logo
11/09
10/09
09/09
08/09
06/09
04/09
03/09
02/09
2 ...

В Україні тривають виїзні акції-тестування на вірусні гепатити за допомогою швидких тестів

29-07-2024 19:38392

В Україні тривають виїзні акції-тестування на вірусні гепатити за допомогою швидких тестів
Фото: МОЗ

Від 24 липня центри контролю та профілактики хвороб у співпраці з обласними департаментами охорони здоров’я проводять виїзні експрес-тестування для населення у всіх регіонах України. 

Вони триватимуть до 1 серпня, повідомляє Міністерство охорони здоров'я. 

Тестування відбуваються здебільшого у громадських місцях — на центральних площах міст, біля торгових центрів та вокзалах, також мобільні команди медиків виїжджають у віддалені громади та населені пункти.

“Вірусні гепатити — складні захворювання, однак їх можна ефективно лікувати та профілактувати. Для пацієнтів, яким було встановлено діагноз вірусний гепатит С та В, коштом держбюджету закуповуються лікувальні курси. Річна кількість курсів препаратів, відповідно до потреб пацієнтів в областях на 2024 рік, складає понад 13 тисяч. Інформацію про кількість лікувальних курсів на рівні областей публікують на своїх офіційних ресурсах обласні департаменти охорони здоров’я. Лікування є безоплатним для пацієнтів, як і експрес-тести, які можна пройти у кабінеті сімейного лікаря впродовж року”, - розповів заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

На мобільних точках із тестування надають консультації лікарів щодо профілактики вірусних гепатитів, а також рекомендації з питань лікування та соціального супроводу. Детальна інформація щодо місць та графіку роботи мобільних пунктів оприлюднена на сайтах та у соцмережах обласних департаментів охорони здоров’я й центрів контролю і профілактики хвороб.

За підсумками 2023 року на вірусний гепатит В протестовано 1 208 758 осіб, серед яких підтверджено 23 891 випадок захворювання. На вірусний гепатит С протестовано 834 890 людей, гепатит підтвердили у 6 114 із них. Вірусні гепатити В та С — найнебезпечніші серед гепатитів, 96 % усіх смертей внаслідок захворюваності на гепатит пов’язані саме з ними.
Позитивний результат швидкого тесту не є підставою для початку лікування, а передбачає додаткове підтвердження діагнозу: 

Щоб підтвердити (чи спростувати) результат експрес-тесту, лікар скерує пацієнта із позитивним результатом швидкого тесту до лабораторії для визначення РНК вірусу гепатиту.

Якщо аналіз позитивний, лікуючий лікар скерує до спеціаліста, який займається лікуванням вірусного гепатиту С, або — за відсутності специфічних показань (таких як ниркова недостатність, попередній неуспішний досвід лікування ВГС, компенсований або декомпенсований цироз) — призначить лікування самостійно.

Лікар скерує пацієнта на додаткові обстеження, зокрема, крові й сечі. Потрібно буде з’ясувати ступінь ураження печінки. Крім того, необхідно пройти обстеження на туберкульоз, вірусний гепатит В. Після цього лікар призначить схему лікування, тривалість якого становитиме 12 або 24 тижні.

Щоби з’ясувати, чи лікування було успішним, через 12 або 24 тижні потрібно здати кров для визначення РНК вірусного гепатиту С методом ПЛР. Відсутність вірусу свідчитиме про повне вилікування пацієнта. Однак після одужання зберігається ризик повторного зараження вірусним гепатитом С, тому пацієнтам потрібно ретельно дотримуватися правил профілактики.

Тестування на гепатити хоча б раз на рік рекомендовано проходити людям, які користуються послугами стоматологічних, косметологічних, татуювальних кабінетів тощо. 

Підготувала Леся Бурбан, Leopolis.news