logo
16/04
15/04
12/04
2 ...

До других роковин вторгнення рф у Львівській опері презентують нову виставку скульптур та театралізоване музичне дійство

22-02-2024 19:29160

До других роковин вторгнення рф у Львівській опері презентують нову виставку скульптур та театралізоване музичне дійство
Фото: karpatium.com.ua

У суботу, 24 лютого, у Львівській національній опері відкриють виставку скульптур «Крихкість життя» сучасного українського митця Ігоря Гречаника та покажуть театралізоване музичне дійство «Псальми війни» Євгена Станковича.

Про це інформує пресслужба театру.

Роботи, представлені на виставці, належать до серії, що створювалась після початку російсько-української війни в 2014 році, а найактуальніші – напередодні та з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну. Унікальна експозиція, за словами її автора, відомого сучасного українського митця Ігоря Гречаника, – про драму життя людини та його швидкоплинність. Про те, який обмежений час відводиться людині на життя, на пізнання світу та самого себе. Вся ця драма відбувається на фоні трагедії страшної війни, посилюючи найболючіші аспекти. Гречаник додає, «війна проходить крізь всю історію України – війна за самостійність, самодостатність, незалежність. Війна червоною кривавою ниткою пронизує тло нашого життя, крізь ту вишивану дорогу українського народу, – то приховано, на рівні підсвідомості, поринаючи в коріння, в чорноземи, то виринаючи на поверхню кривавим струменем, як зараз, проходячи по долях мільйонів українців».

На виставці будуть представлені прозорі дротяні скульптури, в яких взаємодіють форма та вільний простір, світло та лінія, тінь та рефлекси. Скульптор зазначає, «будь-яка скульптура, об’єкт – це форма, що окреслюється світлом, своєрідний образ світла. В прозорих дротяних скульптурах ми можемо побачити, як цей образ світла розкладається на різні елементи, атоми відчуття, сенси, демонструючи глядачеві всю складність взаємозв'язків оточуючого простору і ефемерність матеріального. В прозорих проривах скульптурної маси та обʼєму, відсутність цього об’єму надає простір для прояву нематеріальної складової. Світло не просто вихоплює і окреслює певний об’єкт, обриси скульптури, але допомагає проявити енергетичну ауру скульптури». Офіційне відкриття виставки відбудеться 24 лютого о 16:30 у фоє театру. Вона триватиме до 24 березня.

Композиція «Псальми війни» на музику Євгена Станковича та лібрето Василя Вовкуна для хору та оркестру – це спроба максимально наблизитись до реальних подій, які ми переживаємо сьогодні, під час небаченої, жорстокої та цинічної рашистської війни в Україні. Це перший монументальний музичний твір на тему війни, яку росія розпочала проти України. Премʼєра на сцені Львівської національної опери відбулась восени минулого року у театралізованій постановці та сценографії Василя Вовкуна. Доповнювала візуальні враження медіапроєкція Олега Кіндратіва.

У театрі зазначають, цей твір покликаний об'єднати нас у боротьбі проти спільного ворога та вшанувати пам'ять загиблих героїв і цинічно вбитих жертв. «Псальми війни» продовжують особливу лінію у творчості легендарного сучасного композитора Євгена Станковича, що втілює в музиці пам'ятні історичні моменти в житті нашої країни. Його вокально симфонічні твори «Бабин Яр» для тенора, баса, хору та оркестру на слова Дмитра Павличка, «Панахида за померлими з голоду», для солістів, двох мішаних хорів, читця та симфонічного оркестру закарбували в мистецтві найтрагічніші сторінки нашої історії. «Псальми війни» посідають серед них особливе місце, адже вони буквально «наживо» фіксують наше сьогодення. «Для мене було важливим закарбувати це у музиці для сучасників, а також для майбутніх поколінь, щоб ніхто не забув тих жахів, які щоденно коять росіяни на нашій землі”, – розкриває замисел твору композитор.

На сцені театру «Псальми війни» прозвучать у виконанні хору та оркестру Львівської національної опери під батутою головного диригента-музичного керівника Івана Чередніченка. Про індивідуальне відчуття музичного матеріалу він зазначає наступне: «Мені як диригенту в цьому пласті, в цій багатошаровості партитури хотілося би зрозуміти і відчути композиторський задум, і максимально точно передати його мистецьке бачення цієї страшної війни». Про те, чому глядач має пережити наново важкі емоції та спогади, маестро розмірковує наступним чином: «Ми мусимо продовжувати робити все для фронту, для перемоги. Тому  емоційне переживання цієї історії наново дасть змогу людям, які будуть присутні у залі, ще раз нагадати собі, що треба зробити для перемоги ще більше. Цей твір покликаний стати мистецьким нагадуванням, що ми живемо у війні, і всі наші дії мають бути спрямовані саме на перемогу».

Театралізовану складову дійства і його головних героїв – українців у війні, –  втілюватиме на сцені хор Львівської національної опери. Для хормейстера-постановника Вадима Яценка досвід роботи з цим матеріалом був вкрай важким: «Цей твір є закликом до боротьби, музичним документом страшного воєнного часу, який зараз переживає Україна. Цей вечір буде наповнений великою кількістю емоцій. Він точно не залишить жодного байдужим після того, що він побачить на сцені. Цей твір може стати холодним душем для тих, хто, можливо, змирився з цією війною. З нею не можна миритися. В ній можна лише спільно перемагати».

Leopolis.news