілактичну роботу: ми інформуємо дітей про небезпеку вербування спецслужбами рф та наголошуємо на відповідальності за дії, до яких можуть підштовхнути ворожі боти. Відомі випадки, коли неповнолітні виконували завдання ворога – як-от нещодавня трагедія у Франківську.

    Закликаємо батьків бути уважними до змін у поведінці дитини. Якщо вона стала замкненою, проводить багато часу онлайн, має несподівані фінансові ресурси – це може бути тривожним сигналом. У таких випадках не зволікайте й звертайтесь до поліції – краще запобігти, ніж боротися з наслідками», – підсумувала Ольга Ковальчук.

     

    Leopolis.news 

    Читайте нас на Телеграм каналі https://t.me/leopolisnews

    Не пропустіть важливе!

    Отримуйте ексклюзивні новини та аналітику на email.

      Слідкуй за нами:

      Попередня публікація
      У Перемишлянах зафіксували випадок сказу
      Наступна публікація
      Молоді шпажистки зі Львівщини стали чемпіонками світу