Сьогодні, 12-02-2025 20:5970
З 1 лютого 2024 року набули чинності зміни до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», які стосуються грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або зниклих безвісти.
Ці зміни викликали багато питань та потребують детального роз'яснення. У Львівській ОВА надали пояснення.
Згідно цих змін тепер дружина/чоловік, діти, батьки військовослужбовця, який потрапив у полон чи вважається безвісти зниклим, будуть отримувати лише 50 відсотків від загальної суми виплати рівними частинами на всіх. Якщо ж немає родичів першої черги, тоді виплати, а саме 20 відсотків, будуть виплачуватись родичам другої черги - це рідні брати/сестри, племінники тощо. Іншу частину коштів буде нараховано на рахунок військової частини, де служить військовослужбовець, поки він не перестане бути у статусі безвісти зниклого. Коли військовослужбовець повернеться з полону, гроші будуть перераховані на його особистий рахунок. Якщо підтвердиться смерть військовослужбовця - виплати увійдуть у спадщину для членів родини. ТЦК вже приймає заяви, щодо розподілу виплат, від родичів зниклих безвісти або полонених бійців. Грошове забезпечення військовослужбовців, які потрапили у полон чи є безвісти зниклими встановлюється Кабінетом Міністрів України. За військовослужбовцями, захопленими в полон або зниклими безвісти, зберігаються передбачені законом інші види забезпечення.
Також завдяки змінам військовослужбовець може написати розпорядження у якому вкаже кому будуть нараховуватись виплати у випадку потрапляння у полон чи набування статусу зниклого безвісти. Військовослужбовець має право скласти у письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок захоплення або зникнення безвісти про виплату належного йому грошового забезпечення особі чи особам за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках. Ці виплати будуть нараховуватись до остаточних з’ясувань обставин за яких військовослужбовець потрапив у полон чи став безвісти зниклим.
“На військовослужбовців, які добровільно здалися у полон чи самовільно залишили частину - дії 6 пункту 9 статті Закону України не поширюються”, - зазначив керівник апарату Львівської обласної державної адміністрації Тарас Грень.
Родинам військовослужбовців, які зникли безвісти або потрапили в полон, рекомендується звернутися до ТЦК для отримання детальної інформації про порядок отримання виплат та оформлення необхідних документів. Важливо також своєчасно скласти особисте розпорядження військовослужбовця щодо виплати грошового забезпечення на випадок його зникнення.
“Зміни, що набули чинності, мають подвійний ефект. З одного боку, бачимо позитив у тому, що вони сприятимуть більш прозорому та справедливому розподілу коштів. Відтепер військовослужбовці зможуть особисто визначати, хто саме з їхніх близьких отримає належні виплати у разі їх зникнення, що мінімізує ризик зловживань та помилок. Проте, також усвідомлюємо, що зменшення розміру виплат для родин, які вже зазнали тяжкої втрати, може стати для них додатковим фінансовим тягарем”, - підсумував Тарас Грень.
Раніше Верховна Рада України прийняла зміни до 9 статті Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Відповідно до внесення зміни до пункту 6 статті 9 щодо грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручників, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, при відсутності, підтвердженого командиром частини або нотаріусом, розпорядження про виплати коштів на випадок смерті або захоплення в полон чи безвісти зниклого, родичі першої черги, а саме законні представники малолітніх (неповнолітніх) дітей, діти з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їхні законні представники та батьки військовослужбовців отримають виплати рівними частками, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
Leopolis.news