logo
20/07
19/07
18/07
2 ...

«Усі ці процеси відбуваються в інтересах іноземних компаній»: як «айкоси» стали каменем спотикання у ВРУ?

10-06-2024 14:031006

«Усі ці процеси відбуваються в інтересах іноземних компаній»: як «айкоси» стали каменем спотикання у ВРУ?
Фото: ілюстративне

Днями Верховна Рада України підтримала в першому читанні підвищення акцизу на тютюнові вироби. Його прив’яжуть до євро і щороку до 2028-го приводитимуть до рівня 90 € за 1000 штук.

Законодавці діють згідно з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, яка схиляє наблизити податкову систему до європейської. Одна з Директив Євросоюзу визначає мінімальний рівень акцизного збору з виробників тютюну – 90 євро за 1000 штук, «не менше 60 % від середньозваженої роздрібної ціни продажу сигарет», ідеться в пояснювальній записці до законопроєкту. Відтак нестабільна гривня не мала б ставати на заваді ефективному оподаткуванню. 

Тим часом нардепи з різних фракцій створили чотири альтернативні законопроєкти. Співавторка одного з них, депутатка з «Європейської солідарності» Ніна Южаніна з трибуни ВРУ запропонувала прискорити впровадження норми.

«В альтернативному проєкті закону я запропонувала поступове збільшення з кроком в 15% з тим, щоби за рік на всі тютюнові вироби запрацювала ставка 90 євро, починаючи з першого січня 2026 року, а не з першого січня 2028 року, як чомусь запропонував уряд. Де розум? Де пояснення, економічні обґрунтування цьому всьому?», – емоційно заявила представниця опозиції. Згідно з підрахунками Ніни Южаніної, ініціатива дала б у бюджет 69,5 млрд грн. Урядова ж ініціатива передбачає в 2028 році майже 14 млрд грн надходжень.

Ігор Кривошеєв зі «Слуги народу» погодився із законопроєктом, хоча основою його виступу було те, що підвищення податків не вирішить проблеми, натомість бізнесу потрібні «чіткі правила гри».

«Щодо конкретно цього законопроєкту – підвищення акцизів на тютюнові вироби, абсолютно правильно, що він нам потрібен. Це є приведення у відповідність законодавства до Директиви ЄС, але справді там є що правити, є що доопрацьовувати, але нам потрібно це питання опрацьовувати в комплексі», – застерігає депутат.

Втім без нюансів не обійшлося. Основний законопроєкт, ініціатором якого став уряд, передбачає зниження ставки акцизного податку для ТВЕН (тютюнових виробів для електричного нагрівання).

«Водночас відповідно до національних підходів акцизного оподаткування новітніх тютюнових виробів в більшості країнах Європейського Союзу, які дозволяють врахувати потенційно знижений ризик від їх споживання для здоров’я людини, положеннями проекту акта запропоновано запровадити зменшений розмір ставок акцизного податку з ТВЕН порівняно з сигаретами», – роз’яснюють автори законопроєкту.

Та все ж під час своїх виступів з трибуни Верховної Ради найбільше критикували політику щодо ТВЕНів. Зокрема Ніна Южаніна з «ЄС» закликала зберегти ставку для цього виду тютюнових виробів.

Голова фракції «Голос» Олександра Устінова вважає, що існує великий ризик піддатися виробникам тютюнових виробів, тож закликала ВРУ підтримати законопроєкт уряду.

«Те, що ви зараз бачите в цій сесійній залі, окрім як дуже дорогим лобізмом, дуже важко назвати. Повірте мені, зараз вам будуть розказувати, що один законопроєкт «трошки не так написаний», «там недописано», «а там треба ще трохи дописати і переробити», і все це робиться заради одного – щоб зараз зекономити гроші тютюновим компаніям на акцизах, тому що зараз будуть «валити» всі законопроєкти. І закінчиться це тим, що нам доведеться це перереєстровувати, і ще раз іти по колу», – висловилась законодавиця. Вона переконана – виробники постійно вдавалися до таких дій.

Устінова пообіцяла, що вноситиме правки щодо ТВЕНів: «Вони зараз не зменшуються, вони просто лишаються на тому самому рівні, і це треба буде виправляти».

Депутат зі Львова, «слуга народу» Євген Петруняк вважає запропонований урядом законопроєкт «цинічним». Депутату здається дивним, що в час, коли громади позбавили надходжень з військового ПДФО, а комунальні платежі стають дорожчими, ТВЕНам пом’якшують умови. При цьому нардеп, схоже, вирішив бути відвертим у своїх висловлюваннях – Євген Петруняк напряму назвав компанію, якій, на його думку, може бути вигідним це рішення.

«Це як пояснити? Мінус 20 мільярдів у бюджеті – для чого, поясніть мені? У чиїх інтересах відбуваються всі ці процеси? Усі ці процеси відбуваються в інтересах іноземних компаній, оскільки український виробник не виробляє такі тютюнові вироби електричного нагрівання. Фаворитом на ринку ТВЕНів є безумовно є компанія «Philip Morris Україна»», – заявив депутат-львів’янин.

Петруняк додав – компанія досі працює на російському ринку, а гроші з податків до бюджету держави-агресорки спрямовуються на армію, яка воює проти України. Власне, Philip Morris International входить у список НАЗК міжнародних спонсорів війни, а проти її російської фірми запроваджені санкції за даними Державного реєстру санкцій.

Компанія, яку назвав нардеп Петруняк, має стосунок і до Львівщини. У травні вона відкрила в області свою фабрику, а начальник ОВА Максим Козицький попри те, що материнська компанія внесена в список міжнародних спонсорів війни, виступив на відкритті підприємства зі словами вдячності.

«Це найбільша інвестиція в час війни від іноземної компанії на Львівщині. Дякую вам за це», – сказав тоді очільник області.

Натомість голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев не розуміє критики колег. Відтак закликає взяти за основу урядову пропозицію, там ж вносити правки замість практики альтернативних законопроєктів:

«І ставки не такі, і те не таке, і інше не таке. Ці питання – це ж питання до другого читання – і відсоток, і ставка, і все інше. А звідки така критика і звідки п’ять альтернативних законопроєктів? Основним завданням тютюнового ринку є те, аби взагалі ніяких закон не пройшов сьогодні через залу і взагалі не було жодного підвищення акцизів».

Втім рано говорити, чи буде втілене пом’якшення для виробників ТВЕНів, оскільки, згідно з процедурою, законопроєкт повинен пройти друге і третє читання.

Роман ГАВРИЛІВ, для Leopolis.news