03-09-2024 18:42972
Сьогодні система професійної освіти області налічує 47 закладів, на базі яких функціонує 49 навчально-практичних центрів. Торік на створення 10 навчально-практичних центрів було виділено з обласного бюджету 40 млн грн. Цього року Львівщина є лідером за числом відібраних заяв на побудову таких НПЦ – 9 навчально-практичних центрів на загальну вартість 81,5 млн грн (державна субвенція - 54,4 млн грн).
Про це повідомляє Департамент освіти і науки Львівської ОВА.
Разом з тим у профтехосвіті триває реформа харчування. Зокрема йдеться про створення кулінарного хабу на базі Сокальського професійного ліцею (проєкт «DECIDE:ПРОФТЕХ», грант 3,6 млн грн). ⠀
Також вагоме значення у системі професійної освіти має профорієнтаційна робота. Окрім проведення днів відкритих дверей, майстер-класів, інформаційної кампанії, у 2024 році в рамках проєкту «DECIDE:ПРОФТЕХ» створюватиметься профорієнтаційний хаб на базі Міжрегіонального вищого професійного училища автомобільного транспорту та будівництва (грант у розмірі 3,6 млн грн).
Поза тим у департаменті освіти і науки Львівської ОВА працюють над актуалізацією Стратегії розвитку освіти Львівщини до 2027 року, у тому числі у розрізі професійної освіти.
Актуальний стан справ професійно-технічної освіти Львівської області обговорили на засіданні Ради директорів закладів професійно-технічної освіти, яке відбулося 28 серпня на базі Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу.
«Професійна освіта сьогодні дуже гідно представлена на рівні України. Велика заслуга у цьому саме директорів і щира вам подяка за це. Саме ваші і наші ідеї часто підтримує Міністерство освіти, як це було із державною субвенцією на «Кабінети захисту України». Львівщина була першою, хто це зробив на рівні області, а тепер право на таку субвенцію від держави мають і заклади професійної освіти, що дуже важливо в умовах війни з росією», - зазначив на зустрічі директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска.
Водночас він звернув увагу учасників наради на те, що серед найбільших викликів, які стоять сьогодні перед професійною освітою, - це проблема зменшення контингенту учнів. Триває спад народжуваності. Цього року у Львівській області у перший клас піде 22 200 учнів. Через 9 років ми матимемо стільки ж випускників 9 класів. 20% від їх числа вступають до закладів профтехосвіти. Отже, якщо полічити, то через ті ж таки 9 років ми можемо мати в профтехосвіті 4 400 учнів-вступників. А це майже вдвічі менше, аніж ми маємо нині (7 500).
Відтак, Олег Паска наголосив: «Один зі шляхів, як цьому запобігти, – робити все для того, аби наші заклади ставали все більш модерними та інноваційними. Зокрема, для того, щоб заохотити дітей з інших областей йти навчатися до наших професійних ліцеїв та коледжів».
«Професійна освіта Львівщини повинна активно розвиватися протягом наступних п`яти років. При цьому у нас є рік-два, щоб зробити нашим закладам добру рекламу на кшталт: «Якщо ви хочете стати професіоналом, то вам треба приїхати на Львівщину, вступити у коледж чи ліцей, поселитись у добрий гуртожиток і вас навчать на класного високооплачуваного спеціаліста», - додав Олег Паска.
Саме такий підхід закладається у Стратегію розвитку освіти Львівської області.
Розглянемо статистику:
У Львівській області у вишах навчається приблизно 100 тис. студентів, приблизно 40% з них – з-за меж області. Звісно, специфіка профтехосвіти відмінна, але такій статистиці сприяє і безпекова ситуація у регіоні.
Тож Львівщина має унікальний шанс стати центром формування національно свідомої, професійної молоді, майбутньої еліти України.
Своє чергою начальник відділу інновацій, професійної, фахової передвищої та вищої освіти департаменту освіти та науки Львівської ОВА Іван Пикус у своїй презентації щодо регіонального замовлення наголосив на тому, що станом на 26 серпня 2024 року виконання регіонального замовлення становить 71%.
Одразу поінформуємо, що це не остаточні цифри, адже, вступна кампанія в системі профтехосвіти продовжена до 1 жовтня.
Окрім того, Іван Пикус повідомив, що департамент освіти і науки і надалі працюватиме над розвитком мережі професійної освіти. ⠀
«Ми просто будемо змушені вживати заходів з оптимізації мережі, а саме об’єднання закладів. Нам слід бачити реальний стан речей і з усією відповідальністю підійти до цієї проблеми. Ми розуміємо бажання кожного директора і трудового колективу зберегти свій заклад, але зможемо підтримувати фінансово тільки ті заклади, які виконують регіональне замовлення, працюють над створенням НПЦ, налагоджують співпрацю з міжнародними організаціями та мають перспективу. Також з нашого боку є повне усвідомлення того, що кожен заклад – це насамперед люди, і ніхто не повинен залишитись без роботи, а також це учні, які не повинні втратити змогу здобути професійну освіту за обраними фахом», - зазначив Іван Пикус і додав: «Дуже незрозуміло, коли ми вкладаємо кошти, а дітей нема. Значить ми робимо щось не те».
Також він зазначив: «Цього року при формуванні регіонального замовлення ми разом з навчально-методичним центром більш детально проаналізуємо стан матеріально-технічної бази за кожною професією».
Окрім того, Іван Пикус звернув увагу директорів профтехів, особливо тих, у структурі яких створено НПЦ, щоб вони отримували ліцензії на підготовку фахових молодших бакалаврів, що, безсумнівно, додасть потенціалу кожному закладу.
Теж саме стосується кваліфікаційних центрів: в інших регіонах заклади профтехосвіти більш інтенсивно відкривають такі центри, а це ж додаткове джерело надходжень до спецфондів.
«Якщо у вас є матеріально-технічна база, то беріть замовлення, заробляйте, наповнюйте спецфонд, а потім завдяки цим коштам мотивуйте своїх працівників. Так, багато бюрократії, але за вас це ніхто не зробить. З нашого боку буде всебічна підтримка», - зазначив Іван Пикус.
Ще одна тема – підвищення професійного рівня викладачів та майстрів. Цьому слід приділити особливу увагу: ті, хто навчають, повинні навчатись самі. І таке навчання можна розгорнути на базі вже створених НПЦ. Імітація нікому не потрібна. Ну і треба дбати про імідж викладача профтеху, у департаменті готові організувати спеціальні курси.
На завершення директори мали змогу обмінятись думками і поставити запитання доповідачам. А також подякували за роботу Наталії Склярчук, голові Ради директорів закладів профтехосвіти Львівської області.
Leopolis.news