Перемога Дональда Трампа може завдати подвійного удару по економіці Угорщини
https://leopolis.news/post/113899/peremoga-donalda-trampa-moje-zavdaty-podviynogo-udaru-po-ekonomici-ugorshchyny
15/11/2024
Про це повідомило британське новинне агентство Reuters.
Угорський прем’єр Віктор Орбан та новообраний американський президент Дональд Трамп мають дуже схожі погляди в багатьох аспектах своєї політики: від критики Європейського Союзу до питання вирішення війни в Україні.
Проте з економічної точки зору перемога Трампа може обернутися для Угорщини суттєвою проблемою.
Справа в тому, що переобрання Трампа на пост президента загрожує Угорщині зниженням виробництва через можливі тарифи на європейський автомобільний сектор, про які неодноразово заявляв американський політик.
Угорський форинт і до цього перебував у регресивному стані після останнього зниження ставки угорським центральним банком у вересні, а після оголошення результатів американських виборів узагалі впав до рівня, який востаннє фіксувався аж у 2022 році.
«Як дуже відкрита економіка, тісно пов’язана з європейським автомобільним сектором, форинт може опинитися під новим тиском», – пише Reuters із посиланням на слова аналітика компанії з управління активами Ninety One Марка Роджера.
В останні роки Угорщина почала отримувати значно більше інвестицій в автомобільний сектор. Країна приваблює інвесторів зокрема тим, що має на своїй території заводи німецьких компаній із виробництва автомобілів преміум-класу. Окрім цього, Угорщина значно збільшила виробництво автомобільних акумуляторів і на сьогодні посідає 4 місце в світі за цим критерієм.
Європейська країна також встановила товариські відносини з світовим гегемоном Китаєм та продовжує підтримувати їх, попри напруженість у відносинах між Європейським Союзом та КНР. На сьогоднішній день Угорщина залишається одним із найважливіших союзників Пекіна в Європі та має низку інвестиційних угод з цією державою. Серед основних китайських інвесторів є корпорація CATL, яка якраз-таки займалася будівництвом заводу із виробництва згаданих вище автомобільних акумуляторів у Дебрецені. Пізніше, слідом за CATL, ще дві потужні китайські корпорації EVE Energy та Sunwoda залучили інвестиції до Угорщини та заявили про будівництво в країні своїх акумуляторних заводів.
Про теплі відносини між Будапештом та Пекіном свідчить також візит китайського президента Сі Цзіньпіна в Угорщину в травні 2024 року. На тодішній зустрічі лідерів було обговорено в тому числі інвестиційні проекти КНР в Угорщині та посилення двосторонньої співпраці між країнами в цій сфері.
Залишається під питанням, як така угорсько-китайська співпраця вплине на відносини Угорщини з США після приходу до влади Трампа. Через певні внутрішні проблеми Угорщини та зв’язки країни з КНР американсько-угорські відносини тривалий час залишалися в напрузі. Такий стан речей зберігався до перемоги Дональда Трампа на виборах у 2016 році. За минулої каденції республіканського президента відносини між державами різко перезавантажилися, проте напруга в технічому аспекті все ж збереглася: Угорщина продовжила використовувати китайську технологію Huawei 5G, попри застереження США щодо загрози цієї технології для національної безпеки. У часи правління адміністрації Байдена ескалація у відносинах Вашингтона й Будапешта продовжувала зростати та стала вагомою проблемою для США в європейському регіоні.
Однак зараз ситуація знову різко змінилась: до влади в Штатах прийшла людина, яка має подібне до угорського прем’єра бачення щодо ведення політики та підтримує з ним товариські взаємини. Зважаючи на це, на сьогоднішній день досить важко спрогнозувати, як саме розвиватимуться американсько-угорські відносини в сучасних умовах.
Максим ЩЕРБАК, для Leopolis.news