logo
21/07
20/07
19/07
18/07
2 ...

Зеленський розкритикував Китай за допомогу Росії у зриві Саміту миру

02-06-2024 14:00346

Зеленський розкритикував Китай за допомогу Росії у зриві Саміту миру
Фото: Офіс президента

Президент України Володимир Зеленський розкритикував Китай за допомогу Росії у зриві Саміту миру, який має відбутися цього місяця у Швейцарії.

 

"Росія, використовуючи китайський вплив на регіон, використовуючи китайських дипломатів, робить все, щоб зірвати Саміт миру", - заявив Зеленський у неділю, 2 травня, під час прес-конференції після виступу на Діалозі Шангрі-Ла в Сінгапурі.

"Ми не очікуємо військової підтримки від Китаю. Ми ніколи не просили їх про це... Але ми не очікуємо, що Китай надаватиме оборонну підтримку Росії. Це те, що ми обговорювали телефоном із китайським лідером. Він пообіцяв мені, що Китай буде залишатися осторонь, не буде підтримувати Росію зброєю. Сьогодні є розвіддані, що якимось чином деякі речі потрапляють на російські ринки через Китай ... елементи російської зброї надходять з Китаю", - сказав президент України.

Зеленський також звинуватив Китай у відмові в контактах з Україною.

"Ми багато разів хотіли зустрітися з китайськими представниками, включаючи Сі (лідера Китаю Сі Цзіньпіна - ред.). На жаль, Україна не має потужних зв'язків із Китаєм, тому що Китай не хоче цього" , - сказав Зеленський, додавши, що не зустрічався з жодним китайським чиновником під час перебування в Сінгапурі.

Президент України закликав країни Азійсько-Тихоокеанського регіону взяти участь у Саміті миру. Зеленський заявив, що на сьогодні загалом 106 країн пообіцяли відправити на саміт своїх представників, але додав, що Кремль і деякі його союзники  — серед яких він пізніше назвав Китай, чинять тиск на інші держави, щоб ті не брали участі у саміті.

Китай вирішив не відправляти делегацію на саміт у Швейцарії, тому що Росія не була запрошена. Замість цього Пекін спільно з Бразилією, висунув ідею проведення мирної конференції, на якій будуть представлені як РФ, так і Україна. В Москві вже заявили, що прислухаються до цієї ідеї. 

Відповідаючи на запитання, чи погодиться він на участь у такій окремій конференції, Зеленський наголосив, що Україна, як жертва російського вторгнення, мала право ініціювати шлях до завершення війни, а саме Саміт миру.

"Ніхто інший до кінця не усвідомлює, що Росія принесла з цією війною в нашу державу. Це українці гинули, це наших жінок ґвалтували росіяни, це росіяни вкрали десятки тисяч наших дітей. Ніхто інший не має права розповідати нам, як має закінчитися ця війна. Вона має закінчитися за законом, відповідно до міжнародного права. За справедливістю. І це обов'язково", - підкреслив президент.

Він додав, що Україна запросила на Саміт миру і Китай, і Бразилію.

"Всі країни ми запрошуємо. І ми не підготували виключно свій порядок денний. Ми сказали: ось є три кризи, перші три. Давайте про них поговоримо, тому що вони мають бути близькими не тільки Україні, а й багатьом державам Азії, Африки — це продовольча безпека, ядерна безпека і повернення українських дітей, які були силою вивезені на територію Росії. Усі зацікавлені у вирішенні цих проблем", - додав президент.

Раніше в неділю міністр оборони Китаю Дун Цзюнь наполягав на тому, що Пекін не підтримує військові зусилля Москви. Він стверджував, що Китай не постачає зброю жодній зі сторін і суворо контролює експорт товарів подвійного призначення, повторюючи позицію Пекіна про прихильність “миру й діалогу”.