logo
05/06
31/05
24/04
19/04
24/03
03/02
30/11
09/11
20/10
16/10
05/10
19/09
05/04
23/12

Чи буде Добротвір з теплом взимку? | Блог Олександра Ганущина

05-06-2024 13:361717

Чи буде Добротвір з теплом взимку? | Блог Олександра Ганущина

Хвилі російського терору, націлені на обʼєкти енергетичної інфраструктури вивели з ладу чимало потужностей української теплової генерації. Пошкодження енергосистеми стають відчутними – країна живе у за графіками відключень з кінця травня. Ще одним наслідком руйнування генерації  електрики на станціях, що були запроектовані на роботу на твердому викопному паливі, стала проблема з постачанням тепла до багатоквартирних осель і бюджетної сфери. І хоча її мало обговорюють, опалювальний сезон дуже близько. Біда з  відсутністю постачанням тепла, схоже, не омине селище Добротвір, що на Львівщині. Як і інші міста-супутники теплоелектростанцій, уражені російськими обстрілами. Що і хто має зробити сьогодні, щоби Добротвір не замерз узимку 2024/2025? Саме цим непростим питанням присвячено цей блог.

Вступ

У більшості міст що виросли поруч теплоелектростанцій, збудованих в «середньому СРСР», теплопостачання  монопольно залежало від власне велетів радянської енергетики. Не став винятком і Добротвір, де суперцентралізована подача тепла в систему опалення майже 200 житлових будинків, орієнтовно 100 комерційних суб'єктів господарювання та вся бюджетна сфера. Також майже 6 тис мешканців селища саме від Добротвірської ТЕС отримували послугу гарячого водопостачання. Кілька хвиль російських обстрілів цієї весни вже поставили «на паузу» подачу до кінцевого споживача обох послуг повʼязаних з теплом. Тож враховуючи рекордно малий проміжок часу до початку опалювального сезону, обласній владі варто напружитися. Бо часу для віднайдення рішення щодо альтернативної генерації теплової енергії яка потрібна громаді Добротвора все менше і менше. І вже чітко видно  - саме технічні аспекти втілення рішення не головні на порядку денному. Найбільш болюче питання – не як, а хто саме буде субєктом надання послуг з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії у місті Добротворі  в опалювальному сезоні 2024/25 року. 

Звідки братиметься тепло?

35 тис гКал тепла на рік, колись побічного продукту генерації електроенергії треба десь узяти, якщо станція далі знаходитиметься «в простої». Навряд чи виправданим буде шлях № 1. Під ним розуміємо видачу дозволів на індивідуальне опалення. Бо навіть якщо б працювала програма заохочення,  котра компенсовувала б від 50 % до 100% вартості переходу кожної квартири через публічні бюджети… То досягнути результату у перспективі менш аніж за півроку – неможливо. Зате навіть кілька відсотків з населення селища, хто перейдуть на індивідуальне опалення точно розбалансують усю централізовану систему гарячого тепло і водопостачання. Хоча, йдучи цим шляхом, за ці ж таки півроку, можна досягнути відчутних результатів у бюджетній  сфері. За умови наявності значних фінансових ресурсів, котрих не видно у Добротвірському селищному бюджеті. Тому цей шлях поки сміливо викреслюємо з невеликої множини варіантів. 

Шлях № 2 – його, тепло,  і надалі вироблятиме ДТЕК у віданні якого Добротвірська ТЕС.  Котрий дійсно може на себе взяти функцію теплової генерації навіть  при мінімумі чи навіть за  припинення виробництва електроенергії. Але чи винайде держава для цього компенсаційні механізми?: Ну приміром, чи буде повертати ДТЕКу за газ, спалений на спеціально обладнаній газовій котельні? Яку ще звісно треба знайти і встановити. Навряд чи знекровлена обстрілами по власних обʼєктах по всій країні  компанія  сьогодні матиме цей шлях у власних планах. Та і у фінансову підтримку від держави, точніше  у компенсацію за формулою  «вартість газ» + витрати підприємства на вироблення і доставку тепла» -  «сплата по тарифу» (який до речі, як  за часів соціалізму – 600 грн./гКал) якось не дуже віриться. Варто врахувати, що за фінансова звітність за 2023 рік – 35 млн.грн. збитків і 2,9 млн.грн дебіторської заборгованості. 

 

Добротвірська ТЕС

Залишається шлях № 3. Хтось на рівні області, бо лише там є для цього необхідний потенціал, засукає рукави, замовить розрахунки альтернативної генерацї теплової енергії, вирахує необхідну кількість і потужність модульних газових котелень, когенераційних установок, отримає на це технічні умови і… І тут дійно треба ставити три крапки і переходити в наступний розділ. 

Хто постачатиме, або чому зуміє не кожен…

Взагалі це і є питання номер один. Бо від того, хто буде субʼєктом надання послуг з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії у місті Добротворі  в опалювальному сезоні 2024/25 року залежатиме і вибір описаних вище шляхів. На жаль, тут теж варіантів небагато. Перший варіант, вже описаний  - той самий ДТЕК. Проте, наголошую, суто соціальну функцію не вийде просто так перекласти чи доручити кампанії, більшість обєктів енергетики якої серйозно пошкоджені російськими обстрілами.

Варіант номер 2  - держава в особі акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України». Саме «дочірка» НАКу ТОВ «Нафтогаз тепло» зуміла організувати опалювальний сезон у Новояворівську та Новому Роздолі на Львівщині, починаючи з 2019 року. Ситуація навіть була дещо схожа. Проте, збитки нанесені НАК «Нафтогазу» після чотирьох опалювальних сезонів ну дуже немаленькі. До того ж вкрай малоймовірно, що  буде урядом прийнято таке «рішення».  Про фактичне покладання спеціальних обовʼязків з постачання тепла в Добротвірські оселі  на нафтогазову державну монополію. 

 

Модульна парова газова котельня, eurospecprom.com.ua

Що ж, ось Вам і третій варіант. На думку автора статті – найбільш реальний. За справу надання послуг з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії у місті Добротворі  в опалювальному сезоні 2024/25 року має взятися безпосередньо Львівська обласна державна адміністрація. З самого початку – від замовлення кошторисної документації, прийняття рішення щодо  кінцевого шляху з технічними процедурами типу встановлення модульних газових котелень. Тоді – до безпосередньої реалізації технічних процедур. Час вже «на вчора» на  пошук фінансів, виконання технічних умов, встановлення та підʼєднання котелень,  на пробні пуски  т.д. І нарешті «вишенька» – отримання номінацій на газ, затвердження тарифів та організація справляння оплати за тарифом. Останній пункт буде найважчим.

Свідомо не зараховую до окремого варіанту можливість з цим справитися Добротвірській сільській раді. Ну, не потягнуть і все. Не ті інституційні можливості. 

Коли?

На час виходу статті для реалізації одного з варіантів залишилося всього 134 дні. То ж обласній владі, варто поквапитися – саме їх чекає ця важка ноша.  На керівних посадах у Львівській ОДА чимало представників енергетичного бізнесу. То ж саме зараз є можливість показати себе, ж прогнозуючи кризову ситуацію з постачанням тепла до Добротвірських будинків.

Вже найближчим часом у Львові має відбутися сесія обласної ради, на якій депутати однозначно ставитимуть питання тепла в Добротворі у порядок денний. Щиро сподіваюся, що за ці 134 дні проблему з теплом у селищі над Бугом вдасться подолати.