Фортепіанні концерти Барвінського та Косенка: німецький лейбл видав диск виконавців Львівської філармонії
https://leopolis.news/post/116198/fortepianni-koncerty-barvinskogo-ta-kosenka-nimeckyy-leybl-vydav-dysk-vykonavciv-lvivsko-filarmoni
08/01/2025
Про це повідомляє пресслужба Львівської національної філармонії ім. Мирослава Скорика.
Своєю місією музиканти вважають відродження партитур українських композиторів минулих століть. Один з найдавніших українських оркестрів з більш як 120-річною історією — Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії, неодноразово прем’єрував твори українських митців і відомий завдяки популяризації їхньої музики в світі. За пультом оркестру виступали видатні диригенти й композитори — Ріхард Штраус, Ґустав Малєр, Руджеро Леонкавалло, Мечислав Карлович, Лоренцо Перозі, Моріс Равель, Бела Барток, Кароль Шимановський та ін.
Про надважливе значення у виконанні партитур добре знає й диригент та музикознавець Володимир Сивохіп, що неодноразово керував прем’єрами музики Збіґнєва Буярського, Арво Пярта, Мирослава Скорика, Ганни Гаврилець, Володимира Рунчака, Вікторії Польової, Богдани Фроляк та ін. Окремої уваги заслуговує піаністка та сподвижниця української музики у світі Віоліна Петриченко, за участі якої неодноразово були записані релізи Миколи Лисенка, Віктора Косенка, Якова Степового, Василя Барвінського та Лева Ревуцького. Тому музиканти спільно вирішили гучно поділитись зі світом звукописом української культури переломного часу, і презентувати запис двох концертів для фортепіано з оркестром.
У силу історичних обставин становлення академічного мистецького середовища в Україні відбувалось лише на початку ХХ століття внаслідок поширення модернізму та властивого йому загальнокультурного пожвавлення, а також змін в інфраструктурі виконавського життя.
Тоді ж виникає ряд прикладів (у творчості Л. Ревуцького, Б. Лятошинського, М. Вериківського та ін.), серед яких одними з перших визначних є твори Василя Барвінського та Віктора Косенка. У обох зразках романтична генеза диктує типові форму та структуру концертів, однак стилістика та образний світ кожного — відкривають завісу як естетичних універсалів їхньої власної творчості, так і ціннісного поля культури епохи.
Leopolis.news